Pielgrzymka rolników i dziękczynienie za plony na Jasnej Górze

W dniach 2-3 września 2017 r. odbędzie się Ogólnopolska Pielgrzymka Rolników na Jasną Górę i Święto Dziękczynienia za Plony. Tegoroczne Jasnogórskie Dożynki odbywać się będą pod hasłem „Do naszej Matki i Królowej”. Rolnicze dziękczynienie za plon będzie w tym roku połączone ze szczególnym dziękczynieniem rolników za opiekę Matki Najświętszej w roku Jubileuszu 300-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

Główne uroczystości odbędą się w niedzielę, 3 września 2017 r. o godz. 11.00 na Jasnogórskim Szczycie  zostanie odprawiona Msza św. z błogosławieństwem wieńców żniwnych. Eucharystii przewodniczył będzie abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

 

2-3 września 2017 r.
Pielgrzymka Rolników – Jasnogórskie Dożynki
PROGRAM:

 

2 września, sobota

19.00 – Msza św. rozpoczynająca pielgrzymkę rolników – przewodniczy bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy arch. częstochowskiej; powitanie uczestników – bp Edward Białogłowski, delegat Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy /bazylika jasnogórska/
21.00 – Apel Jasnogórski – przewodniczy abp senior Stanisław Nowak z arch. częstochowskiej /Kaplica Matki Bożej/
21.45 – Nabożeństwo Drogi Krzyżowej na Wałach jasnogórskich
23.00 – Czuwanie modlitewne
24.00 – Msza św. w Kaplicy Matki Bożej
Po Mszy św. czuwanie modlitewne

3 września, niedziela

4.00 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP
8.00 – Wspólne modlitwy na Placu przed Szczytem z udziałem Orkiestr i Zespołów Śpiewaczych, m.in.: Orkiestra i Chór z Kolbuszowej, Zespół instrumentalno-wokalny z Chęcin, Orkiestra Dęta z Kasinki Małej
11.00 – Uroczysta Suma z błogosławieństwem wieńców żniwnych. Koncelebrze przewodniczy i homilię głosi metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski; słowo na zakończenie: bp Edward Białogłowski, delegat Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy.

TRANSMISJA Mszy św.  – Program 1. TVP oraz Radio Maryja.

Dodatkowo w ramach Jasnogórskich Dożynek w sobotę, 2 września, w Sali o. Kordeckiego odbędzie się konferencja dotycząca „Wykorzystania środków PROW 2007-2013 w zakresie dziedzictwa kulturowego polskiej wsi oraz możliwości wykorzystania środków PROW w perspektywie 2014-2020”.

Również w sobotę o godz. 16.45 w bazylice jasnogórskiej odbędzie się „Koncert Muzyki Operowej – Jasnogórskie Dożynki 2017„.
Wystąpią: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej oraz Chór Zespołu Pieśni i Tańska ‘Śląsk’. W koncercie muzyki operowej zaprezentują się soliści – laureaci nagród IV Konkursu Wokalnego i. J. E. J. Reszków organizowanego przez Filharmonię Częstochowską. Wstęp na koncert, za zaproszeniami, przeznaczony jest dla uczestników konferencji.

Ogólnopolskim Dożynkom Jasnogórskim, czyli spotkaniu rolników z całej Polski, towarzyszyć będzie XXVI Krajowa Wystawa Rolnicza i XVIII Dni Europejskiej Kultury Ludowej w Częstochowie.

źródło, więcej: www.m.jasnagora.com

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email