Mesjasz i Jego wyznawcy – ostatnia książka ks. Grzegorza Pawłowskiego

Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej „GAUDIUM” oddaje do rąk czytelników ostatnią książkę ks. infułata Grzegorza Pawłowskiego (Jakuba Hersza Grinera) zatytułowaną „Mesjasz i Jego wyznawcy.

Mesjasz i Jego wyznawcy, książka autorstwa Księdza Infułata Grzegorza Pawłowskiego – Jakuba Hersza Grinera to komentarz biblijno-archeologiczny do tekstów Ewangelii i Dziejów Apostolskich, opisujący życie Jezusa, Jego uczniów oraz wspólnoty pierwotnego Kościoła. Jest to także świadectwo wiary Żyda, który uwierzył w Ewangelię i został katolickim kapłanem. Publikacja zawiera cenne uwagi i objaśnienia archeologiczne, historyczne i geograficzne, postrzegane zarówno z żydowskiego punktu widzenia, jak i chrześcijańskiego.

Grzegorz Pawłowski (Jakub Hersz Griner) urodził się 23 sierpnia 1931 r. w Zamościu w rodzinie żydowskiej. W czasie II wojny światowej jego bliscy ponieśli śmierć z rąk Niemców. On sam ukrywał się przed nazistami dzięki pomocy polskich rodzin. 20 kwietnia 1958 r. przyjął święcenia kapłańskie. Od roku 1970 pełnił posługę duszpasterską w Ziemi Świętej pozostając niezmiennie ambasadorem Lublina, województwa lubelskiego oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II na świecie. Zmarł 21 października 2021 r. w Jaffie w Izraelu [więcej…]

Ksiądz Infułat pracował nad publikacją do ostatnich chwil swojego życia, jest więc ona swoistym testamentem duchowym i podsumowaniem jego życiowego zgłębiania Prawdy, którą jest Jezus Chrystus.

Książka, którą bierzecie do ręki, […]powstała w nietypowych warunkach, w czasie ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa. Ksiądz Infułat pracował nad nią niemal do ostatnich dni swojego życia, jest więc ona niejako testamentem duchowym i podsumowaniem jego życiowego zgłębiania Prawdy, którą jest Jezus Chrystus. […]Niewątpliwym walorem tej pozycji jest to, że opisywane miejsca działalności Jezusa i pierwszych Jego wyznawców były bardzo bliskie sercu Autora. Ziemia Święta była jego drugą ojczyzną […]Dzieli się z czytelnikami bogactwem miejsc świętych i własnym doświadczeniem wiary ze spotkania z Mesjaszem, który przemienił jego życie i stał się centrum jego posługiwania przez ponad sześćdziesiąt lat kapłańskiego życia.


Arcybiskup Stanisław Budzik, Metropolita Lubelski

Dopełnieniem tekstu są ilustracje ukazujące miejsca, w których jako człowiek żył i działał Mesjasz – Jezus i Jego uczniowie, oraz dzieła prezentujące sceny z życia Chrystusa i Kościoła. Ostatnim akcentem publikacji jest Apendyks, który zawiera kondolencje i przemówienia wygłoszone podczas uroczystości pogrzebowych Księdza Infułata oraz fotografie przedstawiające przebieg celebracji, które odbyły się 3 listopada 2021 roku w katedrze lubelskiej i na cmentarzu żydowskim w Izbicy.

ZOBACZ / ZAMÓW: https://gaudium.pl/pl/p/MESJASZ-I-JEGO-WYZNAWCY-/5011

W trudnym czasie pandemii poprosiłem ks. Grzegorza Pawłowskiego, aby napisał komentarz do Ewangelii i Dziejów Apostolskich jako świadectwo wiary człowieka, który w sposób niezwykły łączy w swojej osobie Stary i Nowy Testament. […] Początkowo wahał się, czy sprosta temu zadaniu, ale po kilku dniach otrzymałem od niego telefon, że zgadza się napisać ten komentarz. Od tej pory podziwiałem jego zapał i zaangażowanie, jakie wkładał w realizację tego dzieła. […] Kiedy zakończył pisanie swego manuskryptu i przesłał go specjalną pocztą do Polski, wówczas powiedział mi prorocze słowa: „Tak się cieszę, że Bóg dał mi dokończyć tę pracę. Teraz jestem spokojny, bo wiem, że nawet gdybym umarł – to ksiądz profesor i tak wyda to po mojej śmierci”. Wtedy te słowa brzmiały jako coś odległego, ale dziś znajdują swoje wypełnienie. Ks. Grzegorz Pawłowski (Jakub Hersz Griner) umarł 21 października 2021 roku w trakcie redakcji niniejszej pozycji.

ks. prof. dr hab. Mirosław S. Wróbel, KUL
Print Friendly, PDF & Email