Wręczono nagrody w konkursie „Laur Konserwatorski” 2016

We wtorek, 26 kwietnia 2016 r. w Galerii Malarstwa Polskiego XVII-XIX w. na Zamku Lubelskim, odbyła się uroczystość wręczenia nagród w ramach 17. edycji Wojewódzkiego Otwartego Konkursu o ?Laur Konserwatorski?, organizowanego przez Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Konkurs odbywa się pod patronatem Generalnego Konserwatora Zabytków, Wojewody Lubelskiego i Marszałka Województwa Lubelskiego.

Wśród uhonorowanych Laurem Konserwatorskim 2016 znalazły się miedzy innymi:

? Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Opolu Lubelskim – za remont i konserwację barokowego wyposażenia świątyni,
? Parafia pw. św. Stanisława BM w Czemiernikach – za remont, ze szczególnym uwzględnieniem sztukaterii sklepienia świątyni.

Tegorocznymi laureatami są także:

? Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe – za odnowienie wiaduktu kolejowego nad ulicą Kunickiego w Lublinie,
? Gmina miejska w Krasnymstawie – za kompleksowy remont i konserwację dworku „Starostwo” z pierwszej połowy XIX w.

Celem konkursu jest wyłonienie wyróżniających się realizacji konserwatorskich cechujących się wysoką jakością, prawidłowością działań przy zabytku, szczególną dbałością o kompleksowe przywrócenie mu świetności i utrwalenie wartości oraz znaczenia, a także promocja dobrych wzorów realizacji prac przy zabytku, adaptacji i dbałości o jego właściwe utrzymanie i zagospodarowanie oraz uhonorowanie i wyróżnienie wzorowych inwestorów-gospodarzy zabytków i wykonawców prac.

Podczas uroczystej gali wręczone zostały także odznaki Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ?Za opiekę nad zabytkami?. Wśród wyróżnionych znaleźli się także kapłani archidiecezji lubelskiej:

Złota odznaka „Za opiekę nad zabytkami”:

? ks. kan. Robert Brzozowski, proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Dysie
ks. kan. Józef Chorębała, proboszcz-emeryt parafii pw. św. Stanisława BM w Czemiernikach
ks. kan. Grzegorz Więcław, proboszcz parafii pw. św. Stanisława BM i św. Marii Magdaleny w Dzierzkowicach

Srebrna odznaka „Za opiekę nad zabytkami”:

ks. kan. Jerzy Latawiec, proboszcz parafii pw. św. Stanisława BM w Czemiernikach
? ks. kan. Emil Nazarowicz, rektor kościoła pw. św. Karola Boromeusza w Nałęczowie
ks. kan. Adam Szponar, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Puławach

W uroczystościach wzięli udział m.in. abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski i abp Abel, prawosławny arcybiskup lubelski i chełmski oraz Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski.

opole-8135-2

Foto (powyżej): Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Opolu Lubelskim
Foto (poniżej): Kościół pw. św. Stanisława BM w Czemiernikach

czemierniki-1