Od Narodzenia do Zmartwychwstania – wystawa kart świątecznych LPEC

Do 23 marca 2018 r. w lubelskim Ratuszu otwarta jest wystawa „Od Narodzenia do Zmartwychwstania” – część Wielkanoc, inspirowana firmowymi kartami świątecznymi Lubelskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej S.A.

Okres świąt Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy od zawsze jest okazją do przesyłania sobie nawzajem życzeń wszelkiego dobra. Chociaż dziś coraz częściej listy i kartki z życzeniami wypierają maile i smsy, to jednak wiele jest jeszcze osób, które preferują tradycyjną formę.

Karty świąteczne są nie tylko sposobem przekazywania naszych odczuć, ale powinny także – poprzez chociażby ilustracje – być nośnikiem wartości. Dawniej na kartkach odnaleźć można było sceny Narodzenia lub Zmartwychwstania – często odmalowane przez wybitnych twórców albo chociażby tradycyjną polską szopkę i ludowe zwyczaje. Dziś królują na nich skrzaty udające św. Mikołaja, choinki, bombki, płatki śniegu, wiosną zaś zajączki, kurczaczki, pisanki, bazie i żonkile – przypominające, iż zgodnie z zasadą poprawności politycznej, mamy do czynienia ze świętami sezonowymi.

Chcąc przeciwstawić się temu trendowi od 2009 roku Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej wydaje unikatowe firmowe karty świąteczne propagujące perły siedmiowiekowego dziedzictwa kulturowego Lublina – pomysłodawcą tego projektu, autorem koncepcji wydawnictwa i wszystkich wydanych dotychczas kart, jak również wystawy jest Piotr Krzysztof Kuty.

Na kartach tych prezentowane są mało znane szerszej publiczności lub zapomniane dzieła sztuki – czy to przez twórców, czy to przez obecność w przestrzeni miejskiej – związane z Lublinem. Tematycznie karty nawiązują do przeżywanego okresu liturgicznego, zaś reprodukcjom prezentowanym na nich towarzyszą zawsze noty historyczne opisujące przedstawiany obiekt, okoliczności jego powstania, artystę go tworzącego, jak również jego otoczenie. Życzenia inspirowane są wypowiedziami Świętego Jana Pawła II, tekstami Czcigodnego Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego, czy też myślami innych świętych i błogosławionych.

Dwa razy do roku kilkaset kart z życzeniami trafia do przyjaciół i kontrahentów LPEC w całej Polsce, przyczyniając się do poznania zabytków Lublina. Reprodukcje i fotografie zdobiące karty wykonał Piotr Maciuk, opracowanie graficzne kart jest dziełem agencji „Studio R-ka”.

Pragnąc udostępnić szerszej publiczności swoje karty świąteczne, LPEC – przy pomocy organizacyjnej Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Lublinie – przygotowało inspirowaną nimi wystawę, prezentującą dotychczasowe wydawnictwa, ale przede wszystkim promującą mało znane zabytki Lublina. Stale ubogacana wystawa, pod honorowym patronatem Arcybiskupa Metropolity Lubelskiego i Prezydenta Lublina, prezentowana jest od 2012 roku w wielu lubelskich świątyniach i instytucjach.

Print Friendly, PDF & Email