„Tradycja. Przeszłość, Teraźniejszość, Przyszłość” koncert u Świętej Rodziny w Lublinie 23.11.2022

Fundacji StartSmart, Centrum Jana Pawła II w Lublinie i Fundacja Mikołaja z Radomia zapraszają na koncert: „Tradycja. Przeszłość, Teraźniejszość, Przyszłość” – Integracja miedzypokoleniowa. Koncert dla rodziny, który dobędzie się 23 listopada 2022 r. o godz. 19.00 w Sanktuarium Świętej Rodziny w Lublinie (ul. Jana Pawła II 11).

Widzom i jednocześnie uczestnikom tego wydarzenia artystycznego przedstawione zostaną pieśni hymniczne towarzyszące najważniejszym momentom w dziejach narodu polskiego, a będą to: „Bogurodzica”, „Boże coś Polskę”, „Mazurek Dąbrowskiego”, „Warszawianka”, „Rota”, „Pieśń Legionów Polskich”, „Hymn Armii Krajowej Modlitwa Obozowa” czy „Czerwone Maki na Monte Cassino”. Dopełnieniem koncertu będą: Hymn napisany z okazji kanonizacji Jana Pawła II oraz Hymn uświetniający pamięć Danuty Siedzikówny ps. „Inka”, powstały z okazji odsłonięcia pomnika na Gdańskiej Oruni a potem odśpiewany przez Alicję Węgorzewską w czasie państwowego pogrzebu Inki w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.

Każda z tych pieśni ma swoją własną historię, w której odbija się tragedia porażki, dramat wygnania czy radość zwycięstwa. Będzie to zatem okazja do zrozumienia, iż hymn to to nie tylko utwór śpiewany podczas podniosłych uroczystości, ale przede wszystkim pieśń powstała w przełomowych okolicznościach narodu, którą upływ czasu czyni symbolem tych wydarzeń.

Ponieważ ważnym celem tego projektu jest także integracja, stąd w programie jest także wspólnie odśpiewanie wybranych hymnów.

Wystąpią:

Alicja Węgorzewska
Maciej Miecznikowski
Robert Grudzień

O istocie hymnów, ich znaczeniu oraz zasadach zachowania podczas śpiewu opowie Anna Drela, historyk.

Wstęp na koncerty jest wolny.

Print Friendly, PDF & Email