Jubileusz Kapłański w Rzymie 1-3.06.2016

W środę, 1 czerwca 2016 r., rozpoczął się w Rzymie Jubileusz Kapłanów, w ramach przeżywanego w Kościele Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. Na spotkanie, które trwać będzie do piątku, przybyło ok. 6 tys. księży i alumnów seminariów duchownych. Mottem Jubileuszu są słowa Ojca Świętego: ?Na wzór Dobrego Pasterza kapłan jest człowiekiem miłosierdzia i współczucia, bliskim ludzi i sługą wszystkich?.

ŚRODA

Centralnym punktem środowego programu było przejście przez Drzwi Święte oraz spotkania w trzech papieskich bazylikach: Matki Bożej Większej, św. Jana na Lateranie i św. Pawła za Murami, gdzie zgromadzeni tam kapłani mogli wziąć udział w adoracjach Najświętszego Sakramentu i prowadzonych w różnych językach katechezach. W języku polskim katechezę wygłosił bp Grzegorz Ryś z Krakowa.

CZWARTEK

W czwartek, dla uczestników Jubileuszu Kapłanów, papież Franciszek wygłosi katechezy (o godz. 10.00, 12.00 i 16.00) kolejno w trzech rzymskich bazylikach większych Rzymu. Udział we wszystkich papieskich naukach zapewni kapłanom telewizja watykańska. Po ostatniej z nich, przewidziane są Msze św. koncelebrowane w poszczególnych grupach językowych.

I. Katecheza – godz. 10.00 – Bazylika św. Jana na Lateranie:

[TV Trwam]  Tekst – tłumaczenie Radio Watykańskie

II. Katecheza – godz. 12.00 – Bazylika Matki Bożej Większej:

[TV Trwam]  Tekst – tłumaczenie Radio Watykańskie

III. Katecheza – godz. 16.00 – Bazylika św. Pawła za Murami:

[TV Trwam]  Tekst – tłumaczenie Radio Watykańskie

PIĄTEK

W piątek, 3 czerwca br. ? w uroczystość Najświętszego Serca Jezusowego ? o godz. 9.30 na Placu św. Piotra rozpocznie się Msza św. pod przewodnictwem Ojca Świętego, która będzie zwieńczeniem Jubileusz Kapłanów.

?W piątek przypada Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. W tym roku łączy się ona z Jubileuszem Kapłanów. Proszę was wszystkich, byście przez cały czerwiec modlili się do Serca Jezusowego, wspierając swych kapłanów, okazując im swoją bliskość i miłość, aby zawsze byli oni obrazem tego właśnie Serca, które jest pełne miłości miłosiernej? ? powiedział Papież do uczestników środowej audiencji generalnej na placu św. Piotra.

Msza św. na zakończenie Jubileusz Kapłanów – godz. 9.30 – Plac św. Piotra:

W piątek o godz. 9.30 Telewizja „Trwam” przeprowadzi także transmisję z Mszy św., sprawowanej na Placu św. Piotra przez papieża Franciszka, na zakończenie Jubileuszu Kapłanów.

źródło: www.radiovaticana.va

Print Friendly, PDF & Email