Po raz ósmy w Lublinie wyruszy Ekstremalna Droga Krzyżowa – 25.03.2022

Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią, 25 marca 2022 r. – w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, po raz ósmy wyjdzie z Lublina Ekstremalna Droga Krzyżowa [EDK]. Zapisy trwają na stronie internetowej: edk.lublin.pl. Deklaracje przejścia EDK możliwe składać od dnia 2 marca 2022 (Środa Popielcowa) i umożliwią one przygotowanie odpowiedniej liczby pakietów dla uczestników.

Przygotowania trasy i propagowania idei Ekstremalnej Drogi Krzyżowej w Lublinie podjęło się Duszpasterstwo Pielgrzymki Lubelskiej wraz z ks. Mirosławem Ładniakiem, głównym przewodnikiem Lubelskiej Pielgrzymki na Jasną Górę i grupą świeckich osób, którzy wspólnie stworzyli lubelski rejon EDK.

Wymarsz na trasy EDK, 25 marca (piątek), poprzedzą tradycyjnie Msze św. o godz. 19.00 sprawowane w intencji pątników w trzech kościołach Lublina, w zależności od wybranej trasy:

– Archikatedra Lubelska – trasy czerwona, fioletowa i żółto-niebieska
– kościół pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej (powizytkowski) – trasy żółta, niebieska i czarna
– kościół pw. św. Mikołaja (na Czwartku) – trasy brązowa, zielona i pomarańczowa.

Pątnicy mają do wyboru jedną z dziewięciu proponowanych tras. Ponieważ tasy przebiegają niejednokrotnie ścieżkami, drogami gruntowymi lub traktami leśnymi z dala od siedzib ludzkich, należy wybierać trasę odpowiednią do swoimi możliwości fizycznych.

1. NIEBIESKA św. Faustyny Kowalskiej – o długości ok. 31 km – Prowadzi z Lublina wokół Zalewu Zemborzyckiego i kończy się w Bazylice oo. Dominikanów na Starym Mieście.

2. POMARAŃCZOWA bł. Karoliny Kózkówny – o długości ok. 33 km – Prowadzi z Lublina doliną Ciemięgi do Bazyliki oo. Dominikanów na Starym Mieście. 

3. ŻÓŁTA św. Jana Pawła II – o długości ok. 44 km – Zaczyna się w Lublinie, a kończy w Wąwolnicy przy Sanktuarium MB Kębelskiej.

4. CZERWONA bł. Stefana Wyszyńskiego – o długości ok. 46 km – Zaczyna się w Lublinie, a kończy w Wąwolnicy przy Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej.

5. FIOLETTOWA bł. Władysława Gorala – o długości ok. 41 km – Zaczyna się w Lublinie, a kończy w Wąwolnicy przy Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej.

6. CZARNA bł. Piotra Jerzego Frassatiego – o długości ok. 51 km – Zaczyna się w Lublinie, a kończy w Wąwolnicy przy Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej. Jest to trasa tzw. samotna; nie będzie na niej żadnych dodatkowych oznakowań, ani wolontariuszy z patroli medycznych.

7. BRĄZOWA bł. o. Józefa Mazurka – o długości ok 40 km – Zaczyna się w Lublinie, a kończy w Bazylice św. Anny w Lubartowie, prowadząc przez Lasy Kozłowieckie.

8. ZIELONA Sługi Bożego Franciszka Blachnickeigo – o długości ok 42 km – Zaczyna się w Lublinie, a kończy w Bazylice św. Anny w Lubartowie, biegnąc doliną Wieprza.

9. ŻÓŁTO-NIEBIESKA św. Jakuba Apostoła Starszego – o długości ok 44 km – Zaczyna się w Lublinie, prowadzi szlakiem św. Jakuba Apostoła do kościoła pw. św. Jakuba w Lublinie-Głusku. Jest to druga trasa tzw. samotna; nie będzie na niej żadnych dodatkowych oznakowań, ani wolontariuszy z patroli medycznych.

Jeżeli kto nie mógłby wyruszyć 25 marca na EDK, można wyruszyć również w dowolnym innym dniu (a szczególnie w piątki) przez cały okres Wielkiego Postu.

Dla uczestników EDK zostały przygotowane pakiety w skład którego wchodzą rozważania Drogi Krzyżowej edycji EDK 2022 oraz opaska odblaskowa. Koszt pakietu dla uczestnika w EDK wynosi 10 zł. Zebrane fundusze przeznaczone są na pokrycie kosztów związanych z przygotowaniem EDK.

Pakiety można będzie odbierać w dniach 23 i 24 marca od 10.00-19.00 w kawiarence przy kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Lublinie oraz w dniu 25 marca od godz. 18.00 przed każdym z ww. kościołów, w którym będzie odprawiana Msza św. w intencji uczestników.

Opłatę będzie można uiścić przy odbiorze pakietu z materiałami lub przelewem na konto Pielgrzymka Archidiecezji Lubelskiej 20 1240 1503 1111 0010 1057 3012 tytułem: EDK 2022. Przy odbiorze pakietu należy wówczas okazać potwierdzenie przelewu.

Organizatorzy przypominają:

  • Zachęcamy aby na Ekstremalną Drogę Krzyżową zabrać przygotowany przez siebie drewniany krzyż (np. brzozowy).
  • W czasie przemierzania trasy mogą panować zmienne warunki pogodowe. Przygotujmy się odpowiednio. Zabierzmy ze sobą gorące napoje w termosie oraz latarkę najlepiej czołową.
  • Przypominamy, aby przed wyruszeniem w trasę poinformować najbliższych lub znajomych o wybranej trasie oraz zapewnić sobie transport powrotny po zakończeniu EDK lub też w przypadku przerwania wędrówki z trasy.
  • Przed wyruszeniem zapoznaj się z podstawowymi informacjami i zasadami Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Wyruszając na EDK zobowiązujesz się do przestrzegania zasad EDK a w szczególności reguły milczenia. EDK to nie jest nocny rajd tylko specyficzne wydarzenie religijne. Jeśli chcesz jedynie sprawdzić się fizycznie i nie akceptujesz idei i zasad EDK wybierz inna formę.
  • Trasy Lubelskiej EDK biegną drogami lokalnymi oraz duktami leśnymi i drogami gruntowymi. Kolejne stacje Drogi Krzyżowej znajdują się przy kościołach, przydrożnych krzyżach i kapliczkach. Więcej informacji o każdej trasie można znaleźć na stronie internetowej.
Print Friendly, PDF & Email