Prorok nie umiera – bezpłatny pokaz filmu – KUL – 17.02.2017

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Instytut im. Księdza Franciszka Blachnickiego oraz TVP Katowice zapraszają na bezpłatny pokaz wersji kinowej filmu ?Prorok nie umiera”, prezentującego postać założyciela Ruchu Światło-Życie i wieloletniego pracownika KUL, Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Seans odbędzie się w piątek 17 lutego o godz. 18.30 w sali 113 Centrum Transferu Wiedzy KUL (wejście naprzeciwko kościoła akademickiego).

?Prorok nie umiera” to film o życiu i działalności człowieka, który odcisnął trwały ślad w historii Kościoła w Polsce. Ks. Blachnicki to inicjator Ruchu Światło-Życie, który swoim zasięgiem objął (i obejmuje również dziś) wiele tysięcy młodych ludzi. Oaza stanowiła wyłom w monopolu na wychowanie, który chciała stworzyć władza komunistyczna. Przez kilkanaście lat związany był z KUL, najpierw jako student, a następnie wykładowca i jeden z twórców Instytutu Teologii Pastoralnej. Pracę naukową harmonijnie łączył z aktywną działalnością w duszpasterstwie, zarówno rozwijając struktury duszpasterstwa oazowego, jak tez angażując się w duszpasterstwo środowiska akademickiego. Przez cały czas pobytu na KUL (1961-1977) był intensywnie inwigilowany przez SB, próbowano hamować jego rozwój naukowy, m.in. kilkakrotnie odmawiając mu paszportu i przedłużając procedurę zatwierdzenia habilitacji (ostatecznie nigdy nie została zatwierdzona). Od grudnia 1995 roku toczy się jego proces beatyfikacyjny. W filmie wykorzystano liczne materiały archiwalne, a część zdjęć powstała w Lublinie, w tym na KUL.

Po filmie przewidziana jest dyskusja, w której udział wezmą: dr Andrzej Sznajder – Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, dr Robert Derewenda – Dyrektor Instytutu im. ks. Franciszka Blachnickiego i ks. dr Marek Sędek – Moderator Generalny Ruchu Światło-Życie. Spotkanie poprowadzi ks. prof. Piotr Kulbacki – Przewodniczący Rady Instytutu im. ks. Franciszka Blachnickiego.

plakat

Print Friendly, PDF & Email