Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów – wystawa przed lubelską archikatedrą

W środę 6 września 2023 r. przed Archikatedrą Lubelską zainaugurowana została prezentacja wystawy „Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów”.

W ramach przygotowań do uroczystego wyniesienia na ołtarze Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci – polskiej rodziny, która została zamordowana w 1944 roku przez niemieckich okupantów za ukrywanie w swoim domu Żydów, wystawa ma posłużyć lepszemu poznaniu Męczenników z Markowej – rodziny Ulmów, która nie zawahała się otworzyć swoich serc dla ludzi będących w potrzebie.

Spośród przybyłych gości głos zabrali: abp Stanisław Budzik, Metropolita Lubelski oraz dr Robert Derewenda, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie.

Wystawa, przygotowana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, przedstawia losy, wydawałoby się zwykłej polskiej rodziny, a przecież jednocześnie wyjątkowej. Rodziny, której linia życia została poddana trybom okrutnej wojny i okupacji. Józef i Wiktoria Ulmowie nie poddali się biernie biegowi historii. Stali się jej aktywnymi uczestnikami, dostrzegając innych ludzi, którym należało udzielić pomocy. Stanęli po stronie dobra i sami dzielili się tym dobrem z innymi. Narodowość, wyznanie, różnice kulturowe, w obliczu terroru niemieckiej okupacji, stały się nieistotne, wagi nabrało człowieczeństwo. Pragnąc ochronić życie, sami je stracili.

https://ipn.gov.pl/

Na wystawie, przygotowanej w językach polskim i angielskim, znajduje się kilkadziesiąt zdjęć i dokumentów. Część z nich została opublikowana po raz pierwszy. 

  • Autorzy wystawy: dr Mateusz Szpytma (wiceprezes IPN), dr Wojciech Hanus (IPN Rzeszów), dr Maciej Korkuć (IPN Kraków)
  • Projekt graficzny, rysunki i skład: Katarzyna Hudzicka-Chochorowska (IPN Rzeszów)

zobacz: Wystawa „Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów” w Markowej – katalog wystawy (pdf, 21.26 MB)

Print Friendly, PDF & Email