Warszawska Gala XVIII Konkursu „Mój szkolny kolega z misji”

W czwartek, 23 maja 2019 r., w Sali Kolumnowej Sejmu RP w Warszawie miała miejsce gala wręczania nagród XVIII edycji konkursu „Mój szkolny kolega z misji”. Organizatorem wydarzenia był Parlamentarny Zespół ds. Wspierania Dzieła Misyjnego i Duszpasterstwa Polonijnego.

Konkurs „Mój szkolny kolega z misji”, którego tegoroczne hasło brzmiało „Z Janem Pawłem II na misyjnych drogach”, ma charakter ogólnopolski i skierowany jest do dzieci ze szkół podstawowych i młodzieży gimnazjalnej. Kategorie konkursu to: literatura, sztuki plastyczne, muzyka i działalność charytatywna. Organizatorem Konkursu jest Dzieło Pomocy „Ad Gentes” Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

W kategorii muzycznej I miejsce zajęła Julia Kostyła i Ognisko Misyjne Kanaan, ZSO nr 5 SP nr 22 w Lublinie, które od ponad 30 lat prowadzi Pani Elżbieta Czarnota.

Patronat honorowy nad tegoroczną edycją konkursu objęli:
• abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce
• Anna Zalewska, Minister Edukacji Narodowej
• bp Jerzy Mazur, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji

bp Jerzy Mazur SVD, przewodniczący Komisji KEP ds. Misji, gratulując organizatorom konkursu i uczniom, nawiązał do hasła tegorocznej edycji wydarzenia. Przypomniał, że Jan Paweł II rozpoczął swój pontyfikat w Niedzielę Misyjną, wypowiadając pamiętne słowa „Nie lękajcie się, otwórzcie drzwi Chrystusowi”. To było zaproszenie nas wszystkich, abyśmy nieśli Chrystusa; z jednej strony otwierali Mu drzwi, a z drugiej nieśli Chrystusa innym.

Celem konkursu w tym roku było rozbudzenie w uczniach zainteresowania sanktuariami maryjnymi w krajach misyjnych oraz ich rolą ewangelizacyjną. Poprzez przybliżenie dziedzictwa kultu maryjnego chodziło o zainteresowanie dzieci i młodzież misjami oraz kształtowanie w nich postaw solidarności z rówieśnikami żyjącymi w krajach misyjnych.

Print Friendly, PDF & Email