Koncerty Chóru Accademia Tetracordo z Vittorio Veneto 24 i 25.08.2024

W dniach od 23 do 26 sierpnia 2024 r., na zaproszenie Chóru Archikatedry Lubelskiej, przebywać będzie w Lublinie Chór Accademia Tetracordo z Vittorio Veneto. Włoski chór przyjeżdża z rewizytą: w ubiegłym roku Chór Archikatedralny koncertował w północnych Włoszech. Artyści z Italii wystąpią w kościele farnym w Kazimierzu Dolnym w sobotę 24 sierpnia o godz. 19.00 oraz w lubelskiej archikatedrze w niedzielę 25 sierpnia o godz. 11.30 (podczas Mszy św.) i 18.00 (koncert).

Accademia Tetracordo z Vittorio Veneto została założona w celu promowania muzyki wokalnej we wszystkich jej formach. Chór Akademii to czterogłosowy chór mieszany złożony obecnie z około 30 członków, z których wielu śpiewa razem od prawie 30 lat. Chórem dyryguje Mariagrazia Marcon.

8 lat temu, jeszcze przed powstaniem Akademii, Maestro Mariagrazia Marcon podjęła wraz z chórzystami drogę doskonalenia techniki śpiewu i oddechu oraz pogłębienia wiedzy o własnym ciele w wymiarze indywidualnym oraz w odniesieniu do innych. Pomimo niezbyt długiego okresu działalności, Chór Akademii ma na swoim koncie wiele koncertów w różnych rejonach Włoch.

Repertuar chóru opiera się głównie na polifonii sakralnej i obejmuje takie utwory jak Gloria RV 589 Vivaldiego, Requiem op. 48 Faurè, Magnificat Vivaldiego, Missa Brevis Mozarta, Stabat Mater Rheinbergera. W ostatnim czasie chór podejmuje się interpretacji muzyki chóralnej wszystkich gatunków (nie tylko sakralnej), część chórzystów upodobała sobie wykonywanie muzyki renesansowej.

Oprócz działalności chóralnej, Akademia organizuje indywidualne warsztaty wokalne w zakresie śpiewu operowego oraz kursy ze śpiewu chóralnego dla dzieci i młodzieży.

Część utworów zostanie wykonana wspólnie z Chórem Archikatedry Lubelskiej. Wydarzenie jest współfinansowane przez Marszałka Województwa Lubelskiego.