Lubelska Caritas w dniu Światowego Dnia Ubogich – 19.11.2023

W niedzielę 19 listopada 2023 r. przypada VII Światowy Dzień Ubogich. Hasłem tegorocznych obchodów są słowa z Księgi Tobiasza: „Nie odwracaj twarzy od żadnego biedaka” (Tb, 4,7). Lubelska Caritas chce tradycyjnie ten dzień szczególnie spędzić razem z osobami ubogimi, bezdomnymi, samotnymi.

Światowy Dzień Ubogich został ustanowiony przez Papieża Franciszka w 2016 roku. Od tego roku, w ostatnią Niedzielę przed Niedzielą Chrystusa Króla Wszechświata, Kościół w szczególny sposób pochyla się nad osobami ubogimi. W tegorocznym orędziu, Papież Franciszek podkreśla, że każdy ma prawo być oświecony miłosierdziem, nikt nie może być go pozbawionym. Dlatego nawołuje, aby „nie odwracać twarzy od żadnego biedaka”!

Spotkanie Caritas Archidiecezji Lubelskiej z okazji Światowego Dnia Ubogich rozpocznie niedzielna Msza Święta w Archikatedrze Lubelskiej o godz. 11.30. Po zakończeniu Eucharystii nastąpi przejście do Domu Nadziei Caritas na spotkanie i wspólny posiłek.

Ze względów organizacyjnych Caritas prosi o odbiór zaproszeń, które od dziś są dostępne w Dziennym Ośrodku dla Osób Bezdomnych w siedzibie Caritas, przy al. Unii Lubelskiej 15.

Obchody Światowego Dnia Ubogich poprzedziła już w minioną sobotę – 11 listopada 2023 r. Ogólnopolska Pielgrzymka Osób Bezdomnych na Jasną Górę, w której udział wzięli podopieczni i pracownicy lubelskiej Caritas.

Pamiętajmy, że ubodzy potrzebują naszej pomocy każdego dnia.

Od 2018 roku w Caritas Archidiecezji Lubelskiej funkcjonuje Dzienny Ośrodek dla Osób Bezdomnych. Podopieczni do dyspozycji mają tutaj salę, gdzie mogą zwyczajnie pobyć, odpocząć, porozmawiać, bez oceniania, wyśmiewania. Dodatkowo mogą skorzystać z łaźni, pralni, fryzjera, a w gabinecie pielęgniarskim opatrzeć swoje rany. Pracownicy dbają również, aby każdy kto do nas przychodzi miał zapewnione potrzebne ubranie oraz środki higieniczne. A to wszystko w godnych warunkach. Co ważne, z Caritas nikt nie wyjdzie głodny. Każdy może otrzymać ciepły i pożywny posiłek w Anielskiej Przystani.

Ty też możesz otaczać opieką osoby bezdomne i zagrożone bezdomnością, np. zostając DARCZYŃCĄ. Wpłat można dokonać: :
– na konto Caritas Archidiecezji Lubelskiej, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 20-950 Lublin: Pekao S.A. 46 1240 1503 1111 0000 1752 8351  z dopiskiem OSOBY BEZDOMNE.
– za pośrednictwem PayU: link do wpłat

więcej: www.lublin.caritas.pl