Mój szkolny kolega z misji – wręczono nagrody 23. edycji konkursu – 2024

W środę, 22 maja 2024 r., w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze, 150 osób – uczniów szkół podstawowych, nauczycieli, wychowawców, kapłanów i sióstr zakonnych wzięło udział w uroczystości wręczenia nagród zwycięzcom w 23. edycji ogólnopolskiego KonkursuMój szkolny kolega z misji”, który w tym roku przebiegał pod hasłem: „Świat potrzebuje misjonarzy”. Organizatorem konkursu jest Dzieło Pomocy „Ad Gentes” we współpracy z dyrektorami i nauczycielami.

Uroczystej Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył bp. Jan Piotrowski, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. misji, który objął patronat honorowy nad Konkursem. Po Mszy św. miała miejsce druga część uroczystości – wręczenie nagród. W tegorocznej edycji Konkursu wzięło udział 4 tys. uczniów, a zaangażowanych było 900 nauczycieli.

Celem konkursu jest rozbudzenie wśród uczniów szkół podstawowych zainteresowania misjami prowadzonymi przez polskich misjonarzy na wszystkich kontynentach. Ma kształtować postawę solidarności z rówieśnikami żyjącymi w krajach misyjnych, zachęcając do poznania ich kultury, obyczajów, sytuacji społecznej i politycznej oraz warunków bytowych.

W ramach kategorii charytatywnej uczestnicy Konkursu zbierali środki na budowę klas szkolnych nad Amazonką w Peru. Księża misjonarze otrzymali symboliczny czek na 37.000 zł. Dzięki zaangażowaniu i pomysłowości polskich uczniów szkół podstawowych, każdego roku, w ramach konkursu Dzieło Pomocy „Ad Gentes” wspiera remonty szkół lub przedszkoli. W ten sposób polskie dzieci pomagają swoim rówieśnikom.


Konkurs odbywał się w kategorii literackiej, plastycznej, muzycznej i charytatywnej (dla uczniów) oraz scenariusz zajęć (dla nauczycieli). W Konkursie wzięli udział także uczniowie szkół z archidiecezji lubelskiej.

KATEGORIA LITERACKA:
– w kategorii klasy 1-3: pierwsze miejsce zajął Bruno BorkowskiSzkoła Podstawowa Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej w Lublinie

KATEGORIA CHARYTATYWNA:
– w kategorii klas 4-6: pierwsze miejsce ex aequo zajęli Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Władysława Jagiełły w Urzędowie oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny w Borkach Wielkich
– w kategorii klas 7-8: pierwsze miejsce ex aequo zajęli Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Władysława Jagiełły w Urzędowie oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny w Borkach Wielkich

KATEGORIA PLASTYCZNA:
– w kategorii klas 4-6: trzecie miejsce ex aequo zajęli Alicja BorygaZespół Szkół Ogólnokształcących im. Władysława Jagiełły w Urzędowie oraz Julia Chrąściel – Szkoła Podstawowa nr 1 w Goczałkowicach Zdroju

BIURO PRASOWE JASNEJ GÓRY
„By nie bali się pająków i wojen” – dzieci o misjonarzach podczas gali konkursu „Mój szkolny kolega z misji”
:

Najmłodsi prosili o odwagę dla głoszących Ewangelię, by – jak napisał drugoklasista Bruno Borkowski ze Szkoły Podstawowej Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej w Lublinie, laureat kategorii literackiej „nie bali się pająków, wojen i kradzieży”, a mieli serca „święte, cierpliwość anioła”. Bruno marzy, aby zostać piłkarzem, ale jak zaznacza, zawsze i wszędzie można mówić ludziom o Chrystusie, np. po meczu, a najważniejsze, by „o Panu Jezusie mówiło dobre życie człowieka”.

Wokół konkursu, w niektórych szkołach, powstały grupy misyjne, funkcjonujące przez cały rok. Służą pogłębieniu wiedzy o życiu na innych kontynentach, kształtowaniu postaw solidarności oraz rozbudzaniu wrażliwości na sytuację rówieśników w najuboższych krajach świata.

Jak mówi s. Urszula Kupczyk katechetka w Szkole Podstawowej Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej w Lublinie, gdy tylko szkoła została reaktywowana a ona została katechetką, powstało koło misyjne. Ponieważ siostry Urszulanki Unii Rzymskiej posługują w Senegalu, to tamtej społeczności szczególnie pomagają. Na początku do koła należało 20 uczniów z klas 1-3, teraz jest już setka „małych misjonarzy”. Później w trzeciej klasie po Pierwszej Komunii Świętej dzieci uroczyście są przyjmowane do Papieskich Dzieł Misyjnych, a w starszych klasach przechodzą do misyjnego wolontariatu.

źródło: www.adgentes.misje.pl
https://www.jasnagora.com/wydarzenie-17864

Print Friendly, PDF & Email