Pielgrzymka i Kongres Grup Schumana – Jasna Góra – 12.03.2017

Ruch „EUROPA CHRISTI” zaprasza w dniach 11-12 marca 2017 r. na ogólnopolską pielgrzymkę na Jasną Górę w intencji powrotu do korzeni chrześcijańskich Europy oraz rychłej beatyfikacji ojców zjednoczenia Europy na fundamentach chrześcijańskich, Sług Bożych Alcide De Gasperiego i Roberta Schumana. W ramach pielgrzymki odbędzie się Pierwszy Europejski Kongres Grup Schuma. Kontynuacją spotkania będzie także sympozjum Ruchu „Europa Chrisi” , które będzie miało miejsce, w dniu 14 marca 2017 r., na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Organizatorami pielgrzymki są Instytutu Myśli Schumana wraz z tygodnikiem Niedziela.

W spotkaniu z pielgrzymami udział wezmą m.in.:

Maria Romana De Gasperi, córka Alcide De Gasperiego
O. prof. Bernardo Ardura, postulator procesu beatyfikacyjnego Roberta Schumana
Armando Tarullo, wicedyrektor Fundacji Alcide De Gasperi z Rzymu
Pielgrzymi z całej Polski oraz członków Grup Schumana

W czerwcu 2016 r. zawiązał się w Częstochowie, u stóp Jasnej Góry, Ruch „Europa Christi”. Osoby zebrane w Redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela” dokonywały refleksji nad bieżącą sytuacji Europy, która przeżywa swoisty kryzys kulturowy i religijny. Z wypowiedzi uczestników dyskursu wynikły postulaty, by polscy katolicy ożywili swoje zamyślenie, biorąc pod uwagę, że podczas różnych zagrożeń dla wiary chrześcijańskiej Polska okazywała się jako antemurale chriseanitaes – przedmurze chrześcijaństwa. Pomni na obecność w Jasnogórskim Sanktuarium świętego Obrazu Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski podjęliśmy myśl, że właśnie spod Jasnogórskiego wzgórza powinien wyjść sygnał dla Europy, który byłby znakiem nadziei dla zatroskanych obywateli Europy.

Mamy nadzieję, że znajdzie się wiele osób, które podejmą wielkie wezwanie, by najpierw na polskiej ziemi otwarto szeroko drzwi Chrystusowi… Chcemy też rozszerzyć Ruch „Europa Christi” na wszystkie kraje europejskie. Wierzymy, że ten Ruch ożywi wiarę chrześcijańską w Europie i będzie otwierał oczy Europejczykom oraz przypominał, że dzieje Starego Kontynentu są oparte o filozofię grecką, prawo rzymskie i wiarę chrześcijańską, która za swoją konstytucję ma Ewangelię Jezusa Chrystusa.

PROGRAM PIELGRZYMKI:

11 marca 2017 r. (sobota)

21.00 – Apel Jasnogórski – prowadzi abp Wacław Depo, metropolita częstochowski

12 marca 2017 r. (niedziela)

9.30 ? Msza święta w Kaplicy Cudownego Obrazu – przewodniczy bp Artur Miziński, sekretarz Komisji Episkopatu Polski koncelebrują wszyscy księża przybywający z pielgrzymkami

11.00-14.00 – I. Europejski Kongres Grup Schumana

PLAN I. KONGRESU GRUP SCHUMANA

11.00 – Wprowadzenie, powitanie gości honorowych i uczestników oraz otwarcie I Kongresu – prof. nadzw. dr hab. Zbigniew Krysiak, Prezes Instytutu Myśli Schumana
11.15 – Modlitwa na rozpoczęcie wg kanonu modlitewnego Grup Schumana
11.30Robert Schuman ? uczeń Chrystusa w polityce i ?Święty w Garniturze? jako chrześcijanin w służbie wspólnego dobra – ojciec Profesor Bernard Ardura postulator procesu beatyfikacyjnego Roberta Schumana
12.10Na czym może polegać przemiana Europy w powrocie do chrześcijańskich korzeni przez naśladowanie Roberta Schumana – ks. prof. Tadeusz Guz, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
12.40Moje spotkanie z Robertem Schumanem – przedstawiciele Grup Schumana z regionów (Podkarpacie, Wielkopolska, Mazowsze, Łódzki, Lubelski, Małopolski, Świętokrzyski): Kamila Bogacka, Arkadiusz Opoń, Joanna Adamowicz, Piotr Nizioł, Paweł Żukowski, Tomasz Cegiełka