VIII edycja Spotkania Trzech Kultur w Wojsławicach 18.09.2016

Organizatorzy „Spotkania Trzech Kultur” w Wojsławicach zapraszają na ósmą już edycje imprezy, która stawia sobie za cel przypomnienie i pielęgnowanie tradycji i historii tego miasteczka. Tegoroczne spotkania odbędą się w niedzielę 18 września 2016 r. w Wojsławicach (powiat chełmski). Spotkanie rozpocznie się Mszą św. w kościele parafialnym pw. św. Michała Archanioła, o godz. 12.00.

Wojsławice znajdują się na granicy trzech odmiennych przestrzeni, na rozdrożu trzech różnych światów. Jest punktem styku trzech religii: katolickiej, prawosławnej i żydowskiej. Przed laty żyli tu obok siebie w zgodzie i harmonii katolicy, Żydzi i wyznawcy prawosławia. Dlatego też pragnieniem naszym jest podtrzymywanie tego niepowtarzalnego klimatu poprzez prezentację tradycji i obyczajów poszczególnych narodowości, promocja wielojęzykowej twórczości artystycznej, jak również zintegrowanie i zaspokojenie potrzeb kulturalnych społeczeństwa poprzez wspólną zabawę – wyjaśnia Marian Lackowski – prezes Stowarzyszenia Miłośników Wojsławic, inicjator i organizator przedsięwzięcia.

Program uroczystości:

12.00 – Msza Święta przy kościele pw. św. Michała Archanioła w Wojsławicach – w oprawie muzycznej Dariusza Tokarzewskiego i zespołu ?Mada-Bis”

13.00 – Koncert Aniołów z udziałem artystów z terenu powiatu chełmskiego oraz chóru ?Wojsławianie”

15.00 – Koncert zespołu ?Szalom Chełm” (plac przed Ratuszem)

16.00 – Nabożeństwo prawosławne w cerkwii Ikony Matki Bożej Kazańskiej – w oprawie muzycznej chóru parafii prawosławnej w Chełmie

17.00 – Finisaż wystawy ?Obrazy przetrwania” Esthery Nisenthal Krinitz oraz projekcje video ?Wokół Pustki” – artystek z Krakowa w synagodze

18.00 – Koncert plenerowy (plac przed Ratuszem):

? recytacja prozy przez uczniów ZSP w Wojsławicach-Kolonii
? Jarosław Buczek
? ?Wołyńskie Słowiki”

Organizatorami Spotkań są:

? Wójt i Rada Gminy Wojsławice
? Starostwo Powiatowe w Chełmie
? Stowarzyszenie Miłośników Wojsławic
? Parafia Rzymskokatolicka w Wojsławicach
? Parafia Prawosławna w Chełmie
? Zespół Szkół Publicznych w Wojsławicach Kolonii
? Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Wojsławicach

trzy-kultury-2016-plakat

Print Friendly, PDF & Email