Transport pakietów porodowych do szpitali w Ukrainie

Potrzeby szpitali i oddziałów położniczych w Ukrainie wciąż są ogromne i dotyczą zarówno elementarnych zestawów porodowych, jak i na przykład wysokospecjalistycznych urządzeń wspomagających oddychanie noworodka. Dlatego też od pewnego czasu Caritas Archidiecezji Lubelskiej współpracuje z Polskim Towarzystwem Pielęgniarskim (https://www.ptp.net.pl/) oraz Polskim Towarzystwem Położnych (http://www.ptpol.pl/) prowadząc akcję „Bezpieczne porody łączą narody”, której celem jest wsparcie ukraińskich położnych i pielęgniarek, a tym samym rodzących kobiet.

„W ramach pomocy humanitarnej 2023 mamy możliwość zaopatrzenia szpitali w małych miejscowościach w Ukrainie w najbardziej potrzebny sprzęt do bezpiecznego przyjmowania małych dzieci na świat. Chcemy, aby położne w Ukrainie czuły nasze wsparcie, żeby nie zostały w tym same. Jednocześnie pamiętamy o rodzących kobietach, przyszłych mamach, którym chcemy zapewnić godne i bezpieczne warunki porodu”.

Edyta Czarnecka, koordynatorka akcji

Projekt finansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczpospolitej Polskiej.


W piątek, 17 listopada 2023 r., wyruszył z Lublina kolejny transport, tym razem z z przygotowanymi właśnie zestawami porodowymi.

Cieszymy się, ponieważ nadszedł czas kiedy możemy szykować się do transportu humanitarnego! Wspólnie z naszymi wolontariuszami, w ostatnich dniach przygotowując pakiety porodowe dbaliśmy o to, aby każdy z nich był odpowiednio oznakowany i posegregowany.

Transport humanitarny z pakietami porodowymi dotarł już do Barskiego Szpitala Miejskiego:

W imieniu własnym oraz całej załogi, chcę wyrazić gorące podziękowanie za przekazaną pomoc humanitarną w postaci środków oraz sprzętu medycznego. W tak trudny dla Ukrainy i jej całego narodu czas, udzielona przez Państwa pomoc jest bardzo cenna, nie jest to zwykły materialny dar – dla nas to NADZIEJA NA ŻYCIE! Z całego serca dziękujemy za Waszą dobroć i hojność, niech zostanie to Państwu po stokroć wynagrodzone! Życzymy Wam dobra, spokoju, wszelkiej pomyślności oraz wszystkiego najlepszego!! Jesteście wielcy!”
Z wyrazami szacunku i ogromnym poważaniem,
Dyrektor Barskiego Miejskiego Szpitala – Oleksandr Kostenko


DLACZEGO TO TAKIE WAŻNE?

Kiedy przychodziliśmy na ten świat, nasze mamy i każdy z nas doświadczał troski jakiejś położnej i pielęgniarki. Położne i pielęgniarki w walczącej Ukrainie też chcą otaczać swoją opieką rodzące kobiety i ich maleństwa, ale piekło wojny odbiera im możliwość normalnego działania. Codziennie – przy odgłosach syren i spadających bomb, czasami w zimnych schronach – rodzą się dzieci. Lecz ich matki – choć przerażone – wiedzą, że położna im pomoże przejść ten straszny, ale zarazem piękny czas a pielęgniarka ochroni ich maleństwo.

Nie możemy nie reagować! Polskie położne i pielęgniarki mają wielkie serca i wiele pomagają, ale potrzeby ukraińskich położnych i pielęgniarek są zupełnie wyjątkowe. Prosimy więc o wsparcie naszych działań. Każde 10 zł – to paczka podpasek połogowych, 50 zł – to jednorazowy zestaw porodowy, a 150 zł to lampa ładowalna niezbędna do oświetlenia sali porodowej, gdy nie ma prądu.

Więcej o tym na co zbieramy środki i dla których szpitali położniczych można znaleźć po linkiem: https://lublin.caritas.pl/wp-content/uploads/2023/02/Na-co-zbieramy-srodki.pdf

Jesteśmy pielęgniarkami i położnymi z różnych placówek, środowisk i organizacji zawodowych oraz naukowych. Prosimy o wsparcie naszych działań, abyśmy mogli skutecznie pomóc ukraińskim koleżankom, które pracując w trudnych do wyobrażenia warunkach, starają się sprostać swojemu powołaniu.

Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie i Polskie Towarzystwo Położnych

Jeśli chciałbyś wesprzeć akcję, możesz przekazać swoją darowiznę finansową:

Przelewy z dopiskiem POŁOŻNE-UKRAINA:
Numer konta (PLN): 47 1240 1503 1111 0010 4579 4875
Wpłaty w USD : 59 1240 1503 1787 0000 1752 8364
Wpłaty w EURO: 72 1240 1503 1978 0000 1752 8377

więcej:
Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie – https://www.ptp.net.pl/
Polskie Towarzystwo Położnych – http://www.ptpol.pl/
Caritas Archidiecezji Lubelskiej – https://lublin.caritas.pl/

Print Friendly, PDF & Email