W rocznicę śmierci bł. Biskupa Władysława Gorala

W środę 29 kwietnia 2015 r., polscy biskupi i księża odprawiali w Dachau Mszę św. o błogosławionych męczennikach, modląc się za ofiary obozu koncentracyjnego. Spośród 1780 duchownych katolickich więzionych w Dachau zamordowano tu 868 polskich duchownych. Obóz ten, to ?Kapłańska Golgota Zachodu. Prawdziwa szkoła męczenników? ? powiedział o Dachau abp Stanisław Gądecki.

W obozie w Dachau poniosło śmierć 18 kapłanów diecezji lubelskiej. Listę ofiar niemieckiego terroru na lubelskich kapłanach dopełnia bł. Władysław Goral, biskup pomocniczy diecezji lubelskiej.

Błogosławiony biskup Władysław Goral zginął śmiercią męczeńską w obozie Sachsenhausen w Niemczech, wiosną 1945 roku. W obozie tym przebywał od jesieni 1939 roku, dokąd trafił po aresztowaniu wraz z biskupem lubelskim Marianem L. Fulmanem oraz innymi osobami i pobycie na Zamku Lubelskim.

Dokładna data jego śmierci nie jest znana, stąd dla uczczenia pamięci błogosławionego męczennika, parafia pw. bł. Biskupa Władysława Gorala w Lublinie zorganizowała pielgrzymkę do obozu w Sachsenhausen w dniu urodzin (1 maja) swego Patrona, w 70. rocznicę jego śmierci.

O przeżywanej rocznicy – ks. Mariusz Nakonieczny, proboszcz parafii pw. bł. Władysława Gorala w Lublinie:

 

Print Friendly, PDF & Email