Wieczornica w dniu 30. rocznicy śmierci ks. Franciszka Blachnickiego

Moderator Diecezjalny Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Lubelskiej zaprasza 27 marca 2017 r. (poniedziałek) do Archikatedry Lubelskiej na wyjątkową Wieczornicę, różaniec i Eucharystię w dniu 30. rocznicy śmierci Czcigodnego Sługi Bożego Księdza Franciszka Blachnickiego.

27 lutego 1987 roku zmarł nagle w Carlsbergu ks. Franciszek Blachnicki, założyciel Ruchu Światło-Życie oraz wspólnoty życia konsekrowanego Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła, Wspólnoty Chrystusa Sługi i Unii Kapłanów Chrystusa Sługi, wykładowca KUL, który w latach 1961-1972 przebywał w Lublinie odbywając studia specjalistyczne, a następnie pracując jako asystent i adiunkt w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pozostawił po sobie bogaty dorobek naukowy, popularno-naukowy i ascetyczno-formacyjny.

Urodzony 24 marca 1921 w Rybniku, w młodości uczestniczył w kampanii wrześniowej 1939 roku, był więźniem obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, a po świeceniach kapłańskich przyjętych 25 czerwca 1950 r., za swoje zaangażowanie i działalność duszpasterską, stał się obiektem prześladowań przez Służbę Bezpieczeństwa PRL. Odznaczony został pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Oświęcimskim. W 1995 roku rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny.

PROGRAM:

18.00Wieczornica – prowadzi Robert Derewenda, dyrektor Instytutu Ks. Franciszka Blachnickiego
18.30różaniec z dopowiedzeniami – prowadzi ks. Jakub Płonka wraz z oazą akademicką
19.00Eucharystia – przewodniczenie i homila ks. Marek Urban, proboszcz Parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Lublinie.

ks. Franciszek Blachnicki – życiorys

 

Print Friendly, PDF & Email