50-lecie koronacji obrazu w Krasnobrodzie

obraz

W dniach 1-2 lipca 2015 r. będą miały miejsce uroczystości odpustowe w Sanktuarium Matki Bożej Krasnobrodzkiej (obecnie diecezja zamojsko-lubaczowska), połączone z Jubileuszem 50-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Krasnobrodzkiej.

W ramach uroczystości, 2 lipca 2015 roku, uroczystej sumie odpustowej o godz. 12.00 przewodniczył będzie Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Celestino Migliore.

obraz

Z historii wydarzenia sprzed 50 lat:

W nocy z 3 na 4 lipca 1965 roku o godz. 24.00 bp Jan Mazur celebrował Mszę św. i wygłosił kazanie do wiernych wypełniających szczelnie świątynię i korytarze klasztorne. Przez całą noc wierni korzystali z sakramentu pojednania i trwali na modlitwie. Po Mszy św. o północy przed cudownym obrazem Matki Bożej bez przerwy celebrowane były Msze św. z udziałem wiernych.

4 lipca 1965 roku o godz. 9.00 Mszę św. celebrował bp Władysław Jędruszuk, biskup pomocniczy z Drohiczyna, a kazanie skierowane do młodzieży wygłosił bp Jan Mazur, który mówił o zagrożeniach, jakie niosły ówczesne czasy dla młodego pokolenia i wskazał na Maryję jako wzór postawy wobec tych trudności. O godz. 10.00 Mszę św. odprawił kustosz sanktuarium krasnobrodzkiego ks. prał. Ludwik Liwerski, a kazanie do mężczyzn wygłosił biskup pomocniczy z Siedlec Wacław Skomorucha. Kaznodzieja podkreślił, jak wielkie znaczenie ma silna wiara mężczyzny, katolika, Polaka, wskazując jako wzór Matkę Najświętszą.

O godz. 11.15 przed kościołem nastąpiło powitanie biskupa lubelskiego Piotra Kałwy i księży biskupów – gości. Na uroczystość przybyli: bp Ignacy Świrski – ordynariusz siedlecki, bp Tomasz Wilczyński – ordynariusz olsztyński, bp Edward Muszyński – biskup pomocniczy z Kielc, bp Wacław Skomorucha – biskup pomocniczy z Siedlec, bp Bolesław Taborski – biskup pomocniczy z Przemyśla, bp Władysław Jędruszuk – biskup pomocniczy z Drohiczyna, bp Jana Mazur z Lublina.

Księża Biskupi wraz z duchowieństwem udali się do świątyni na krótką modlitwę przed Najświętszym Sakramentem. Po zdjęciu Obrazu Matki Bożej z ołtarza przejęli go Księża Biskupi i procesjonalnie przenieśli ku ołtarzowi.

Księży Biskupów, przedstawicieli Kapituły Lubelskiej i Zamojskiej, reprezentantów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, księży diecezjalnych i zakonnych, delegatów parafii, pielgrzymów i cały lud wierny ze wzruszeniem powitał proboszcz krosnobrodzki i kustosz sanktuarium ks. prał. Ludwik Liwerski. Ksiądz Prałat podziękował również Pasterzowi diecezji: ?W imieniu swoim, kapłanów i ludu Bożego wyrażam ogromną radość i wdzięczność Biskupowi Ordynariuszowi za to, że jego miłość do Matki Najświętszej skłoniła go do wyjednania u Stolicy Apostolskiej dekretu koronacyjnego dla cudownego obrazu Matki Bożej Krasnobrodzkiej, i że tego aktu dziś dokona. Dzisiejszy dzień zapisze się w historii diecezji jako złota karta w dziejach kultu maryjnego, zapisze się głęboko w sercach naszych spotęgowaną wiarą w Boga na wzór Maryi i przez Maryję?.

Po przemówieniu delegacja parafian krasnobrodzkich złożyła na ołtarzu złote korony jako wotum dla Matki Bożej od parafii Krasnobród. Następnie 100 tys. zgromadzonych wiernych odśpiewało Apel Jasnogórski, po którym ks. kan. Franciszek Zawisza – dziekan zamojski odczytał, w tłumaczeniu polskim, Dekret Koronacyjny Kapituły Watykańskiej. Bp Piotr Kałwa poświęcił ?korony przeznaczone na ozdobę świętego wizerunku Bogarodzicy?. Po odśpiewaniu przez chór Salve Regina nastąpił akt koronacji.

/źródło: www.niedziela.pl/

Print Friendly, PDF & Email