Jubileuszowa pielgrzymka społeczności KUL do grobu św. Jana Pawła II

Z okazji przypadającego w 2018 roku jubileuszu 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w dniach 23-30 kwietnia 2018 r. społeczność akademicka KUL pielgrzymuje do grobu św. Jana Pawła II, wieloletniego wykładowcy KUL. Do Wiecznego Miasta i Stolicy Piotrowej udała się ponad stuosobowa grupa pielgrzymów, którą tworzą władze uczelni, pracownicy oraz studenci. Grupie towarzyszy metropolita lubelski i Wielki Kanclerz KUL abp Stanisław Budzik oraz delegacja archidiecezji.

W środę, 25 kwietnia 2018 r. pielgrzymi wzięli udział w audiencji generalnej z papieżem Franciszkiem na Placu św. Piotra. Na zakończenie audiencji metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, Wielki Kanclerz KUL oraz Rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński wręczyli papieżowi medal upamiętniający 100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Zwracając się do pielgrzymów z Polski, Ojciec Święty w sposób szczególny pozdrowił arcybiskupa Lublina, Kolegium Rektorskie, profesorów i studentów uniwersytetu KUL.

“ Witam polskich pielgrzymów. W sposób szczególny pozdrawiam arcybiskupa Lublina, kolegium rektorów, profesorów i studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, którzy przybyli tu z okazji 100-lecia jego założenia i 70-lecia duszpasterstwa akademickiego przy uczelni. Wraz z wami dziękuję Panu za każde dobro duchowe, jakie zrodziło się w waszej wspólnocie uniwersyteckiej w tym stuleciu. Zachęcam was, abyście kontynuowali dobrą tradycję poszukiwania więzi łączących wiarę i rozum, a równocześnie, byście odkrywali nowe metody zgłębiania nauk humanistycznych i przyrodniczych, aby coraz lepiej odpowiadać na wyzwania, jakie współczesny świat stawia przed człowiekiem i społecznościami. Niech wam towarzyszy wasz profesor Karol Wojtyła – św. Jan Paweł II! Wam i wszystkim pielgrzymom tu obecnym z serca błogosławię. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!” – mówił Ojciec Święty.

ZOBACZ FOTORELACJĘ – KLIKNIJ TUTAJ

Po południu odbyła się sesja naukowa w Papieskiej Akademii Nauk. Głównym punktem spotkania był wykład doktora honoris causa KUL kard. Gianfranco Ravasiego poświęcony znaczeniu uniwersytetu katolickiego i wyzwaniach w kontekście kultury współczesnej oraz wykład doktora honoris causa KUL kard. Gerard Ludwig Müller, który zaprezentował m.in. problemy związane z redakcją niemieckiego wydania Opera Omnia. Sesja była również okazją do zaprezentowania kolejnego tomu polskiego wydania Opera Omnia „Wiara w Piśmie i Tradycji. Teologiczna nauka o zasadach”. Zgromadzeni na konferencji goście mieli także okazję obejrzeć spektakl Sceny Plastycznej KUL Leszka Mądzika zatytułowany „Oblicze”.

ZOBACZ FOTORELACJĘ – KLIKNIJ TUTAJ

W czwartek, 26 kwietnia 2018 r., głównym punktem pielgrzymowania była Eucharystia przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra o godz. 7.10, sprawowana pod przewodnictwem Metropolity Lubelskiego i Wielkiego Kanclerza KUL abpa Stanisława Budzika. Msza św. była transmitowana przed Radio Watykańskie i Radio Maryja.

Homilię wygłosił abp Stanisław Budzik, Wielki Kanclerz KUL:

 

ZOBACZ FOTORELACJĘ – KLIKNIJ TUTAJ

W czwartek, 26 kwietnia, przedstawiciele uczelni spotkali się także z papieżem seniorem Benedyktem XVI, doktorem honoris causa KUL, aby wręczyć mu kolejny tom jego dzieł wydawanych w języku polskim przez Wydawnictwo KUL.

Print Friendly, PDF & Email