Uroczyste ustanowienie nowych lektorów w archidiecezji lubelskiej 2024

W sobotę, 18 maja 2024 r., Arcybiskup Stanisław Budzik w czasie uroczystej Mszy Świętej w Sanktuarium Świętej Rodziny w Lublinie ustanowił 215 nowych lektorów, pochodzących z 18 dekanatów tj. z  ok. 80 parafii archidiecezji lubelskiej. Obecnie nie tylko będą mogli służyć do Mszy Świętej, ale także czytać słowo Boże z ambony jako lektorzy.

Ksiądz Arcybiskup zwracając się do nowych lektorów zachęcał ich, by nie tylko czytali słowo Boże, ale i brali je sobie do serca dając świadectwo więzi z Jezusem Chrystusem. W uroczystości wzięło udział 40 kapłanów oraz wielu rodziców i bliskich nowo ustanowionych lektorów. Uroczystość przypadła w 104. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II.

Niedługo w uroczystym obrzędzie otrzymacie księgę Słowa Bożego. Tego słowa, które macie głosić Ludowi Bożemu, podczas Liturgii. Weźcie tę księgę do ręki, ale przede wszystkim do serca. Niech ona kształtuję wasze życie i drogę. Niech pomaga wam przynosić szlachetne owoce. Wydobywajcie ze skarbca waszego serca słowa piękne i dobre czyny. Niech Słowo Boże uczy was budować na tej skale, którą jest Jezus Chrystus.

Ustanowienie lektorów było poprzedzone, trwającym od października 2023 r. do maja 2024 r., kursem lektorskim. Jego celem było przygotowanie kandydatów do czytania Słowa Bożego w czasie liturgii. Spotkania formacyjne były prowadzone przez dekanalnych duszpasterzy Liturgicznej Służbie Ołtarza. 

Print Friendly, PDF & Email