Wigilia Miłosierdzia Caritas – Lublin, Chełm, Puławy, Krasnystaw – 2021

W wigilię Bożego Narodzenia, 24 grudnia 2021 r., po raz piąty w Lublinie Caritas Archidiecezji Lubelskiej zorganizowała Wigilię Miłosierdzia Caritas. W tym jednak roku Wigilia Miłosierdzia odbyła się już nie tylko w Lublinie, ale objęła swym zasięgiem także Chełm, Puławy i Krasnystaw, gromadząc w sumie ponad tysiąc osób starszych, bezdomnych, samotnych, chorych, opuszczonych z terenu archidiecezji lubelskiej.

Wigilia Miłosierdzia na stałe wpisała się w działalność prowadzoną przez Caritas Archidiecezji Lubelskiej. Jej inicjatywa zrodziła się z potrzeby wyjścia do osób ubogich, samotnych, chorych, bezdomnych i pokazania im, że w tym szczególnym okresie świąt Bożego Narodzenia nie zapominamy, nie odwracamy wzroku na ich trudniejszą sytuację. Jest wręcz przeciwnie – chcemy spotkać się z nimi przy jednym stole, być dla nich.

Caritas Archidiecezji Lubelskiej

Spotkania w ramach tegorocznej Wigilii Miłosierdzia Caritas odbyły się w czterech punktach:

Lublin – siedziba Caritas Archidiecezji Lubelskiej, al. Unii Lubelskiej 15
Chełm – parafia Narodzenia NMP, ul. Lubelska 2
Puławy – parafia Miłosierdzia Bożego, ul. Kowalskiego 1
Krasnystaw – Jadłodajnia im. Matki Teresy z Kalkuty przy parafii Trójcy Przenajświętszej, ul. Okrzei 38

Spotkaniu w Lublinie przewodniczył abp Stanisław Budzik, zaś w Chełmie bp Józef Wróbel.

Rzeczywistość pandemiczna nieco wpłynęła na formę organizacji Wigilii, jednak nadal u jej podstaw leży troska o dobro każdego człowieka. Dlatego też, mimo przeciwności, w tym roku zwiększamy zasięg naszej pomocy – Wigilia Caritas odbędzie się aż w 4 miastach naszej diecezji.

Ze względu na sytuację epidemiczną i obowiązujące obostrzenia spotkanie wigilijne także w tym roku odbyło się w ograniczonej formie – bez wspólnego spożywania posiłków. Wszędzie jednak znalazło się miejsce na wspólne kolędowanie, modlitwę i błogosławieństwo, a także symboliczne podzielenie się opłatkiem.

Dla wszystkich uczestników, dzięki zaangażowaniu darczyńców, przygotowane zostały paczki z żywnością długoterminową oraz trzydaniowy posiłek wigilijny. Osobom potrzebującym wydane zostały paczki żywnościowe, opłatek oraz ciepłe dania na wynos.

Caritas Archidiecezji Lubelskiej składa szczególne podziękowania:

• Selgros CASH & CARRY za przekazanie 800 paczek żywnościowych,
  • Perła Browary Lubelskie za przekazanie 500 paczek żywnościowych oraz 400 porcji bigosu wigilijnego,
  • DB Schenker za przekazanie śledzi, słodyczy, pojemników jednorazowych oraz płynów dezynfekcyjnych,
  • Anielskim Smakom za przygotowanie 1000 trzydaniowych posiłków,
  • Parafii Narodzenia NMP w Chełmie oraz Miłosierdzia Bożego w Puławach oraz Jadłodajni im. Matki Teresy z Kalkuty w Krasnymstawie, za to, że zgodziły się przyjąć potrzebujących i Wigilię Miłosierdzia w swoje progi,
  • Parafii bł. Piotra Frassatiego za przygotowanie 80 paczek żywnościowych,
  • Parafii Niepokalanego Serca Maryi i św. Franciszka w Lublinie za przekazanie prezentów świątecznych dla bezdomnych kobiet i mężczyzn,
  • Świetlicy dla dzieci przy parafii św. Michała Archanioła w Lublinie za przekazanie pierników,
  • Pani Barbarze i Pani Iwonie za organizację akcji dziergania czapek, szalików, rękawiczek i swetrów dla potrzebujących,
  • Kindze, Marysi i Kindze za organizację zbiórki pieniędzy oraz zakup ryb potrzebnych do przygotowania ciepłego posiłku,
  • Niezastąpionym wolontariuszom zaangażowanym w grudniową zbiórkę żywności, pakowanie paczek, ale także ich rozwożenie do osób potrzebujących, które nie mają możliwości uczestniczenia w spotkaniu oraz zadeklarowane wsparcie podczas Wigilii Miłosierdzia,
  • Wszystkim osobom wpierającym Caritas Archidiecezji Lubelskiej i jej działania.

foto: Urszula Buglewicz, Niedziela Lubelska [https://twitter.com/NLubelska]