Orszak Trzech Króli w Lublinie – 6.01.2024

W uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia 2024 r. (sobota), pod hasłem „W jasełkach leży”, ulicami ponad 800 miejscowości w Polsce oraz w kilku poza jej granicami przejdzie XIV Orszak Trzech Króli, będący „największymi jasełkami na świecie”. Orszak Trzech Króli po raz kolejny przejdzie także ulicami Lublina i wielu miejscowości naszej archidiecezji.

Tegoroczne świętowanie w Lublinie rozpocznie się o godz. 10.00 Mszą Świętą w Archikatedrze Lubelskiej, pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Stanisława Budzika. Po zakończeniu Eucharystii Orszak przejdzie na Plac Zamkowy. Orszak podąży trasą: Archikatedra Lubelska – ul. Królewska – ul. Krakowskie Przedmieście – ul. Świętoduska – ul. Kowalska – Plac Zamkowy.

Orszak Trzech Króli – to uliczne jasełka organizowane na ulicach wielu miejscowości w Polsce i na świecie. Wywodzi się on z polskiej tradycji jasełkowej i kolędniczej. Podczas orszaku Trzej Królowie wędrują ulicami miejscowości, wraz ze wszystkimi uczestnikami orszaku ubranymi w kolorowe stroje i korony, zmierzając do Stajenki, by pokłonić się narodzonemu Jezusowi.

Dzieciątko Jezus leżące w jasełkach, czyli w żłóbku (słowem „jasło” określano dawniej żłób, paśnik dla zwierząt), skupia naszą uwagę na prostocie i ubóstwie swojego narodzenia. Jednocześnie pobudza nas do pochylenia się nad ubogimi i potrzebującymi. Orszak Trzech Króli zachęca do wsparcia modlitwą i datkami pierwszego Hospicjum na Litwie dla dzieci, założonego przez Siostrę Michaelę Rak i nazywanego Betlejem Miłosierdzia.   

Zapraszamy wszystkich, a szczególnie rodziny z dziećmi do uczestnictwa w tej gromadzącej rok rocznie tysiące osób, najbardziej kolorowej i radosnej uroczystości w ciągu roku. Zachęcamy, aby na Orszak przybyć w wykonanych przez siebie strojach i koronach.

Pierwszy polski Orszak Trzech Króli powstał jako kontynuacja jasełek organizowanych od 2004 r. w Szkole „Żagle” Stowarzyszenia „Sternik”. W 2009 orszak wyruszył na ulice Warszawy, by w kolejnych latach zagościć w kolejnych już miastach i miejscowościach Polski, a dziś także innych państw. Orszak Trzech Króli w Lublinie zainaugurowano w 2012 roku. Pomysłodawcą lubelskich obchodów był abp Stanisław Budzik, a koordynował go Wydział Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej. Od 2020 roku lubelska edycja Orszaku koordynowana jest przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej.

więcej: https://orszak.org/

Print Friendly, PDF & Email