Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych – 17.11.2019

W niedzielę, 17 listopada 2019 r., przypada Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Jest on poświęcony pamięci wielu milionów zabitych i poszkodowanych w wypadkach drogowych oraz ich rodzinom i ich bliskim.

Krajowe Duszpasterstwo Kierowców i MIVA Polska zachęcają do pamięci o tragicznych ofiarach wypadków oraz troski okazanej osobom poszkodowanym na drogach:

Trzecia niedziela listopada to Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Zachęcamy by szczególnie w tym dniu pamiętać w modlitwie o tych, którzy zginęli lub doznali obrażeń ciała w wypadkach na drogach, ale także o ich rodzinach i bliskich, przeżywających z tego powodu tragedie rodzinne i osobiste.

Pamiętajmy także w tym dniu o tych, którzy spieszą z pomocą poszkodowanym w wypadkach – członkach zespołów ratunkowym, policji i przypadkowym uczestnikom zdarzeń niosącym pomoc ofiarom.

Od kilku już lat główne obchody Dnia Pamięci w Polsce odbywają się w miejscowości Zabawa koło Tarnowa, miejscu związanym z bł. Karoliną Kózkówną, m.in. przy Pomniku Ofiar Wypadków Drogowych „Przejście”. Tegoroczne rozpoczną się 15 listopada (piątek) i potrwają do niedzieli, 17 listopada 2019 r.

W Bochni w piątek będzie miał miejsce program edukacyjny Road Show dotyczący bezpieczeństwa na drodze, natomiast w Zabawie, o godz. 11.00 zostaną wręczone nagrody w konkursie szkolnym poświęconym bezpieczeństwu. W programie kolejnych dni zaplanowano m.in. spektakl o przeżywaniu żałoby bliskiej osoby, a także spotkanie z rodzinami ofiar. Głównym punktem obchodów będzie niedzielna Eucharystia w intencji ofiar wypadków i ich rodzin. Ponadto od 15 do 17 listopada w Sanktuarium Błogosławionej Karoliny Kózkówny w Zabawie będą trwały rekolekcje z modlitwą o uzdrowienie i warsztaty terapeutyczne. Z okazji Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych stowarzyszenie MIVA Polska prowadzi zbiórkę środków na zakup ambulansów do misyjnych szpitali.

Każdego dnia na świecie w wypadkach drogowych ginie około 4 tys. osób, a setki tysięcy zostaje rannych i poszkodowanych. Rocznie w wypadkach drogowych na całym świecie ginie ponad 1,2 mln osób. Na polskich drogach dziennie średnio ginie aż 11 osób, a ponad 100 zostaje rannych. […] Statystyki są tylko liczbami, jednak za każdym wypadkiem drogowym kryje się ludzki dramat. Dotyka on nie tylko poszkodowanych, ale także sprawców zdarzeń i ich bliskich.

www.policja.pl

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych (World Day of Remembrance for Road Crash Victims) ustanowiony został oficjalnie 26 października 2005 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ i obchodzony jest corocznie w trzecią niedzielę listopada. Pierwotnie jako Europejski Dzień Pamięci obchodzony jest już od 1995 roku.

W Polsce po raz pierwszy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków obchodzono 19 listopada 2006 r. w Katedrze Polowej w Warszawie. Obchody zorganizowało Krajowe Duszpasterstwo Kierowców, a przewodniczył im bp Tadeusz Płoski, Biskup Polowy WP.

Apel Krajowego Duszpasterza Kierowców

Drodzy Kierowcy, Motocykliści, Rowerzyści i Piesi!

W Światowym Dniu Pamięci o Ofiarach Wypadków zwracam się do Was z Apelem: Nam Polakom w wielkiej spuściźnie po Papieżu Polaku – dziś świętym Janie Pawle II zostało wiele ważnych i cennych słów, homilii i próśb. Ale jedna z nich szczególnie czeka na przebicie się do naszej świadomości i naszych serc – rodaków Papieża Tysiąclecia. Jest to prośba o bezpieczne poruszanie się po drogach, aby nie było już więcej tragicznych zdarzeń, ofiar i ludzi cierpiących z powodu tragicznych wypadków.

Papież Jan Paweł II w listopadzie 1998 r. apelował i dalej to czyni, wołając do każdego z nas:

„Zanoszę do Boga modlitwy w intencji tych, którzy zginęli w tak tragicznych okolicznościach, a zarazem pragnę zapewnić o mej duchowej bliskości ich rodziny oraz osoby, które przeżyły wypadki, ale pozostały głęboko zranione fizycznie i duchowo. Wyrażam nadzieję, że dzięki obchodom tego dnia – kierowcy będą zawsze postępować odpowiedzialnie, okazując szacunek zarówno dla ludzkiego życia, jak i dla zasad bezpieczeństwa na drogach”.

Z całego serca zachęcam więc wszystkich, proszę i o to się modlę: kierujmy się Miłością na drodze, na każdej drodze naszego życia!

Ks. dr Marian Midura, Krajowy Duszpasterz Kierowców

Organizatorami obchodów Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych są: Stowarzyszenie Pomocy Ofiarom Wypadków i Katastrof Komunikacyjnych „Przejście”, Instytut Transportu Samochodowego, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Centrum Inicjatyw na rzecz poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Obchody organizuje także Krajowy Duszpasterz Kierowców i Miva Polska.

więcej: www.duszpasterstwokierowcow.pl