Pielgrzymka ministrantów, lektorów i scholi parafialnych do Wąwolnicy 2023

W sobotę 24 czerwca 2023 r. w Wąwolnicy odbyła się Archidiecezjalna Pielgrzymka Ministrantów i Lektorów i Scholi Liturgicznych do Matki Bożej Kębelskiej. Uczestniczyło w niej ok. 1500 ministrantów i lektorów oraz scholi liturgicznych wraz z duszpasterzami oraz rodzicami i opiekunami.

Rozpoczynając pielgrzymkę ministranci i lektorzy wraz ze scholami liturgicznymi przeszli pieszo z Kębła do sanktuarium w Wąwolnicy, a następnie uczestniczyli w Eucharystii, której przewodniczył abp Stanisław Budzik metropolita lubelski, a podczas której zostało ustanowionych 46 nowych ceremoniarzy.

Ksiądz Arcybiskup wspominał ważny udział ministrantów w życiu Kościoła, wspominając swoją posługę ministranta jako chłopca.

To skłoniło mnie do różnych przemyśleń i odkrywania swojego powołania. Po latach jako kapłan byłem odpowiedzialny w Tarnowie za tamtejsze seminarium duchowne, wówczas największe seminarium w Europie. Zawsze pytałem kandydatów, którzy zgłaszali się do seminarium o to, czy byli ministrantami. 95 proc. odpowiadało, że tak, czyli grupa ministrantów i lektorów jest środowiskiem, z którego jest najwięcej powołań. Oczywiście nie każdy zostaje księdzem, ale z ministrantów wyrastają ludzie obrotni, którzy nauczyli się wcześniej wstawać, zachowywać porządek, troszczyć o wspólnotę. W społeczeństwie odgrywają bardzo cenną rolę. Tu kształtuje się siła charakteru, która przydaje się we wszystkich dziedzinach życia.

abp Stanisław Budzik

Zgromadzonym dzieciom i młodzieży towarzyszyli m.in., Zbigniew Wojciechowski – wicemarszałek Województwa Lubelskiego, płk Zbigniew Krzyszczuk – dowódca 2 Lubelskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej, płk Andrzej Drozd – Komendant Żandarmerii Wojskowej.

Po zakończeniu liturgii odbył się posiłek dla wszystkich uczestników pielgrzymki, a po wspólnej agapie rozpoczął się piknik integracyjny z różnymi atrakcjami sportowymi, rekreacyjnymi i ekstremalnych oraz promocją służb mundurowych. Obecnych było ok 30 funkcjonariuszy policji prezentujących sprzęt policyjny, Wojsko Polskie z pojazdami i ciężkim sprzętem wojskowym. Atrakcją tegorocznej promocji wojska był czołg Leopard, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Na błoniach Sanktuarium zaprezentowała się także Państwowa Straż Pożarna ze swoim sprzętem specjalistycznym.

Pielgrzymka to także promowanie postaw patriotycznych i pielęgnowania polskości, zawartych m.in. w programie „Warto być Polakiem”. Spotkanie w Wąwolnicy dzieci i młodzież z większości parafii Archidiecezji to jednocześnie promocja województwa lubelskiego i jego walorów.

Wydarzenie „Archidiecezjalna Pielgrzymka Ministrantów i Lektorów do Wąwolnicy”, „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” – “Solidarni z Ukrainą” bierze udział w programie „Warto być Polakiem”, którego organizatorem jest Samorząd Województwa Lubelskiego.

także: https://lso-diecezja-lublin.pl/relacja-z-pielgrzymki-lso-2023/

Print Friendly, PDF & Email