Wdzięczni za dar powołania i lata posługi – Jubileusze kapłańskie 2022

W środę, 15 czerwca 2022 r. w archikatedrze lubelskiej pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika dziękczynną Mszę św. za dar powołania i lata posługi sprawowali kapłani, którzy w tym roku przeżywają swoją 50. rocznicę święceń.

Wśród księży archidiecezji lubelskiej obchodzących w tym roku swój złoty jubileusz kapłaństwa znajdują się: ks. Wincenty Cap, ks. Zbigniew Cholewa, ks. Stanisław Dziwulski, ks. Andrzej Kniaź, ks. Edward Kozakiewicz, ks. Jan Kukiełka, ks. Zygmunt Łukasz, ks. Lucjan Marcinkowski, ks. Władysław Wójtowicz, ks. Aleksander Zeń. Ich święcenia prezbiteratu miały miejsce w katedrze lubelskiej 15 czerwca 1972 r.

My kapłani, jesteśmy szafarzami największej i najświętszej Bożej Tajemnicy. Powołani poprzez Sakrament Kapłaństwa do szczególnej służby całemu ludowi Bożemu w Kościele działamy in persona Christi. Bracia w Kapłaństwie! Pomyślcie na cośmy się odważyli w dniu naszych święceń! Pomyślcie, czegośmy dostąpili! Pomyślcie, co nam Pan uczynił i stale czyni! Drodzy Jubilaci! Popatrzcie: ileż łask Chrystusowych spłynęło na wierny lud przez Waszą kapłańską posługę!

Jan Paweł II, Przemówienie do duchowieństw podczas nieszporów [Tarnów 10.06.1987]

W tym roku jubileusz 25 lat pracy kapłańskiej obchodzili kapłani święceni 17 maja 1997 roku, a wśród nich: ks. Grzegorz Dobosz, ks. Tomasz Fidecki, ks. Maciej Hułas, ks. Grzegorz Kiciak, ks. Andrzej Kołodziejski, ks. Przemysław Kuśmierz, ks. Mirosław Matuszny, ks. Robert Młynarczyk, ks. Wojciech Pęcherzewski, ks. Ireneusz Posturzyński, ks. Piotr Siwko, ks. Marcin Szwiec, ks. Marek Szymański, ks. Mariusz Śniadkowski, ks. Marek Urban.

Jubileusz 60-lecia kapłaństwa obchodzili – święceni 10 czerwca 1962 roku: ks. Marian Kęcik, ks. Eugeniusz Kościółko, ks. Władysław Kowalik, ks. Czesław Pac, ks. Czesław Przech, ks. Ryszard Sołtys, zaś 70. rocznicę święceń kapłańskich (1952) obchodził 23 marca ks. Władysław Lachowski.