Narodowa Pielgrzymka Polaków do Rzymu 20-23.10.2016

W dniu 20 października 2016 r. (czwartek) rozpoczęła się Narodowa Pielgrzymka Polaków do Rzymu. Jest ona dziękczynieniem za 1050 lat chrześcijaństwa w Polsce z okazji rocznicy chrztu, a także za Rok Miłosierdzia oraz wizytę papieża Franciszka w Polsce i Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Pobyt pielgrzymów Rzymie zakończy – 23 października (niedziela)-  popołudniowa Msza św. w Bazylice św. Piotra w Watykanie.

Do Wiecznego Miasta przybyło blisko 7 tys. pielgrzymów, około 50 biskupów i 260 księży. W pielgrzymce bierze udział także ponad 100 osobowa grupa z archidiecezji lubelskiej. Lubelskiej grupie towarzyszy metropolita lubelski abp Stanisław Budzik oraz 5 kapłanów, sprawujących opiekę duchową nad pielgrzymami. Organizatorem i koordynatorem grupy, która wyruszyła do Rzymu już 19 października jest Wydział Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej w Lublinie.

Ramowy program pielgrzymki, jest wspólny dla wszystkich pielgrzymów. Pątnicy każdego dnia spotkają się na Eucharystii w papieskich bazylikach: Bazylice Santa Maria Maggiore, Bazylice św. Jana na Lateranie, Bazylice św. Pawła za Murami i Bazylice św. Piotra. Wezmą także udział w audiencji z Ojcem Świętym w auli Pawła VI i wspólnej modlitwie Anioł Pański na Placu św. Piotra w Watykanie.

Program Pielgrzymki Narodowej do Rzymu
(20-23 października 2016 r.)

20.10.2016 – czwartek

17.00 – Msza święta w Bazylice Santa Maria Maggiore pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, zastępcy przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski

21.10.2016- piatek

17.00 – Msza święta w Bazylice św. Jana na Lateranie, pod przewodnictwem abp. Wojciecha Polaka, prymasa Polski