Już od 30 lat Świeca Caritas tworzy polską Wigilię

Trzy dekady temu Caritas Polska zainaugurowała Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom – jedną z najdłużej trwających i najbardziej znanych akcji. Jej nieodłącznym elementem jest Świeca Caritas, dzięki której zbierane są środki na pomoc dzieciom. Akcji towarzyszy hasło „Świeca, która tworzy polską Wigilię”.

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom (WDPD) połączone jest z rozprowadzaniem w czasie Adwentu Świecy Caritas, która w ciągu lat stała się rozpoznawalnym symbolem polskiej Wigilii. Znakiem obecności nowo narodzonego Chrystusa przypominającym o tym, by w naszych sercach znalazło się miejsce dla potrzebujących.

Co roku Caritas diecezjalne rozprowadzają ponad milion świec, dzięki którym dzieciom z rodzin ubogich możemy zapewnić posiłki, wyjazdy wakacyjne, stypendia, leczenie czy rehabilitację (w tym roku Caritas przygotowała 1,5 mln świec, które rozprowadzane są w parafiach w całej Polsce). Świece różnią się grafiką, kolorem, kształtem i wielkością, ale ich przekaz zawsze jest ten sam. To piękna świąteczna tradycja, ponieważ świeca Caritas to nie tylko płomień na wigilijnym stole, ale przede wszystkim realna pomoc potrzebującym i uwrażliwienie na potrzeby innych. Dodatkowo, w tym roku 10 gr. z dystrybucji każdej świecy zostanie przekazane na wsparcie w dożywianiu dzieci w krajach Afryki Subsaharyjskiej.

Każda świeca, którą zapalamy na świątecznym stole, to konkretne wsparcie dla najmłodszych znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej.

Od pierwszej niedzieli Adwentu świece można nabyć w swojej parafii – to najbardziej tradycyjna forma zakupu. Natomiast są one dostępne także w sekretariacie w siedzibie Caritas przy al. Unii Lubelskiej 15 (od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-14:00).

Ceny świec:
1. mała świeca- 10 zł
2. duża świeca- 20 zł
3. kula- 25 zł

Od lat akcję wspiera Para Prezydencka

Stało się już tradycją, że w okresie przedświątecznym wspieramy Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom – i również Państwa gorąco do tego zachęcamy. W święta Bożego Narodzenia szczególnie mocno pragniemy radości i pokoju – nie tylko dla nas samych i naszych bliskich, ale dla wszystkich – w tym dla najmłodszych, którzy tak  niecierpliwie czekają na świąteczne prezenty. Pamiętajmy, że są wśród nas dzieci, dla których powodem do wielkiej radości może być nowa odzież, kompletna wyprawka szkolna czy regularny ciepły posiłek.

Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda
Print Friendly, PDF & Email