Święto Dziękczynienia w Warszawie – program

Czcigodni Księża Proboszczowie i Rektorzy kościołów w Archidiecezji Warszawskiej

1.    Wydział Duszpasterstwa Ogólnego przypomina, że w niedzielę, 1 czerwca br. będziemy obchodzili po raz siódmy Święto Dziękczynienia. W tym roku będzie ono połączone z ogólnopolskim dziękczynieniem za kanonizację papieża Jana Pawła II.

Uroczystości rozpoczną się na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, skąd o godz. 8.00 wyruszy procesja z relikwiami św. Jana Pawła II. Orszak procesyjny przejdzie ulicami: Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, Aleje Ujazdowskie, Belwederska, Sobieskiego, a następnie Aleją Rzeczypospolitej do Świątyni Opatrzności Bożej.

Przy kościele św. Antoniego Marii Zaccarii, około godz. 11.00 do procesji dołączą księża biskupi, przedstawiciele kapituł i zaproszeni goście.

O godzinie 12.00 na placu przed Świątynią Opatrzności Bożej zostanie odprawiona uroczysta Msza święta koncelebrowana z udziałem Episkopatu Polski. Będzie jej przewodniczył i homilię wygłosi Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej
Jego Eminencja Kardynał Pietro Parolin.

Do udziału w koncelebrze zaproszeni są wszyscy księża dziekani. Przedstawiciele Kapituł proszeni są o przybycie w strojach chórowych. Do udziału w procesji i Mszy świętej zaproszeni są wszyscy wierni archidiecezji.

Po Mszy świętej, tj. ok. godz. 14.00 Centrum Opatrzności Bożej zaprasza na piknik rodzinny.

2.    W związku z przypadającym na sobotę, 14 czerwca 2014 roku rozpoczęciem  w naszej archidiecezji Peregrynacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w Świętym Wizerunku Nawiedzenia podajemy najważniejsze terminy związane z tym wydarzeniem:
o    sobota, 14 czerwca 2014, godz. 10.00 ? pielgrzymka duchowieństwa duchowieństwa Archidiecezji Warszawskiej do Bazyliki Archikatedralnej Św. Jana Chrzciciela w Warszawie (program pielgrzymki przesłany został odrębnym pismem);

?   sobota, 14 czerwca 2014, godz. 13.30 ? 18.30 ? czuwanie sióstr zakonnych;

?   sobota, 14 czerwca 2014, godz. 19.00 ? Msza święta z uroczystą promocją kandydatów na nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej;

?    niedziela, 15 czerwca 2014, godz. 12.00 ? uroczyste rozpoczęcie peregrynacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w Archidiecezji Warszawskiej ? Msza święta koncelebrowana z udziałem Episkopatu Polski zostanie odprawiona na stadionie w Piastowie; podczas uroczystości miasto Piastów zostanie oddane w macierzyńską opiekę Matki Bożej Częstochowskiej.

Każda parafia otrzymała lub otrzyma w najbliższym czasie:

?    świecę nawiedzenia, która zostanie zapalona w każdej parafii 15 czerwca 2014 roku (czyli w dniu rozpoczęcia peregrynacji w naszej archidiecezji)  i umieszczona w kościele przy obrazie Matki Bożej Częstochowskiej. Będzie się paliła do zakończenia peregrynacji w Archidiecezji Warszawskiej, czyli do 7 czerwca 2015 roku.

?    Ceremoniał Nawiedzenia parafii przez Matkę Bożą w kopii Obrazu Jasnogórskiego do wykorzystania w czasie peregrynacji w parafii.

?    Wraz z Obrazem Matki Bożej do każdej parafii zostanie przywieziony Ewangeliarz ? jest to uroczyście oprawiony jeden egzemplarz w Archidiecezji Warszawskiej, specjalnie przeznaczony na czas peregrynacji z tekstami Ewangelii na czas nawiedzenia parafii. Peregrynacja w parafiach będzie przebiegała zgodnie z terminarzem zamieszczonym na http://archidiecezja.warszawa.pl/homepage/?a=7033 

3.    Przypominamy, że w dniach 11 ? 17 maja br. pod hasłem Powołania ? Świadectwo Prawdy odbędzie się 51. Światowy Tydzień Modlitw o Powołania. W Niedzielę Dobrego Pasterza ?  1 maja ? podczas Mszy świętej, po modlitwie po Komunii świętej należy odmówić modlitwę  o nowe powołania kapłańskie i zakonne. Materiały formacyjne oraz Orędzie Ojca św. Franciszka dotyczące Tygodnia Powołań zostały przekazane do parafii / rektoratów.

4.    (dotyczy parafii pozawarszawskich) Na prośbę Pana Andrzeja Grossa ? Prezesa Agencji Restrukturyzacji o Modernizacji Rolnictwa poniżej podajemy Komunikat dotyczący składania przez rolników wniosków o przyznanie płatności obszarowych na rok 2014 do odczytania podczas ogłoszeń parafialnych w niedzielę, 8 maja 2014 roku.

Szanowni Rolnicy,

W roku 2014 już po raz jedenasty możecie się ubiegać o przyznanie płatności bezpośrednich, płatności ONW i płatności rolnośrodowiskowych, dlatego też przypominam, że wnioski o przyznanie tych płatności można składać na jednym formularzu wniosku do dnia 15 maja 2014 roku. Wnioski można przesłać pocztą lub złożyć je osobiście w biurach powiatowych Agencji.
Złożenie wniosku po 15 maja, ale przed 09 czerwca 2014 roku skutkować będzie pomniejszeniem płatności o 1% za każdy dzień roboczy opóźnienia.

Zachęcam zatem do terminowego składania wniosków do Biur Powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Z wyrazami szacunku
Andrzej Gross
Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

 

Ksiądz prałat Tadeusz Sowa
Moderator wydziałów duszpasterskich Kurii i dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego

 

Print Friendly, PDF & Email