Pomagamy Ukrainie! – Caritas Archidiecezji Lubelskiej – 11.04.2022

INFORMACJA CARITAS ARCHIDIECEZJI LUBELSKIEJ:

11 kwietnia 2022 r.

W poniedziałkowym podsumowaniu tygodnia zawrzeć chcemy przede wszystkim informację, że w ostatnich dniach zaobserwowaliśmy wzmożony ruch na granicy – niektórzy uchodźcy decydują się na powrót do Ukrainy, ale i coraz więcej osób – zwłaszcza z okolic Donbasu – dociera do Polski, by tu szukać schronienia. Ponieważ jako Caritas jesteśmy przy granicy w Namiocie Nadziei 24 godziny na dobę, potrzebujemy ogromnego wsparcia wolontariuszy – także międzynarodowych. Jeśli dysponujesz czasem, jesteś odważny i chcesz pomagać – skontaktuj się z nami mailowo (wolontariat.lublin@caritas.pl) , telefonicznie +48 515 384 414 lub poprzez fanpage (Caritas Lublin) lub konto na Instagramie (caritas_al). Czekamy na Ciebie!

Caritas Archidiecezji Lubelskiej uruchomiła specjalny telefon w związku z sytuacją na Ukrainie.
– Wszelkie zapytania związane z pomocą uchodźcom prosimy kierować pod nr tel. 781 084 233 lub email: ukraina.caritas.lublin@gmail.com
– Darczyńców oraz media prosimy o kontakt pod nr 784 872 262 lub mailowo j.banczerowska@caritas.pl
– Transporty prosimy ustalać z logistykami pod nr tel. 510 493 421
(magazyn przy ul. Mełgiewskiej 29 pracuje od pon do pt w godz. 8:00 – 22:00, w soboty 8:00 – 16:00).

W minionym tygodniu z naszego punktu kryzysowego skorzystało 936 osób, które otrzymały paczkę żywnościową, kosmetyczno-higieniczną czy odzieżową. W sumie wydaliśmy ich już 7226 sztuk.

Z naszego magazynu przy ul. Mełgiewskiej byliśmy w stanie wysłać 15 ciężarówek (łącznie 122), które pojechały w różne miejsca Ukrainy. Dzięki współpracy z ks. Krzysztofem Orlickim z Kiwerec i jego relacji z rektorem seminarium w Worzelu, ks. Rusłanem Mehalkiwem jeden z transportów w całości przekierowany został na mieszkańców Buczy i okolic, dotarło do nich także typowo szpitalne zaopatrzenie od naszych przyjaciół z Furstenfeldbruck.

Bieżące informacje dostępne są:
– po polsku https://lublin.caritas.pl/pomagamy-ukrainie-post-aktualizowany/
– in ENGLISH https://lublin.caritas.pl/helping-ukraine-current-informations/
– in DEUTCH https://lublin.caritas.pl/wir-helfen-der-ukraine-aktuelle-informationen/

Niezmiennie gościmy uchodźców w naszych ośrodkach w Firleju, Księżomierzy i Częstoborowicach (171 osób), w naszym Centrum Charytatywnym w Krasnymstawie schronienie znalazło kolejne 8 osób. Łącznie na stałe opiekujemy się 179 osobami.

Sekretariat i biuro ds. uchodźców czynne są codziennie od 8:00 do 22:00 (pokój nr 20, II piętro).
Magazyn przy al. Unii Lubelskiej 15 dary od poniedziałku do soboty w godzinach 8:00 – 20:00.
Punkt kryzysowy wydaje paczki od poniedziałku do soboty od 9:30 do 16:00 – tel. +48 451 168 798.

Dziękujemy, dziękujemy, dziękujemy wszystkim tym, którzy idą z nami ramię w ramię. Wolontariuszom z Polski i Ukrainy, zwłaszcza tym, którzy są z nami od samego początku – bez Was nawet połowy tych rzeczy nie udałoby nam się zrealizować. Także naszym gościom zza granicy, którzy przywożą ze sobą świeżość umysłu, ogromne zaangażowanie i wiele inspiracji – w tym tygodniu zwłaszcza strażakom z portugalskiego Fundao.

Numery kont – z dopiskiem: Ukraina

Numer konta (PLN): 46 1240 1503 1111 0000 1752 8351

SWIFT/BIC: PKOPPLPW,  IBAN: PL
Wpłaty w dolarach (USD): 59 1240 1503 1787 0000 1752 8364

SWIFT/BIC: PKOPPLPW, IBAN: PL
Wpłaty w euro (EUR): 72 1240 1503 1978 0000 1752 8377

https://www.facebook.com/CaritasLublin/

https://lublin.caritas.pl/

4 kwietnia 2022 r. 

Zwalniamy. Pospolite ruszenie, które trwało ponad miesiąc powoli wygasza się. Czujemy, że to zupełnie naturalny proces, że tak się po prostu dzieje kiedy adrenalina opada, kiedy powoli oswajamy się z nową rzeczywistością. Mamy jednak świadomość, że jako Caritas Archidiecezji Lubelskiej nie będziemy mogli przestać świadczyć pomocy tym, którzy będą jej potrzebowali. 

W magazynie oraz na sortowni ubrań grupa ponad 50 wolontariuszy każdego dnia dba o to, by wszystko było odpowiednio podzielone, gotowe do przekazania osobom potrzebującym. 

Nasz punkt kryzysowy stara się zapewniać pomoc doraźną wydając paczki żywnościowe, higieniczno-kosmetyczne oraz odzież. Dotychczas z tej formy wsparcia skorzystało już 6290 osób (1126 osób w ubiegłym tygodniu). Aby otrzymać tę pomoc należy zgłosić się do od poniedziałku do soboty w przedziale 9:30 – 16:00. Tam nasi ukraińskojęzyczni wolontariusze pomogą w wypełnieniu kwestionariusza oraz przygotowują paczki. 

Z prośbą o pomoc zwracają się do nas także różne organizacje (w tym działające w Ukrainie lub organizujące samodzielnie transporty humanitarne), instytucje opiekujące się uchodźcami (także zarządzane przez Urząd Miasta Lublin), czy rodziny przyjmujące osoby z Ukrainy pod swój dach. 

Stworzyliśmy trzy ośrodki, które stały się domem dla prawie 150 osób – w Firleju, Księżomierzy i Częstoborowicach. Zapewniamy im całodobową opiekę, wspólnie przygotowujemy posiłki, dbamy o przestrzeń, zapewniamy im lekcje polskiego, angielskiego, zajęcia taneczne, dzieci nareszcie ruszyły do szkół i przedszkoli.

Nasz Namiot Nadziei przy granicy w Dorohusku wciąż działa, bardzo często jego działanie napędzane jest przez wolontariuszy z zagranicy. Tylko w ubiegłym tygodniu mogliśmy liczyć na wsparcie z Portugalii, Niemiec, Kolumbii, Irlandii, Stanów Zjednoczonych, czy Włoszech. 

Przestrzenią, w której najbardziej widoczna jest zmiana, jest ilość transportów humanitarnych, które w ubiegłym tygodniu dotarły do naszych przyjaciół w Ukrainie. W ubiegłym tygodniu z naszych magazynów wyjechało jedynie (w porównaniu do chociażby ubiegłego tygodnia) 8 ciężarówek. I choć to wciąż 160 ton najpotrzebniejszych rzeczy o wartości około 640 000 zł to jednak przy łącznej wartości 8 560 000 zł, 2140 tonach i 107 samochodach popularnie nazywanych TIRami, nie trudno zauważyć różnicę. Mamy jednak świadomość, że lepiej poczekać dzień czy dwa i zgromadzić wystarczającą ilość żywności czy środków opatrunkowych lub medycznych, by kierowca mógł ruszyć w trasę w pełni załadowany, dlatego też, mając zdecydowanie mniejsze ilości najpotrzebniejszych rzeczy, mierzymy siły na zamiary. Jednocześnie jesteśmy bardzo wdzięczni, że nadal docierają do nas transporty z innych europejskich krajów, że są także firmy czy instytucje, które jednoczą się z nami w tym długodystansowym zadaniu niesienia pomocy. 

Gdyby ktoś jeszcze chciał dołączyć do tego grona – prosimy przede wszystkim o żywność. 

28 marca 2022 r.

Powoli tracimy rachubę, kolejne dni mijają, pojawia się pewnego rodzaju oswojenie z sytuacją, a przecież dopóki trwa wojna ludzie – uchodźcy czy ci, którzy pozostali w Ukrainie – nadal potrzebują naszego wzmożonego wsparcia.

Tylko w ciągu ostatnich 7 dni z pomocy w punkcie kryzysowym skorzystały 2732 osoby (łącznie 5164 osoby). To właśnie tam uchodźcy mogą otrzymać wsparcie w postaci paczek żywnościowych (raz w tygodniu), kosmetyczno-chemicznych (raz na dwa tygodnie) i odzieżowych (raz w miesiącu). W biurze dla uchodźców pomagamy także w znalezieniu zakwaterowania, pośredniczymi pomiędzy parafianami, którzy zadeklarowali chęć przyjęcia uchodźców do swoich domów (łącznie w bazie mamy ponad 300 takich adresów). Punkt kryzysowy działa obecnie od poniedziałku do soboty w godzinach 9:30 – 16:00 (tel. +48 451 168 798), natomiast biuro ds. uchodźców przez cały tydzień od 8:00 do 22:00 (+48 781 084 233).

Nie zwalniamy tempa w organizowaniu transportów humanitarnych, które docierają do wielu miast Ukrainy (do Równego, Kiwerec, Żytomierza, Charkowa, Łucka, Winnicy, Berdyczowa, Krasiłowa, Lwowa, a mniejszymi transportami także w okolice Kijowa). W minionym tygodniu wytężona praca naszych logistyków i magazynierów, a także ofiarność darczyńców pozwoliła wysłać kolejne 45 ciężarówek – każda z nich załadowana ok. 20 tonami darów. Łącznie dotychczas do Ukrainy wyjechało z naszych magazynów 99 ciężarówek, których wartość szacujemy na 7 920 000 zł.

Cały czas jesteśmy obecni tuż przy granicy polsko-ukraińskiej w Dorohusku oraz przy tamtejszym punkcie recepcyjnym. Nasi wolontariusze czuwają całą dobę, by w razie potrzeby świadczyć pierwszą pomoc osobom docierającym do Polski.


21 marca 2022 r.

Ponieważ wojna w Ukrainie nadal trwa, także i my, jako Caritas Archidiecezji Lubelskiej pozostajemy na posterunku.

Do tej pory z naszej siedziby do Ukrainy wyjechało 59 ciężarówek, każda z nich wypełniona po brzegi (ok. 20 ton darów) – cieszymy się tym bardziej, że ostatnio udało nam się stworzyć możliwość wysyłania transportów humanitarnych do wschodniej części Ukrainy – do Charkowa.

W naszym całodobowym punkcie kryzysowym pomoc uzyskało już blisko 2500 uchodźców (2432 osób), którym pomogliśmy znaleźć zakwaterowanie, wydaliśmy paczki żywnościowe, chemiczne i odzież.

Nieustannie opiekujemy się uchodźcami w naszych ośrodkach w Firleju (75 osób) i Księżomierzy (54 osoby), a w Częstoborowicach oczekujemy na przybycie dzieci z sierocińca (ok. 40 osób). Na potrzeby uchodźców udostępniamy także pomieszczenia Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie przy ul. Chmielewskiego oraz doraźnie w naszej siedzibie.

Wolontariusze w Namiocie Nadziei w Dorohusku towarzyszą uchodźcom w ich pierwszych momentach w Polsce przekazując im ciepłe napoje, suchy prowiant, koce – są dostępni 24 godziny na dobę.

W minionym tygodniu otrzymaliśmy dwa samochody osobowe –  jeden od Lubelskiej Izby Rolniczej, drugi od darczyńców – wolontariuszy z Holandii. Dzięki temu będziemy mogli jeszcze sprawniej pomagać, docierać we wszystkie miejsca, w których jesteśmy potrzebni.

Dziękujemy naszym darczyńcom stale przekazującym darowizny rzeczowe i finansowe. Cieszymy się, że oprócz Polaków, polskich firm i instytucji, możemy liczyć na wsparcie z za granicy. Swoją jedność z nami stale wyrażają Niemcy, Włosi, Anglicy, Irlandczycy, Szwajcarzy, Finowie, Norwegowie, Holendrzy, Duńczycy.

Dziękujemy też naszym wolontariuszom, bez których wykonywana przez nas praca nie miałaby takiej efektywności. Cieszymy się, że także tutaj możemy liczyć na wsparcie międzynarodowe.

14 marca 2022 r.

Minął kolejny tydzień pełen napięcia, wytężonej pracy i wielu wyzwań. Do Polski regularnie docierają kolejni uchodźcy, a sytuacja w Ukrainie nie poprawia się. Dlatego też, jako Caritas Archidiecezji Lubelskiej, nie możemy pozwolić sobie na moment rozprężenia.

Przez ostatnie 7 dni wysłaliśmy 22 tiry oraz 2 busy z transportami humanitarnymi, które za pośrednictwem naszych przyjaciół po tamtej stronie granicy docierają do potrzebujących w różnych zakątkach północnej części Ukrainy. Łącznie z naszej siedziby wyjechało 50 ciężarówek i 27 busów, co daje ponad 1040 ton darów.  

W naszym punkcie kryzysowym, który działa przez całą dobę, siedem dni w tygodniu wolontariusze posługujący się zarówno językiem polskim, jak i ukraińskim czekają na ukraińskie rodziny lub polskich gospodarzy goszczących u siebie uchodźców, którym zapewniamy pomoc doraźną – żywność, środki higieniczne, odzież czy zabawki. Tylko w ciągu tych t dni z punktu skorzystało 1079 osób (ok. 200 osób dziennie, łącznie 1748 osób).

Nasi niestrudzeni wolontariusze dyżurują 24/7 w Namiocie Nadziei tuż przy granicy w Dorohusku.

Ponadto w piątek, 11 marca, w naszej Caritas nastąpiło przekazanie parafii w Kiwercach ambulansu wypełnionego lekami podarowanego przez OSP w Jawiszowicach.

Każdego dnia korzystamy ze wsparcia ponad 120 wolontariuszy, którzy wspierają nas w rozładunkach i załadunkach, sortowaniu darów czy obsłudze punktu kryzysowego.

7 marca 2022 r.

Wojna w Ukrainie trwa, a jej konsekwencje odczuwalne są przez nas wszystkich – przede wszystkim tych, którzy musieli opuścić swój kraj, swoje domy, swoich mężów, synów czy ojców, ale także przez Polaków, którzy maksymalnie zaangażowali się w pomaganie.

Jako Caritas Archidiecezji Lubelskiej już od tygodnia pracujemy w systemie całodobowym.

Staramy się, by nasza pomoc przebiegała dwutorowo. Z jednej strony zabezpieczamy potrzeby uchodźców, którzy w Polsce szukają schronienia, z drugiej natomiast chcemy maksymalnie wesprzeć także tych, którzy nadal są w Ukrainie.

Naszą pomoc międzynarodową kierujemy obecnie do następujących miast w Ukrainie: Łuck, Kiverce, Równe, Żytomierz, Lwów. Trafiają tam nasze transporty humanitarne, które często są przeładowywane i mniejszymi samochodami docierają w głąb kraju, by zminimalizować ryzyko zatrzymania przez wojsko rosyjskie.

Sytuacja cały czas się rozwija! Caritas codziennie przyjmuje wiele zagranicznych transportów m. in. z Włoch, Niemiec 🚛🚛 i przesyła je na Ukrainę 💙💛
🔔🔔🔔🔔🔔🔔🔔🔔🔔🔔
‼️POTRZEBUJEMY MAGAZYNÓW‼️, żeby móc pomagać jak najlepiej!
Prosimy o kontakt osoby, które mogą pomóc. 📞+48 (81) 532 95 71

Dotychczas wysłaliśmy 21 tirów, każdy z nich z transportem ok. 20 ton. Staramy się także być w kontakcie bieżącym z księżmi, którzy pracują w ukraińskich parafiach i w miarę potrzeb oraz możliwości przesyłać im wsparcie finansowe.

Wszystkie ręce na pokład 💙💛 Pakujemy kolejny transport!
Bardzo potrzebna pomoc na już to:
‼️ŻYWNOŚĆ‼️ długoterminowa, konserwy, dania instant.
‼️WOLONTARIUSZE‼️ Unii Lubelskiej 15, nie trzeba się zgłaszać/ zapisywać, trzeba po prostu przyjść 💪Dzięki, że jesteście 🙏

Na terenie naszej diecezji prowadzimy obecnie:

Punkt kryzysowy skierowany do uchodźców, ale także instytucje im pomagające oraz rodziny, które wzięły ich pod opiekę, by otrzymać pomoc doraźną (odzież, żywność, środki czystości, kosmetyki), a także wsparcie przy zakwaterowaniu. W ciągu tygodnia zaopiekowaliśmy się tam 165 osobami.

Namiot Nadziei w Dorohusku, który funkcjonuje przez całą dobę i stara się zapewnić pomoc w pierwszym kontakcie po przekroczeniu polsko-ukraińskiej granicy. Zapewniamy produkty żywnościowe, ciepłe napoje, wodę, ubrania. Wszystko to obstawiają wolontariusze Caritas z całego kraju (oprócz wolontariuszy lubelskiej Caritas, są tam także przedstawiciele Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej).

Przystań dla uchodźców w naszym ośrodku w Firleju (obecnie zakwaterowanych jest tam 50 osób). Współpracujemy także z tamtejszą gminą, wspólnie dbamy o wyżywienie dla grup przebywających w ośrodkach przez nią prowadzonych. Najmłodszy nasz gość ma niespełna 3 miesiące.

Punkty zbiórek w siedzibie przy al. Unii Lubelskiej 15, ale także w Centrum Spotkania Kultur, Plac Teatralny 1, na parkingu pod sklepem Decathlon przy al. Spółdzielczości Pracy 26 oraz w sklepie Carrefour przy al. Witosa 6.

Bazę danych osób prywatnych i instytucji, które oferują uchodźcom schronienie.

Ponadto:

– Wieczorami patrolujemy Dworzec Główny PKS, jeśli któryś z przyjeżdżających tam uchodźców nie wie gdzie się podziać, a wysiada właśnie w Lublinie wtedy oferujemy mu przenocowanie w naszej siedzibie, a rano pomagamy mu znaleźć zakwaterowanie na dłużej.

Współpracujemy z wieloma zagranicznymi instytucjami, społecznościami, firmami, które organizują zarówno zbiórki darów, jak i zbiórki pieniędzy jako symbol solidarności z narodem Ukraińskim.

Opowiadamy całemu światu o tym, co się dzieje, jak można pomóc dzięki współpracy z dziennikarzami z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Estonii, Francji, Norwegii.

Sortujemy tony ubrań, żywności, środków opatrunkowych, środków medycznych, czy zabawek, które otrzymujemy dzięki wielkiemu zaangażowaniu lokalnej społeczności.

Każdego dnia gościmy ok. 80 wolontariuszy, którzy zupełnie bezinteresownie pracują w pocie czoła, często do późnych godzin nocnych,

Staramy się być na posterunku, doradzać, wspierać, rozwiewać wątpliwości i zachęcać do działalności wszystkich tych, którzy się do nas zgłaszają.

Print Friendly, PDF & Email