Wakacyjna Akcja Caritas Archidiecezji Lubelskiej 2023

Każdego roku, w ramach Wakacyjnej Akcji Caritas Archidiecezji Lubelskiej setki dzieci i młodzież naszej diecezji mają szansę na aktywny wypoczynek w gronie swoich rówieśników. Pod okiem wykwalifikowanej kadry wychowawczej mogą odpoczywać uczestnicząc w zorganizowanych dla nich zajęciach, zabawach integracyjnych, warsztatach i spotkaniach w grupach, wyjeżdżając na wycieczki i rozwijając swoje zainteresowania, ale także zbliżając się do Pana Boga.

Wstępem do tegorocznej akcji jest wyjazd wytchnieniowy dla 75 ukraińskich dzieci z diecezji kijowsko-żytomierskiej, które od 5 do 16 czerwca goszczą w ośrodku Caritas nad jeziorem Firlej. Wyjazd ten to efekt współpracy Caritas Polska i Caritas Spes. Jego celem było oderwanie się dzieci od codziennej wojennej rzeczywistości, integracja i odpoczynek, a także poznawanie kultury polskiej. Podczas pobytu na Lubelszczyźnie dzieci wraz z opiekunami z Ukrainy uczestniczyły w warsztatach plastycznych, muzycznych, zajęciach sportowych, była także wycieczka do Lublina i Farmy Iluzji.

Wyjazd dla młodzieży zaangażowanej w działania Szkolnych Kół Caritas rozpoczyna zasadniczą część Wakacyjnej Akcji organizowanej przez Caritas Lublin. Turnus dla wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas rozpocznie się 24 czerwca i potrwa do 3 lipca. Jest to forma podziękowania młodzieży za całoroczną pracę. Wyjazd ma formę wczasorekolekcji, zatem oprócz rozmaitych atrakcji obejmujących gry, zabawy, konkursy, warsztaty i plażowanie, w programie znajdą się także elementy formacyjne. W wypoczynku weźmie udział około setka dzieci.

Tego lata z zaplanowanego przez lubelską Caritas wypoczynku skorzysta około 250 osób, podczas czterech turnusów. Pozostałe terminy turnusów to:

Turnus dla Wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas: 23.06-02.07.2023 r.
Turnus I: 30.07-08.08.2023 r.
Turnus II: 09.08-18.08.2023 r.
Turnus III: 21.08-30.08.2023 r.

Wszystkie turnusy odbędą się w ośrodku „Dom Zawierzenia” Caritas nad jeziorem Firlej.

Oferta wypoczynku Caritas skierowana jest do dzieci z rodzin ubogich, dysfunkcyjnych, wielodzietnych, wychowanków domów dziecka i rodzin zastępczych, ale także wolontariuszy, dzieci włączających się aktywnie w życie parafii poprzez udział w różnych parafialnych grupach, w wieku 9-15 lat. Dla wielu z nich będzie to jedyna forma wypoczynku poza domem.

W każdym z trzech turnusów będzie uczestniczyć 50 osób, w tym dzieci z Ukrainy, dla których przygotowano dodatkowe miejsca na każdym z turnusów. Udział w koloniach wraz z polskimi dziećmi ma pomóc małym uchodźcom w integracji, na którą mocny nacisk stawia Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom.

Zapisy na turnusy dla uczestników są już zamknięte, natomiast nadal trwa rekrutacja dla kadry i wolontariuszy chcących zaangażować się w przebieg Wakacyjnej Akcji Caritas. Chętnych Caritas zaprasza do kontaktu na numer telefonu 534 003 300.

więcej: https://lublin.caritas.pl/wakacyjna-akcja-caritas-2/

Print Friendly, PDF & Email