Święto Narodowe Trzeciego Maja – 232. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

W środę, 3 maja 2023 r. obchodzić będziemy Święto Narodowe Trzeciego Maja – 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Lubelskie obchody rocznicy tradycyjnie rozpocznie o godz. 9.00 uroczysta sesja Rady Miasta Lublin w Trybunale Koronnym. O godz. 10.00 odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny w Archikatedrze Lubelskiej.

Po zakończeniu Mszy św. nastąpi przemarsz ulicami miasta na Plac Litewski, gdzie o godz. 11.30 rozpocznie się oficjalna część obchodów.

Uchwalenie Konstytucji 3 maja zostało uznane za święto już 5 maja 1791 roku. Po odzyskaniu niepodległości, rocznica Konstytucji 3 maja została uznana za święto narodowe uchwałą Sejmu Ustawodawczego z 29 kwietnia 1919. Jako Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócone zostało ustawą z dnia 6 kwietnia 1990 roku.

W tym roku świętujemy 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, wyjątkowego dzieła w dziejach polskiego parlamentaryzmu i myśli polityczno-prawnej. Zrodzona w chwili śmiertelnego zagrożenia dla bytu państwowego ze strony ościennych mocarstw, miała na celu zreformować ustrój społeczno-polityczny, aby wzmocnić Rzeczpospolitą. W rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja wspominamy z wdzięcznością i szacunkiem naszych przodków, którzy walczyli o wolność i niepodległość Ojczyzny.

pełny tekst – Odezwa Komitetu Honorowego Obchodów Święta Narodowego Trzeciego Maja w Województwie Lubelskim –

Niech uczestnictwo w Święcie Narodowym Trzeciego Maja będzie symbolem naszej jedności, zaangażowania i odpowiedzialności za Ojczyznę. Razem możemy zbudować silną Polskę, z której możemy być dumni. Niech Święto Narodowe Trzeciego Maja przypomni nam o jedności, sile i duchu walki, które zawsze kierowały Polakami w dążeniu do wolności i niepodległości.

Program obchodów – Lublin, 3 maja 2023 r.:

godz. 9.00 – Uroczysta Sesja Rady Miasta Lublin (Trybunał Koronny, ul. Rynek 1)

• Odczytanie Odezwy Komitetu Honorowego organizacji Narodowego Święta Trzeciego Maja przez Wojewodę Lubelskiego

godz. 10.00 – Msza św. w intencji Ojczyzny (Archikatedra św. Jana  Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty, ul. Królewska 10)

godz. 11.30 – Uroczystości na Placu Litewskim (Pomnik Konstytucji 3 Maja)

• Złożenie meldunku Dowódcy Garnizonu Lublin
  • Podniesienie Flagi RP i Odegranie Hymnu Narodowego RP
  • Odczytanie preambuły Konstytucji Trzeciego Maja
  • Salwa armatnia
  • Przemówienie wojewody lubelskiego
  • Wręczenie aktów mianowań na kolejny stopień wojskowy
  • Utwór okolicznościowy odegrany przez orkiestrę wojskową