Lubelskie obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

W środę, 3 maja 2022 r. obchodzimy będziemy Święto Narodowe Trzeciego Maja – 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Lubelskie obchody rocznicy rozpocznie o godz. 9.00 uroczysta sesja Rady Miasta Lublin w Trybunale Koronnym. O godz. 10.00 odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny w archikatedrze lubelskiej. Eucharystii przewodniczył będzie bp Mieczysław Cisło.

Po zakończeniu Mszy św. nastąpi przemarsz ulicami miasta na Plac Litewski, gdzie o godz. 11.45 rozpocznie się oficjalna część obchodów.

W tym roku obchodzimy 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja — wielkiego dzieła Sejmu Czteroletniego lat 1788-1792. Reformy Sejmu Wielkiego miały przerwać pasmo klęsk i niepowodzeń, jakie nawiedzały Rzeczpospolitą w XVIII wieku[…] Ustawa zasadnicza Rzeczypospolitej Obojga Narodów, przyjęta 3 Maja 1791 roku na Zamku Królewskim w Warszawie przewidywała m.in.: wprowadzenie monarchii dziedzicznej, utworzenie silnej i nowoczesnej armii, częściowe zrównanie praw osobistych szlachty i mieszczaństwa, opiekę państwa nad chłopami, znosiła liberum veto, tworzyła nowoczesny rząd – Straż Praw.

Odezwa Komitetu Honorowego Obchodów Święta Narodowego Trzeciego Maja w Województwie Lubelskim

Uchwalenie Konstytucji 3 maja zostało uznane za święto już 5 maja 1791 roku. Po odzyskaniu niepodległości, rocznica Konstytucji 3 maja została uznana za święto narodowe uchwałą Sejmu Ustawodawczego z 29 kwietnia 1919. Jako Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócone zostało ustawą z dnia 6 kwietnia 1990 roku. 

231. rocznica uchwalenia najważniejszego aktu prawnego w historii Rzeczypospolitej przypada na bardzo trudny czas. Po pandemii nadeszła agresja hybrydowa na granicy polsko-białoruskiej. 24 lutego 2022 r. reformująca i wzmacniająca swoją państwowość Ukraina została barbarzyńsko napadnięta przez Rosję, która nie wyrzekła się wojny jako narzędzia politycznego. Wydarzenia za naszą wschodnią granicą przypominają nam, że nie ma wolności danej raz na zawsze. Wobec tego każdy z nas powinien przyczyniać się do wzmacniania państwa polskiego. W XVIII wieku w pojęcie narodu wpisywała się jedynie szlachta, a dziś my wszyscy dzierżymy odpowiedzialność za naszą Ojczyznę. 

Lech Sprawka – wojewoda lubelski, przewodniczący Komitetu Honorowego Obchodów Święta Narodowego Trzeciego Maja w Województwie Lubelskim – Odezwa…

Przeczytaj: Odezwa Komitetu Honorowego Obchodów Święta Narodowego Trzeciego Maja w Województwie Lubelskim

PROGRAM

9.00 – Uroczysta sesja Rady Miasta z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja
Trybunał Koronny, ul. Rynek 1

10.00 – Msza św. w intencji Ojczyzny
Archikatedra św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty, ul. Królewska 10

11.30 – Przemarsz z archikatedry lubelskiej na Plac Litewski

11.45 – Oficjalna część obchodów 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Plac Litewski

 • inscenizacja w wykonaniu aktorów Teatru Muzycznego w Lublinie
 • meldunek dowódcy uroczystości i powitanie kompanii honorowej
 • odegranie hymnu państwowego i podniesienie flagi państwowej na maszt
 • wystąpienie wojewody lubelskiego
 • apel pamięci
 • salwa honorowa
 • składanie kwiatów przed pomnikiem Konstytucji 3 Maja
 • defilada kompanii honorowych
 • Polonez Trzeciomajowy prowadzony deptakiem od Ratusza na Plac Litewski przez tancerzy zespołów pieśni i tańca 
 • koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu orkiestry wojskowej
 • program artystyczny: pieśni i tańce narodowe, regionalne oraz śpiewanki patriotyczne
 • wystawa sprzętu historycznego i współczesnego

źródło: https://www.lublin.uw.gov.pl/

Print Friendly, PDF & Email