Narodowe Święto Niepodległości w Lublinie 11.11.2019

W poniedziałek, 11 listopada 2019 r., przeżywać będziemy Narodowe Święto Niepodległości upamiętniające rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów.

Obchody 101. Rocznicy Odzyskania Niepodległości w Lublinie rozpocznie złożenie kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Litewskim i uroczysta sesja Rady Miasta Lublin w Trybunale Koronnym.

O godz. 10.00 odprawiona zostanie w archikatedrze lubelskiej Msza św. w intencji Ojczyzny z udziałem przedstawicieli władz miasta, szkół, kombatantów i związków zawodowych, której przewodniczył będzie abp Stanisław Budzik.

Po zakończeniu Eucharystii nastąpi przemarsz na plac Zamkowy, gdzie odbędą się centralne uroczystości z udziałem mieszkańców i przedstawicieli władz. Następnie nastąpi złożenie wieńców przy tablicach pamiątkowych oraz na mogiłach Legionistów.

Wspólnie cieszmy się wolnością, cieszmy się suwerennością naszego Narodu, cieszmy się niepodległością Rzeczypospolitej Polskiej. Wykorzystujmy je do zrównoważonego, dostępnego dla wszystkich rozwoju, do budowy dobra wspólnego. Naszą postawą dajmy świadectwo patriotyzmu opartego na konkretnych czynach, na szacunku do drugiego człowieka. Niech łączą nas ideały, które prowadziły na drodze do wolności wiele pokoleń polskich bohaterów pomimo zaborów, okrucieństw germanizacji i rusyfikacji, a później okupacji niemieckiej i sowieckiej.

Odezwa Komitetu Honorowego Obchodów Narodowego Święta Niepodległości 11 Listopada w województwie lubelskim

PROGRAM UROCZYSTOŚCI:

08.30 – Złożenie kwiatów pod pomnikami Nieznanego Żołnierza
i Marszałka Józefa Piłsudskiego (Plac Litewski)

09.00 – Uroczyste posiedzenie Rady Miasta Lublin (Trybunał Koronny)

10.00 – Msza św. w intencji Ojczyzny (katedra lubelska)

11.30 – Przemarsz na Plac Zamkowy

11.45 – Uroczystość na Placu Zamkowym:

• Złożenie meldunku Dowódcy Garnizonu Lublin przez dowódcę uroczystości i powitanie kompanii honorowych
  • Odegranie i odśpiewanie hymnu państwowego
  • Uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszt
  • Wystąpienie Wojewody Lubelskiego