W dniach 5-7 listopada 2024 r. w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odbędzie się konferencja naukowa: „Proście o pokój dla Jeruzalem” (Ps 122,6). Bosko-ludzki, mesjański i eschatologiczny dar pokoju dla Ziemi Świętej.
Przebieg: Dzień 1: referaty biblijne; Dzień 2: referaty biblijno-teologiczne, popołudniowe zwiedzanie, koncert i kolacja; Dzień 3: referaty teologiczne, panel związany z dialogiem międzyreligijnym i pokojem w Ziemi Świętej, obiad.
Opis koncepcyjny konferencji: Ziemia Święta od czasów starożytnych naznaczona jest wojnami i niepokojem. Ziemia piękna i dobra, opływająca w mleko i miód (Kpł 20,24), którą Bóg ofiarował swojemu ludowi, musiała być równocześnie przez Izrael zdobyta. Na skutek łamania Przymierza z Bogiem, naród wybrany cierpiał najazdy obcych ludów, znalazł się na wygnaniu w Babilonii, aż wreszcie po dwóch powstaniach został z niej wygnany i uległ rozproszeniu, aby powrócić do niej po niemal dwóch tysiącach lat. Co uczynić, aby w Ziemi Świętej zagościł upragniony dar pokoju? Pytanie to staje się tym bardziej aktualne u progu XXI w., kiedy patrzymy na konflikt izraelsko-palestyński, wstrząsający na nowo ziemią patriarchów, proroków i Jezusa. W jaki sposób rozumie pokój w Ziemi Świętej Pismo Święte i jaką jego wizję proponuje? Czego Boży dar pokoju wymaga od wspólnoty ludzkiej? W jaki sposób budować pokój w Ziemi Świętej i jaki udział mogą w tym mieć przedstawiciele trzech wielkich zamieszkujących ją religii monoteistycznych?
Pytania te są kanwą dla konferencji naukowej, którą organizuje Centrum Heschela ds. Relacji Katolicko-Żydowskich, wspólnie z Instytutem Nauk Biblijnych oraz Ośrodkiem Badań nad Judaizmem Drugiej Świątyni KUL. Na konferencję składać się będą dwa bloki tematyczne – biblijny-teologiczny oraz powiązany z dialogiem międzyreligijnym – w których rozważać będziemy perspektywę pokoju w Ziemi Świętej. Wśród tematów biblijnych proponujemy m.in.: pokój i jego związek z przymierzem w ST, pokój i idea świętej wojny w ST, mesjański i eschatologiczny charakter pokoju w ST i w literaturze okresu Drugiej Świątyni, wyrzeczenie się przemocy w nauczaniu Jezusa, pokój i pojednanie w NT, pokój płynący z głoszenia ewangelii, ewangelia pokoju w konfrontacji z Imperium Rzymskim, pokój jako dar Zmartwychwstałego w NT i w nauczaniu ojców Kościoła.
Teologów, przedstawicieli judaizmu, chrześcijaństwa oraz islamu, osoby zaangażowane w dialog chrześcijańsko-żydowski oraz dialog międzyreligijny zapraszamy do refleksji nad tematami takimi jak: współczesne nauczanie Kościoła na temat pokoju, religijne dziedzictwo judaizmu, chrześcijaństwa i islamu w służbie pokoju, dialog międzyreligijny i religijno-teologiczne podstawy pokoju w Ziemi Świętej. W zamykającym sympozjum panelu będziemy chcieli podjąć refleksję nad tym, jakie wysiłki na rzecz budowania pokoju w Ziemi Świętej mogą podjąć przedstawiciele trzech wielkich religii monoteistycznych. Do uczestniczenia w panelu dyskusyjnym wieńczącym trzydniową konferencję zaproszone zostały następujące osoby: kard. Pierbattista Pizzaballa (łaciński patriarcha Jerozolimy), kard. Grzegorz Ryś (Przewodniczący Rady ds. Dialogu Religijnego oraz Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem KEP), prof. Abraham Skorka (Georgetown University), dr Fadra Shapiro, prócz tego inni przedstawiciele świata judaizmu i islamu zaangażowani w dialog dla pokoju w Ziemi Świętej.
Konferencji towarzyszyć będzie koncert, zwiedzanie synagogi zamku lubelskiego oraz modlitwa o pokój.
Panel biblijny
- Żelazko (St. James Vicariate, Latin Patriarchate of Jerusalem)
- Eastman (Darmouth College, US)
- Charlesworth (Yale University, US)
- Wright (Catholic University of America, Washington DC)
- Dubovsky (Pontifical Boblical Institute, Rome)
- Balla (Papa Reformed Seminar, Hungary)
- Doedens (Papa Reformed Seminar, Hungary)
- Rabens (Jena University, Germany)
Panel teologiczny
- Skorka (Georgetown University)
- Szczerbiński (Poznan University, Poland)
- D’Costa (University of Bristol, UK) (online participation)
- Shapiro (Israel Center for Jewish Christian Relations)
- Abdelnour (Al-Azhar University, Cairo, the University of York, UK)
- Levy (the University of Eastern Finland)
- Kowalska NDS (Head of the Polish Council of Christians and Jews)
- Kurylo CB (Toulouse Ecole Biblique)
- Neuhaus SJ (Pontifical Biblical Institute, Jerusalem)
Debata
- Kurt Koch (Prefect of the Dicastery for Promoting Christian Unity) (online participation or recording)
- Pierbattista Pizzaballa (Latin Patriarche of Jerusalem) (online participation or recording)
- Grzegorz Ryś (Head of the Committee for Dialog with Judaism, Polish Conference of Catholic Bishops)
- Neuhaus SJ (Pontifical Biblical Institute, Jerusalem)
- Skorka (Georgetown University)
- Shapiro (Israel Center for Jewish Christian Relations)
- Abdelnour (Al-Azhar University, Cairo, the University of York, UK)
- Kurylo CB (Toulouse Ecole Biblique)
Linki do transmisji:
Sesja przedpołudniowa
5.11 https://youtube.com/live/qdi4Ec2uOfU?feature=share
Sesja popołudniowa
5.11 https://youtube.com/live/QvBnlcCXBm4?feature=share
6.11 https://youtube.com/live/0RTRz-2ee68?feature=share
7.11 https://youtube.com/live/1nX17gZ5Im4?feature=share