Komunikaty do odczytania w niedzielę 26 czerwca 2016 r.

ZAPROSZENIE
DO UDZIAŁU W ŚWIATOWYCH DNIACH MŁODZIEŻY
SKIEROWANE PRZEZ BISKUPÓW DO POLSKIEJ MŁODZIEŻY

 

Drodzy Młodzi Przyjaciele,

?Jezus spojrzał z miłością na niego? (Mk 10,21). Tak mówi Ewangelia o spotkaniu Chrystusa z młodym człowiekiem. Tak samo Jezus patrzy dziś na każdego z Was. Patrzy na Was z miłością i czeka na odwzajemnienie tej miłości.

Drodzy Młodzi, zbliżające się Światowe Dni Młodzieży, to zaproszenie, do tego by poczuć na sobie pełne miłości spojrzenie Jezusa i odpowiedzieć na nie. Nie bójcie się przyjąć tego zaproszenia i wziąć udział w spotkaniu, które jest czasem wspólnego wyznania wiary i miłości do Pana Jezusa, Jego Ewangelii i Jego Kościoła.

Inicjator Światowych Dni Młodzieży, Ojciec Święty Jan Paweł II, mówił, że ?rzesza młodych ludzi wierzących w Chrystusa, idących za Krzyżem Roku Świętego, stanie się (?) żywą ikoną Kościoła pielgrzymującego po drogach świata?. Drodzy Młodzi, każdy z Was jest dziś obrazem współczesnego Kościoła. Tak patrzy na Was Jezus, tak patrzy na Was Polska, tak patrzą na Was wasi rówieśnicy, którzy już w lipcu przyjadą do Polski z całego świata. Także i Wy nie bójcie się spojrzeć w ten sposób na siebie samych.

Drodzy Młodzi, 3 maja, w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, wspominając 1050. rocznicę Chrztu Polski, zawierzyliśmy Matce Bożej nasz Naród i każdego z Was, Waszą wiarę i drogę do zbawienia, Waszą przyszłość, dokonywane wybory i nadzieje, a także Wasz udział w XXXI Światowych Dniach Młodzieży.

Ponawiamy serdeczne zaproszenie do udziału we wszystkich spotkaniach w ramach Światowych Dni Młodzieży. Towarzyszymy Wam teraz, na etapie przygotowań. Będziemy z Wami podczas spotkań w naszych diecezjach. Wspólnie będziemy modlić się także w Krakowie. Zachęcamy, by wspólny udział w Światowych Dniach Młodzieży był także wyrazem naszego szacunku i wdzięczności wobec Ojca Świętego Jana Pawła II, który mówił do młodych: ?Szukałem Was?.

Drodzy Rodzice i Duszpasterze, zachęcamy Was do pomocy młodzieży, aby mogła wziąć udział w tym niepowtarzalnym spotkaniu. Do wszystkich kierujemy słowa Św. Jana Pawła II, który mówił do nas: ?Nie lękajcie się?.

Niech Bóg Wszechmogący Wam błogosławi.

Podpisali:

Pasterze Kościoła katolickiego w Polsce
obecni na 373. Zebraniu Plenarnym Konferencji
Episkopatu Polski w Warszawie, w dniu 8 czerwca 2016 r.

 

KOMUNIKAT METROPOLITY LUBELSKIEGO

         Umiłowani w Chrystusie Panu, Siostry i Bracia!

Zbliżają się uroczystości Maryjne w naszej Archikatedrze w kolejną rocznicę wydarzenia zwanego cudem lubelskim. Serdecznie zapraszam na Mszę Świętą 3 lipca, w niedzielę, o godz. 19.00, po której nastąpi procesja różańcowa ulicami miasta. Eucharystii będzie przewodniczył i słowo Boże wygłosi Ks. Bp Bronisław Biernacki, biskup odesko-symferopolski na Ukrainie.

Tego roku chcemy dziękować Bogu za 40 lat działalności misyjnej archidiecezji lubelskiej. W roku 1976 Ks. Bp Bolesław Pylak posłał pierwszych dwóch misjonarzy do Zambii w Afryce: Ks. Stanisława Stanisławka i Ks. Mariana Flisa. Ta decyzja umożliwiła dalsze wyjazdy naszych kapłanów w różne rejony świata. Dziś nasi misjonarze pracują na wszystkich kontynentach, od Alaski po Argentynę, od Afryki przez Kazachstan aż po Australię i Papuę Nową Gwineę. Wielu prowadzi pracę ewangelizacyjną na Wschodzie, zwłaszcza na Ukrainie. Wdzięczność wobec misjonarzy, będących także najlepszymi ambasadorami naszej wiary i kultury w świecie, połączymy z gorącą modlitwą o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne.

W ramach diecezjalnego etapu Światowych Dni Młodzieży w sobotę 23 lipca, wraz z naszymi gośćmi zza granicy, przeżyjemy wielkie i radosne święto wiary na stadionie Arena Lublin. Centralnym punktem spotkania będzie Eucharystia. Zapraszamy na to wydarzenie wszystkich, którzy chcą doświadczyć powszechności Kościoła, gromadzącego w jedno ludzi z różnych języków i narodów. Dla tych, którym nie będzie dane wyjechać do Krakowa, Arena Młodych będzie jedyną okazją do osobistego doświadczenia atmosfery Światowych Dni Młodzieży. Na lubelskim stadionie młodzi przygotowują także widowisko teatralne opowiadające historię Abrahama, podczas którego zaproszą nas do modlitwy i adoracji Najświętszego Sakramentu. To spotkanie jest darem młodych dla nas wszystkich. Przyjmijmy od nich zaproszenie do radosnego uwielbiania Boga w sercu Lublina. W parafiach archidiecezji prowadzone są zapisy na darmowe karty wstępu, które na początku lipca otrzymają Księża Proboszczowie. Niech nie będzie wspólnoty parafialnej, która nie miałaby swojej reprezentacji na Arenie Młodych.

3 sierpnia wyruszy 38. Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę pod hasłem ?Miłosierni jak Ojciec?. To wydarzenie mobilizuje tych, którzy chcą przeżyć szczególne rekolekcje w drodze, gdzie można połączyć trudy marszu z radością wspólnoty i modlitwy. Oprócz osobistych intencji pielgrzymi w tym roku będą dziękować za dar spotkania młodych z całego świata z Papieżem Franciszkiem. Informuję, że każdy uczestnik Światowych Dni Młodzieży w Krakowie jest zwolniony z opłaty pielgrzymkowej na Jasną Górę. Tych, którzy nie mogą wybrać się na pielgrzymkę zachęcam do udziału w funduszu solidarnościowym ?Idę z Tobą?. Wszystkim angażującym się w ruch pielgrzymkowy ? duszpasterzom i świeckim ? dziękuję za troskę i oddanie.

Na dni pełne Bożej łaski i wspólnej radości z serca wszystkim błogosławię.

Wasz Biskup Stanisław

Lublin, 20 czerwca 2016 r.


Uwaga: oba powyższe teksty /zaproszenie i komunikat/ należy odczytać Wiernym na Mszach Świętych w niedzielę 26 czerwca 2016 r.

 

 

Print Friendly, PDF & Email