Rok pomocy – wspierania obywateli Ukrainy przez lubelską Caritas

Rok temu, 24 lutego 2022 r., zaczęła się pełnoskalowa wojna w Ukrainie – tragedia milionów ludzi, tych którzy znaleźli się w śmiertelnym niebezpieczeństwie we własnych domach i we własnym kraju oraz tych, którzy musieli opuścić swoją ojczyznę. Miniony rok to przede wszystkim rok pomocy – wspierania obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski oraz tych, którzy pozostali w swoim kraju i wciąż zmagają się z trudami wojny.

Podczas konferencji prasowej, w piątek 24 lutego 2023 r., Caritas Archidiecezji Lubelskiej dokonała podsumowania dotychczasowej pomocy udzielonej dotkniętym skutkami wojny. W konferencji wzięli udział: ks. dr Łukasz Mudrak – dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej, Anastasiia Kulyk – pracownik Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Archidiecezji Lubelskiej i Olena Isik- uchodźca oraz w przesłanym nagraniu wideo ks. Wojciech Stasiewicz – dyrektor Caritas-Spes w Charkowie (Diecezja Charkowsko-Zaporowska).

POMOC NA TERENIE UKRAINY:

1. Pierwszy transport humanitarny: 26 lutego 2022 r.
  2. Wysłane transporty humanitarne (pomoc żywnościowa, higieniczno-kosmetyczna, agregaty prądotwórcze): 267 tirów i 227 busów
  3. Wartość przekazanej pomocy humanitarnej: 29.305.000 zł – to wspólne dzieło diecezjalnych Caritas, które przekazują pomoc za pośrednictwem Lublina
  4. Lubelska edycja akcji „Paczka dla Ukrainy”: 4.360 wysłanych paczek
  5. Samochód osobowo-ciężarowy Citroen Jumpy ufundowany przez Papieża Franciszka (o wartości 150 tys. zł) dla Caritas-Spes w Charkowie

POMOC NA GRANICY:

1. Namioty Nadziei – 3: przy punkcie recepcyjnym w Dorohusku, przy przejściu granicznym w Dorohusku oraz przy Dworcu PKP w Chełmie (do końca czerwca)
  2. Aktualnie: Namiot Nadziei (kontener) przy przejściu granicznym w Dorohusku (całodobowo, 7 dni w tygodniu)- od początku wojny, aktualnie
  3. Liczba uchodźców, którzy przeszli przez punkt graniczny: ok. 218.000 osób
  4. Aktualnie: ok. 300 osób dziennie

POMOC UCHODŹCOM W POLSCE:

1. Łączna liczba uchodźców, którzy otrzymali od nas pomoc: ok. 236.000 osób
  2. Liczba uchodźców, którzy otrzymali pomoc doraźną w siedzibie Caritas AL: ok. 18.000 osób
  3. Liczba wydanych paczek żywnościowych: ok. 136.000
  4. Liczba uchodźców, którzy mieszkali w naszych ośrodkach: ok. 600 osób
  5. Aktualnie w naszych ośrodkach: 21 osób (Księżomierz)
  6. Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom (wcześniej pod nazwą „Dom Przyjaźni”, na początku wojny „Punkt kryzysowy”):
  • Liczba uchodźców, którzy otrzymali wsparcie w zakresie zakwaterowania: ok. 3.200 osób
  • Liczba uchodźców, którzy otrzymali wsparcie w kwestii zatrudnienia: 396 osób
  • Liczba uchodźców, którzy otrzymali pomoc psychologiczną: 179 osób
  • Liczba uchodźców, którzy otrzymali pomoc prawną: 240 osób
  • Liczba uchodźców uczęszczających na kurs języka polskiego: 150 osób
  • Liczba uchodźców biorących udział w zajęciach integracyjnych (wyjścia, eventy, spotkania): ok. 1.200 osób
  • Liczba dzieci, korzystających z ochronki/świetlicy dla dzieci: 181
  • Karty do sklepu Biedronka (dzięki współpracy z Tajwańską Fundacją Tzu-Chi Foundation: 3.000 kart (każda o wartości 2000 zł) oraz wydane paczki dla seniorów: 1.360 szt.
  • Karty Sodexo (dla osób z niepełnosprawnością, samotnych matek z dziećmi oraz dla seniorów): 750 kart – 618 rodzin – 960.000 zł
  • Wakacyjna Akcja Caritas: 150 dzieci z Ukrainy pojechało na kolonie
  • Kody do sklepów Biedronka (przy współpracy z Fundacją Biedronka – Program „Witamy i pomagamy”) – 759 kart (każda o wartości 50 zł) – dla przekraczających granicę oraz seniorów.
  • Program stypendialny „Skrzydła”: 10 dzieci
  • Program stypendialny „Skrzydła Dwa Talenty”: 15 dzieci

OTRZYMANE WSPARCIE:

1. Zebrane środki do puszek parafialnych: 1.617.432,32 zł
  2. Otrzymane środki od osób indywidualnych: 831.371,40 zł
  3. Otrzymane środki od firm oraz dzięki prowadzonym projektom: 7.914.914,25 zł
  4. Łączna wartość otrzymanego wsparcia finansowego w PLN: 10.363.718,00 zł
  5. Otrzymane środki od partnerów zagranicznych: 509.551,06 USD i 72.056,18 EUR
  6. Firmy, które nas wsparły lubelską Caritas: 97
  7. Wolontariusze: ok. 3.000 zaangażowanych, ok. 250 dziennie (w pierwszych miesiącach), także z Niemiec, Portugalii, Stanów Zjednoczonych, Kolumbii, Włoch, Irlandii, Kanady, Wielkiej Brytanii, Gruzji, Ukrainy, Turcji, Białorusi, Holandii.