Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – lubelskie obchody 2.05.2022

W poniedziałek, 2 maja 2022 r., przypada Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w Lublinie rozpoczną się 2 maja o godz. 10.30 w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim wręczeniem odznaczeń państwowych i resortowych działaczom opozycji antykomunistycznej oraz związków kombatanckich i związków zawodowych.

O godz. 11.00 nastąpi uroczyste podniesienie flagi Rzeczypospolitej Polskiej na maszt przed gmachem Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie, a następnie na gmachu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego i na maszt na balkonie Urzędu Miasta Lublin.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej z symbolicznym jej podniesieniem na maszt oraz wywieszeniem na instytucjach, urzędach, na naszych domach, to nie mechaniczny i nic nie znaczący rytuał. To przypomnienie naszego wspólnego, narodowego dziedzictwa, ale równocześnie przyczynek do wezwania o wspólne działania i wspólną troskę o dobro naszej wspólnoty narodowej. 

Lech Sprawka, wojewoda lubelski

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej ustanowiony został przez Sejm RP ustawą z dnia 20 lutego 2004 roku o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, pozwalając jednocześnie na użycie biało-czerwonej flagi dla podkreślenia znaczenia uroczystości, świąt i innych wydarzeń czy rocznic, a nie tylko podczas oficjalnych świąt państwowych.

Art.5.1. Barwy Rzeczypospolitej Polskiej stanowią składniki flagi państwowej Rzeczypospolitej Polskiej.
2. Każdy ma prawo używać barw Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności w celu podkreślenia znaczenia uroczystości, świąt lub innych wydarzeń, z uwzględnieniem art.1 ust.2.
Art. 6a. Ustanawia się dzień 2 maja Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Dz.U. 1980 Nr 7 poz. 18

Program obchodów Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

2 maja 2022 roku

10.30Lubelski Urząd Wojewódzki, ul. Spokojna 4, Sala Kolumnowa – uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych i resortowych działaczom opozycji antykomunistycznej oraz związków kombatanckich i związków zawodowych.

11.00 Lubelski Urząd Wojewódzki, ul. Spokojna 4, przed gmachem – Uroczyste podniesienie flagi Rzeczypospolitej Polskiej na maszt przed gmachem Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie

  • przekazanie flagi państwowej pocztowi flagowemu przez wojewodę lubelskiego
  • hymn państwowy i podniesienie flagi państwowej na maszt
  • wystąpienie wojewody lubelskiego Lecha Sprawki
  • krótki koncert w wykonaniu orkiestry wojskowej

11.40 – Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, ul. Grottgera 4 – Uroczyste podniesienie flagi Rzeczypospolitej Polskiej na gmachu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego

12.15Urząd Miasta Lublin, Plac Władysława Łokietka – Uroczyste podniesienie flagi Rzeczypospolitej Polskiej na maszt na balkonie Urzędu Miasta Lublin

więcej: https://www.lublin.uw.gov.pl/


Biuro Programu „Niepodległa” po raz kolejny zaprasza do włączenia się do akcji #mojaflaga organizowanej z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja, czyli wywieszenia biało-czerwonej flagi, a także do sfotografowania swojej flagi i podzielania się zdjęciem w mediach społecznościowych z hasztagiem #mojaflaga.


W dniu 2 maja, wraz z Dniem Flagi, obchodzony jest także w Polsce Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju, uchwalony jednogłośnie przez Sejm RP ustawą z dnia 20 marca 2002 r. o ustanowieniu 2 maja Dniem Polonii i Polaków za Granicą.

Uznając wielowiekowy dorobek i wkład Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc Krajowi w najtrudniejszych momentach, w celu potwierdzenia więzi z Macierzą i jedności wszystkich Polaków, tak mieszkających w Kraju, jak i żyjących poza nim (…) – 20 marca 2002 r.

Ustawa z dnia 20 marca 2002 r. o ustanowieniu 2 maja Dniem Polonii i Polaków za Granicą. Dz.U. 2002 nr 37 poz. 331
Print Friendly, PDF & Email