Kilometry Caritas – to 6 km złotówek dla potrzebujących pomocy

Ponad 6 km złotówek, 268 426 zł na pomoc potrzebującym, tysiące darczyńców i wolontariuszy ? to podsumowanie tegorocznej kampanii Kilometry Caritas.

29 maja 2016 r. równolegle w 10 miastach Polski odbył się finał akcji, podczas którego wolontariusze Caritas układali i kleili złotówki, aby pobić Rekord Guinnessa na najdłuższy odcinek ułożony z monet. Cel to zebranie środków finansowych na pomoc potrzebującym. Lubelski finał odbył się Chełmie podczas 3. Półmaratonu Chełmskiego, gdzie razem z uczestnikami biegu wspólnie pokonywaliśmy kilometry ? oni biegnąc, a my układając złotówki.

Dmuchańce, trampolina, malowanie twarzy, pokaz szkoły fryzjerskiej, animacje chustą Klanzy i wiele innych wydarzeń towarzyszyły próbie pobicia Rekordu. Ich dopełnieniem był wyjątkowy koncert chóru Sienna Gospel Young, poprzedzony występem chóru Szkoły Podstawowej nr 52 im. Marii Konopnickiej w Lublinie Andantino.

To pierwsza próba pobicia Rekordu podjęta przez diecezjalne Caritas, która pokazała jak wielką siłę ma najmniejszy gest pomocy. Mimo, że akcja nie ustanowiła nowego Rekordu Guinnessa to i tak pokazała, że cel został osiągnięty. Zebrane środki finansowe w całości zostaną przeznaczone na pomoc potrzebującym w całej Polsce.

Dziękujemy2 Udział w akcji wzięło 10 diecezjalnych Caritas – Caritas Diecezji Rzeszowskiej, Caritas Diecezji Sosnowieckiej, Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej, Caritas Archidiecezji Poznańskiej, Caritas Archidiecezji Przemyskiej, Caritas Diecezji Radomskiej, Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej i koordynującej całą akcję Caritas Archidiecezji Lubelskiej.

Caritas Archidiecezji Lubelskiej zebrane środki finansowe w wysokości 2,5 km (106.441 zł) przeznaczy na rzecz Funduszu Caritas Dzieciom, który finansuje wypoczynek letni i zimowy, wyprawki szkolne, ciepłe posiłki, operacje i rehabilitacje, stypendia socjalne dla potrzebujących dzieci z terenu Archidiecezji Lubelskiej.

ikona1

Była to czwarta próba pobicia Rekordu Guinnessa podjęta przez Caritas Archidiecezji Lubelskiej i jednocześnie pierwsza podjęta przez diecezjalne Caritas. W poprzednich trzech edycjach lubelska Caritas łącznie ułożyła ponad 7 km złotówek.

Więcej informacji na temat przebiegu akcji można przeczytać na:

www.kilometry.caritas.pl
www.lublin.caritas.pl

Patronat honorowy nad akcją objęli:

? Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski – J.E. Ks. Arcybiskup Stanisław Gądecki
? Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – Pan Stanisław Szwed
? Prezydent Miasta Chełm – Pani Agata Fisz
? Prezydent Miasta Lublin – Pan Krzysztof Żuk

Patroni medialni:

? TVP Lublin
? Radio Lublin
? Radio eR
? Gość Niedzielny
? Tygodnik Niedziela
? Portal chełmski.eu
? Radio Bon-ton

Swoje podziękowania Caritas Archidiecezji Lubelskiej kieruje również do:

? Pana Artura Juszczaka ? za pomoc w organizacji finału akcji w Chełmie,
? Pana Krzysztofa Kwiatka ? za w pełni profesjonalną konferansjerkę podczas finału,
? Pani Marzeny Kwiatek oraz całej rzeszy wolontariuszy z Chełma ? bez Was organizacja finały byłaby niemożliwa,
? Pana Andrzeja Iwińskiego – Prezesa Zarządu MPEC Chełm oraz Pana Andrzeja Nowosada.

Złotówki podczas akcji zbierali mieszkańcy całej Archidiecezji Lubelskiej– przedsiębiorcy, parafie i Parafialne Zespoły Caritas, Szkolne Koła Caritas, osoby indywidualne. Caritas Archidiecezji Lubelskiej dziękuje wszystkim tym, którzy w Niedzielę Miłosierdzia, czyli Patronalne Święto Caritas wrzucili pieniądze do puszek ? Państwa hojność dała łącznie 76 tysięcy złotych.

– Dziękuję wszystkim darczyńcom i wolontariuszom Kilometrów Caritas. Wasze zaangażowanie jest najcenniejszym darem dla naszych podopiecznych. Mam nadzieję, że za rok ponownie się spotkamy i że Rekord Guinnessa w pomaganiu będzie nasz ? dziękował podczas lubelskiego finału ks. Marcin Grzesiak, zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Lubelskiej.

dziękujemy

Print Friendly, PDF & Email