Msza Piotrowińska – Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” – w Piotrawinie – 12.05.2019

W 200-lecie urodzin (5.05.1819) Stanisława Moniuszki, parafia pw. św. Tomasza Apostoła i św. Stanisława BM w Piotrawinie zaprasza na koncert muzyki sakralnej, który odbędzie 12 maja 2019 r. o godz. 16.00 w tutejszym kościele parafialnym – Sanktuarium św. Stanisława biskupa i męczennika.

W 2019 roku przypada 200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki – wybitnego kompozytora, dyrygenta, organisty, pedagoga, dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie, twórcy polskiej opery narodowej.

[…] Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu twórczości kompozytora, oddając hołd tej wybitnej postaci, ustanawia rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki.

Uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 20 lipca 2018 r. w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki [Monitor Polski 2018 poz. 731]

Wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, który zaprezentuje koncert „Msza Piotrowińska”.

Z okazji jubileuszu 200-lecia urodzin Stanisława Moniuszki Zespół „Śląsk” w sposób szczególny pragnie przypomnieć słuchaczom, że ten narodowy kompozytor był także twórcą ok. 80 utworów muzyki sakralnej, w tym m.in.: mszy, kantat, hymnów, litanii i psalmów. Mniej znany, ale przez to niezwykle interesujący, repertuar sakralny Moniuszki nawiązuje do muzycznej kultury ludowej, co doskonale koresponduje z poziomem artystycznym Zespołu „Śląsk”.

Stanisław Moniuszko napisał ogółem siedem mszy. „Msza Piotrowińska” powstała podobno w ciągu czterech dni, w kwietniu 1872 roku, do tekstu poezji religijnej Justyna Wojewódzkiego. Pierwsze wykonanie odbyło się w kościele sióstr wizytek w Warszawie w Zielone Świątki – 19 maja 1872 roku.

[…] 4 i 5 maja 2019 r. Zespół „Śląsk” wyruszył litewskimi śladami kompozytora i zaprezentował w Wilnie dwa koncerty z repertuarem sakralnym. „Mszę Piotrowińską” Moniuszki i pieśni maryjne można było usłyszeć w plenerze przy Kościele Matki Boskiej Ostrobramskiej oraz w Kościele pw. Apostołów Piotra i Pawła w Wilnie.

Zespół „Śląsk” ambasadorem polskości – z wizytą na Litwie w Roku Stanisława Moniuszki

więcej:

Parafia w Piotrawinie: www.parafiapiotrawin.eu
Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”: www.zespolslask.pl

fot. Archiwum Zespołu Śląsk

Print Friendly, PDF & Email