Publikacja Wydawnictwa GAUDIUM została wręczona papieżowi Franciszkowi

W środę, 11 grudnia 2019 r., podczas audiencji w Auli Pawła VI w Watykanie, Ojciec Święty Franciszek otrzymał w darze nową publikację Wydawnictwa Archidiecezji Lubelskiej „GAUDIUM”, zatytułowaną „Protokoły konferencji polskich ojców soborowych. Zbiór dokumentów 1962-1965”. Monografię przekazał autor dr Michał Białkowski.

Wydawnictwo jest pierwszą źródłową edycją 40 dokumentów polskich biskupów zbierających się – w okresie Soboru Watykańskiego II – na posiedzeniach w Polskim Papieskim Instytucie Kościelnym w Rzymie.

W czwartek, 12 grudnia br., dr Michał Białkowski wraz z małżonką Moniką uczestniczyli w Mszy św. odprawianej w Kaplicy św. Sebastiana w Bazylice Watykańskiej, przy grobie św. Jana Pawła II. Eucharystii sprawowanej przez ponad 60 polskich kapłanów przewodniczył abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Ksiądz Arcybiskup jest autorem „Przedmowy” do książki dr. Michała Białkowskiego. Objął również – w imieniu Konferencji Episkopatu Polski – honorowy patronat nad jej wydaniem.

„Protokoły konferencji polskich ojców soborowych. Zbiór dokumentów 1962-1965”, Lublin 2019.