Papież Jan Paweł II w Lublinie – 9.06.1987 – YouTube

We wtorek 9 czerwca 1987 roku, w ramach III Pielgrzymki do Polski, Ojciec Święty Jan Paweł II przybył do Lublina. Głównymi punktami pobytu Papieża w Lublinie były spotkania: na terenie byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku, w katedrze lubelskiej, w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i Msza św. na lubelskich Czubach przy wznoszonym tu kościele pw. Świętej Rodziny, podczas której Papież udzielił święceń kapłańskich 50 diakonom z całej Polski.

Atmosferę spotkań i przejazdu Ojca Świętego Jana Pawła II ulicami Lublina przybliżają zdjęcia i filmy, które zostały zamieszczone na YouTube:

 
Jan Paweł II w Lublinie – 9 czerwca 1987 r.

Opublikowany: 23 grudnia 2010 r. – ANILA672
Jan Paweł II w Lublinie – 9 czerwca 1987r. Film nakręcony kamerą super 8 produkcji radzieckiej quarz-zoom DS8-3 na taśmie orwo.

 
Kronika III Pielgrzymki 1

Opublikowany 28 marca 2014 r. – Video Studio Gdańsk
produkcja: © Video Studio Gdańsk 1987, http://www.oferta.videostudio.com.pl – czas: 58:14

 
Papież był w Lublinie

Opublikowany: 16 kwietnia 2014 r. – taddybear56
Z okazji kanonizacji Jana Pawła II przygotowałem nie lada gratkę. 27 lat temu niektórzy mieszkańcy Zamościa mieli okazję oglądać lubelską wizytę papieża. Jako muzyk Polskiej Orkiestry Włościańskiej im. Karola Namysłowskiego byłem świadkiem przybycia Jana Pawła II do Lubelskiej Katedry. Tego samego dnia, po południu, uczestniczyliśmy także we Mszy Św. na osiedlu Czuby. Oprócz zadań zawodowych miałem sposobność nakręcić swoją 8mm kamerką kilku minutowy film. Po latach prezentuję go szerszej publiczności po raz pierwszy. W ścieżce dźwiękowej przebrzmiewa muzyka religijna z repertuaru naszej Orkiestry.

 
Dokument Papież Polak do rodaków III pielgrzymka Jana Pawła II do Ojczyzny

Opublikowany: 29 marca 2017 r. – Krzysztof Łukaszewicz
Dokument Papież Polak do rodaków III pielgrzymka Jana Pawła II do Ojczyzny – Do końca ich umiłował – Homilia Lublin 9 czerwca 1987 r. PL

 
Jan Paweł II na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, 9 czerwca 1987 r. Fragment przemówienia

Opublikowany 5 czerwca 2017 r. – Katedra Prawa Wyznaniowego
9 czerwca 1987 r. Jan Paweł II odwiedził Lublin i swój Uniwersytet. Spotkał się wówczas z przedstawicielami świata nauki i społecznością akademicką KUL. Na dziedzińcu uniwersyteckim przypomniał, m.in., że Katolicka specyfika stanowi o atrakcyjności KUL-u w całej polskiej rodzinie akademickiej. Tu padły pamiętne słowa: „Uniwersytecie! Służ Prawdzie! Jeżeli służysz Prawdzie – służysz Wolności. Wyzwalaniu Człowieka i Narodu. Służysz Życiu!”

 
IPNtv: Wizyta Jana Pawła II w Polsce w 1987 r. (Lublin)

Opublikowany 5 czerwca 2017 r. – IPNtvPL
Dokumentacja operacyjna wykonana w ramach akcji „Zorza II” w 1987 r. w Lublinie, podczas pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Na kasecie VHS zarejestrowano: wiernych z transparentami zebranych w nowej dzielnicy Lublina-Czuby, spotkanie Jana Pawła II z profesorami i studentami na dziedzińcu KUL oraz przejazd kolumny samochodów z Janem Pawłem II. Celem nagrania było uchwycenie i udokumentowanie zachowań zebranych ludzi. Na filmie możemy zobaczyć osoby wykrzykujące niebezpieczne dla ustroju PRL hasła, trzymające transparenty o niewygodnej dla władzy treści. Czas trwania 00:07:06. Sygn. arch. IPN BU 1196/2.

 
Papiez J.Pawel II w Lublinie’1987-cover-Barka

Opublikowany: 11 lutego 2016 r. – Hanula102
…tyle pięknych prac o TYM temacie powstało na YT – że ja swoją dorzucam tu z pewną nieśmiałością…- H.

Print Friendly, PDF & Email