Kazimierskie prezentacje organowe – codziennie w lipcu i sierpniu 2022

Parafia pw. św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła w Kazimierzu Dolnym zaprasza przez całe tegoroczne wakacje do Fary na Kazimierskie prezentacje organowe. Codziennie w lipcu i sierpniu 2022 roku, o godz.13.30, 15.00 i 16.30 brzmienie kazimierskich organów prezentował będzie ks. Attila Honti, dyrektor Archidiecezjalnego chóru chłopięco-męskiego Pueri Cantores Lublinenses.

Organy w kazimierskiej Farze, obok organów z Olkusza, to prawdopodobnie najstarszy tego typu instrument w Polsce. Ich budowniczym mógł być Tomasz Gogoliński, Stanislavus Organarius lub, co jest najbardziej prawdopodobnie, Szymon Liliusz – osiadły w Kazimierzu organmistrz pochodzenia włoskiego.

Organy mają 36 rejestrów, rozdysponowanych na dwie klawiatury ręczne i jedną nożną. Zachował się oryginalny stół gry z tzw. krótką oktawą i klawiszami w kolorze drewna. Do włączania poszczególnych głosów służą specjalne, metalowe pocięgła. Klucze rejestrowe dla sekcji pozytywu znajdują się za plecami grającego. Poza właściwymi głosami organy zostały wyposażone w rejestr kotłów i dzwonków [czytaj więcej].

Niepowtarzalnego brzmienia instrumentu można posłuchać m.in. w letnie sobotnie wieczory podczas Kazimierskiego Festiwalu Organowego (2.07-20.08.2022) [czytaj więcej], a także teraz w wakacje – codziennie w ramach Kazimierskich prezentacji organowych.

Wstęp wolny. Ofiary składane przy tej okazji posłużą bieżącej konserwacji i strojeniu instrumentu.

Print Friendly, PDF & Email