Misericordia et misera – Miłosierdzie i nieszczęśliwa – list apostolski

W niedziele, 20 listopada 2016 r., po zakończeniu Mszy św. w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata na Placu św. Piotra w Watykanie, kończącej Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia, papież Franciszek podpisał List apostolski na zakończenie Roku Miłosierdzia ?Misericordia et misera? i przekazał go symbolicznie różnym przedstawicielom Kościoła.

Treść listu została zaprezentowana podczas konferencji prasowej 21 listopada br. Podczas konferencji abp Rino Fisichella dokonał również posdumowania najważniejszych wydarzeń roku miłosierdzia (czytaj).

Radio Watykańskie [kb/rv: List apostolski Misericordia et misera: miłosierdzie to samo życie Kościoła]: Papież rozpoczyna od wyjaśnienia jego osobliwego tytułu: ?Misericordia et misera? ? ?Miłosierdzie i nieszczęśliwa?. Słowa te są zaczerpnięte z rozważań św. Augustyna nad ewangelicznym spotkaniem Jezusa z cudzołożnicą. ?Ta karta Ewangelii słusznie może być traktowana jako ikona tego wszystkiego, co celebrowaliśmy w Roku Świętym, będącym czasem bogatym w miłosierdzie, które nadal ma być celebrowane i przeżywane w naszych wspólnotach? ? pisze Franciszek.

[…] Szczególnie dużo miejsca poświęca Papież spowiedzi, która powinna ponownie zająć centralne miejsce w życiu chrześcijańskim. Franciszek apeluje do kapłanów, aby bardzo starannie sprawowali ten sakrament.

[…] Odnośnie do spowiedzi Franciszek postanowił, że udzielone wszystkim kapłanom na czas Roku Świętego uprawnienie do rozgrzeszenia z grzechu aborcji będzie przedłużone w czasie… [czytaj dalej]

List Apostolski „Misericordia et misera” (Miłosierdzie i nieszczęśliwa) – oficjalny tekst

Print Friendly, PDF & Email