Sto lat parafii w Kaniem

W niedzielę 24 marca 2019 r. odbędą się główne uroczystości związane z 100. rocznicą powołania parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kaniem. Uroczystej Eucharystii o godz. 12.00 przewodniczył będzie Ksiądz Arcybiskup Stanisław Budzik.

Podczas Mszy św. zaśpiewa Archidiecezjalny chór chłopięco-męski Pueri Cantores Lublinenses, zaś po liturgii odbędzie się koncert muzyki Pasyjnej. Dyryguje – ks. Attila Honti, organy – Małgorzata Skwarzyńska.

W programie koncertu: G. Pittoni – Cantate Domino, G. B. Pergolesi – Stabat Mate, T. L. Victoria – Ave Maria, K. Pasionek – In virtute crucis, A. Chlondowski – Missa Dominicalis: Kyrie, Sanctus i Agnus Dei, W.A. Mozart – Benedictus, S. Moniuszko – Ojcze nasz, G. B. Pergolesi – Amen, K. Jenkins – Cantate Domino, K. Jenkins – Exsultate Jubilate, G.G. Gorczycki – Rorate Caeli.

Parafia w Kaniem erygowana została 23 marca 1919 r. przez biskupa Mariana Fulmana. Poprzednio miejscowość należała do parafii rzymskokatolickiej w Pawłowie.

Przed 1875 r. była tu parafia unicka. Do 1749 r. duszpasterstwem zajmowali się bazylianie, później księża diecezjalni. Po kasacie unii powstała parafia prawosławna. Po 1905 r. znaczna część dawnych unitów powróciła do kościoła katolickiego. Nowa parafia łacińska powstała po I wojnie światowej i została uposażona w ziemię (8,49 ha) przez dziedziczkę Zofię Woyciechowską.

W Kaniem posiadali także majątek książęta Woronieccy. Z rodziny tej pochodził dominikanin o. Jacek Woroniecki (Adam Korybut Woroniecki), Sługa Boży, rektor KUL w latach 1922-1924.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Parafia rzymskokatolicka powstała przy kościele pounickim. Obecny kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła został wybudowany w 1938 r., a zaprojektował go syn właścicielki majątku Kanie, inż. Włodzimierz Woyciechowski. Jest to budynek drewniany, trzynawowy, pokryty blachą. Ołtarze zostały tu przeniesione z rozebranego kościółka pounickiego (początek XVIII w.). Ołtarz główny drewniany, o charakterze barokowym, w nim obrazy Serca Pana Jezusa, Jezusa Ukrzyżowanego i Matki Bożej „Kańskiej” (kopia obrazu czczonego tu do 1915 r., kiedy to on został wywieziony do Rosji i zaginął) obecnie kopia, wą parafii są trzy kopie tego obrazu z 1875 r.).

Kościół posiada ołtarze boczne, również drewniane, z fragmentami barokowymi. Po prawej stronie św. Apostołów Piotra i Pawła oraz Miłosierdzia Bożego, a po lewej MB Różańcowej i Stygmatów św. Franciszka. Na chórze muzycznym umieszczone są 14-głosowe organy Riegera zakupione w 1962 roku w teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Na frontonie kościoła znajduje się wieża z dwoma dzwonami z 1947 roku: Piotr (150 kg) i Paweł (100 kg).

Print Friendly, PDF & Email