Sonosfera Lubelska 2022 – Sacrum barocum – nagrane utwory

W niedzielę, 13 listopada 2022 r., w kościele rektoralnym pw. św. Piotra Apostoła w Lublinie miała miejsce druga edycja Sonosfery Lubelskiej.

Sonosfera Lubelska, która opisuje relacje człowieka ze środowiskiem muzycznym – to projekt zainicjowany w 2021 roku przez Archidiecezję Lubelską. Sięgamy w nim do historii muzyki sakralnej i dźwiękowej rzeczywistości otaczającej Lublin minionych epok.

W drugiej odsłonie – „sacrum barocum” – sięgnięto do historii muzyki sakralnej i dźwiękowej rzeczywistości otaczającej Lublin czasu kontrreformacji i baroku. To silny kontekst antycypacji dziedzictwa miejsca. Na potrzeby nagrania został stworzony konsort viol da gamba oraz kwartet głosów męskich z towarzyszeniem lutni i portatywu.

Sonosfera w wykonaniu Kapeli Jazdowskiej i solistów przybliżyła muzykę dawną mieszkańcom Lublina i turystom odwiedzającym nasze miasto, a obecnie nagrane utwory udostępnione na stronie Archidiecezji Lubelskiej i Muzeum Archidiecezjalnego Sztuki Religijnej w Lublinie, stwarzają możliwość bezpłatnego ich odsłuchania i pobrania w wysokiej jakości na urządzenia mobilne wszystkim zainteresowanym.

Nagrane utwory będą stanowić także sonosferę we wnętrzu Muzeum Archidiecezjalnego Sztuki Religijnej w Lublinie w Wieży Trynitarskiej oraz w Archikatedrze Lubelskiej.

Diomedes Cato – Favorito a 4
Jakub Polak – Branle a 4
Mikołaj Gomółka – Memento, Domine, David
Grzegorz Gerwazy Gorczycki – Uidica
Wacław z Szamotuł – Już się zmierzcha
Nicolas Vallet – Taniec polski
Valentin Bakfark – Schöner Deutscher Dantz


więcej: Sonosfera Lubelska 2022 – Sacrum barocum – 13.11.2022


Print Friendly, PDF & Email