Informacje Wydziału Duszpasterstwa 26 lutego 2015

0037

Informacje Wydziału Duszpasterstwa /IWD/

W związku z przejściowymi  trudnościami otrzymywania IWD na pocztę o adresie @diecezja.lublin.pl, treści IWD są dostępne na tej stronie.

26 lutego 2015 r. Kalendarz duszpasterski

 •  Modlitwa za Żołnierzy Wyklętych 1 marca br.
 • Gorzkie Żale w KUL 1 marca br.
 • Adoracja kapłańska w katedrze 5 marca br. o godz. 20
 • Archidiecezjalna Pielgrzymka do Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, 23 maja br. /http://www.janpawel2.pl/
 • Rekolekcje dla Służby Zdrowia 6-8 marca br.
 • Ekstremalna Droga Krzyżowa 13 marca br.
 • Plakaty z informacją o Misterium Wielkopostnym 14 marca br. w katedrze godz. 15:30
 • Wielcy Obrońcy Życia, Konferencja w KUL 23 marca br.
 • Prace nad nową witryną archidiecezji lubelskiej: http://archidiecezjalubelska.pl/
 • Materiały na Dzień Świętości Życia 25 marca
 • Noc Konfesjonałów ? 6 edycja
 • Kongregacja Ruchu Światło ? Życie
 • Droga Krzyżowa Krucjaty Wyzwolenia Człowieka
 • W  Roku św. Jana Pawła II ? pielgrzymka do Rzymu, początek 30 kwietnia br.
 • 27 maja br. ? 40 lecie neokatechumenatu w Polsce, katedra lubelska, godz. 19.
 • Weekendowe Seminarium w Wigrach
 • Misterium Wielkopostne w Opolu Lub. 1 marca br. o godz. 16
 • Misterium Wielkopostne w Piotrawinie 7 marca br. o godz. 16
 • Parafialne pismo Emaus
 • Czytanki na maj i czerwiec
 • Własna strona nowej parafii w Lublinie http://jankanty.lublin.pl
 • Z kalendarium 2015
 • Z duchowości
 • ITVAL

Do ogłoszeń duszpasterskich  1 marca br.

Drodzy Darczyńcy i Przyjaciele Caritas Archidiecezji Lubelskiej,

z całego serca proszę o wsparcie kampanii 2 %, polegającej na przekazaniu 1 % z podatku oraz 1 % od serca. Dzięki Państwa wsparciu będziemy mogli pomóc podopiecznym Funduszu Caritas Dzieciom oraz ukończyć budowę Centrum Charytatywnego w Krasnymstawie. Zachęcamy do pobrania wizytówek z numerem KRS /są dostępne obok prasy katolickiej vel które są wyłożone przy wyjściu z kościoła/. Ogromne Bóg zapłać za pomoc. Ks. Wiesław Kosicki, dyr. Caritas Arch. Lubelskiej.

Informacje

Plakaty z info o Misterium Wielkopostnym dla Miasta Lublin

Z prasą katolicką po 1 marca br. zostanie posłany na dekanaty lubelskie plakat zapraszający na

Misterium Wielkopostne do katedry 14 marca br. o godz. 15:30.

Adoracja kapłańska

Zapraszamy kapłanów i alumnów na spotkanie modlitewne do katedry lubelskiej 5 marca br. o godz. 20. Prosimy o zabranie brewiarza na wspólną modlitwe nieszporami.

Archidiecezjalna Pielgrzymka do Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie

Centrum Jana Pawła II i Wydział Duszpasterstwa zapraszają na pielgrzmkę w Roku św. Jana Pawła II do Krakowa i Łagiewnik. Prosimy duszpasterzy o zorganizowanie autokarowych pielgrzymek dla swoich wiernych 23 maja br. /sob/ Zapraszamy bardzo serdecznie osoby konsekrowane ! Program: o godz. 13:45 nawiedzenie Sanktuarium i Centrum  ? Nie lękajcie się?. Następnie przejście do bazyliki Miłosierdzia Bożego. O godz. 15. Koronka do Bożego Miłosierdzia, potem ? wraz ze społecznością KUL ? uczestniczymy w Eucharystii pod przewodnictwem Metropolity Lubelskiego Stanisława Budzika.

Materiały na Dzień Świętości Życia

Ks. dr Grzgorz Trąbka ? archidiecezjalny duszpasterz rodzin zachęca Czcigodnych Księży do osobistego zamawiania materiałów na 25 marca, pisząc  na adres:  DLAZYCIA@GMAIL.COM lub dzwoniąc na nr 608 752 142.

W ub. roku były to następujące materiały:1. Kolorowe foldery Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego (w każdej ilości) do rozdania wiernym zachęcając ich do podjęcia modlitwy (wizualizacja w załączniku), a w folderze:

– krótka informacja o Duchowej Adopcji
? krótkie świadectwo
? tekst przyrzeczenia Duchowej Adopcji
? możliwość otrzymania ,,stópek? przez osoby podejmujące Duchową Adopcję
? propozycja dodatkowego zobowiązania Duchowej Adopcji

2. Wizytówki (w każdej ilości) z codzienną modlitwą Duchowej Adopcji do przekazanie osobom podejmującym modlitwę Duchowej Adopcji

 1. Plakat informujący o Duchowej Adopcji
  4. Zalaminowany formularz liturgii Duchowej Adopcji.

Msza św. za żołnierzy wyklętych

1 marca br. o godz. 11 w kościele rektoralnym przy ul. Unickiej /na cmentarzu rzymskokatolickim/ Abp Stanisław Budzik będzie przewodniczył mszy św w intencji żołnierzy wyklętych z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Następnie dokona poświęcenia pomnika wzniesionego dla upamiętnienia heroicznej postawy tych żołnierzy.

Gorzkie Żale w KUL

W NOWOCZESNEJ ARANŻACJI W KOŚCIELE AKADEMICKIM KUL PRAWYKONANIE NOWOCZESNEJ ARANŻACJI TRADYCYJNEGO NABOŻEŃSTWA.

W niedzielę 1 marca 2015 r. o godz. 18:00 w Kościele Akademickim KUL, przy ul. Radziszewskiego, odbędzie się prawykonanie tradycyjnego polskiego wielkopostnego nabożeństwa ?Gorzkich Żali? w nowoczesnej aranżacji muzyczno-wokalnej, w wykonaniu Diany Świder i Piotra Bogutyna z zespołem.

Rekolekcje dla służby zdrowia

Zapraszamy wszystkich Pracowników Służby Zdrowia, Farmaceutów i Diagnostów Laboratoryjnych do udziału w rekolekcjach wielkopostnych pod hasłem: ?Bóg jest większy?, które odbędą się 6, 7 i 8 marca 2014 r.(piątek, sobota godz. 19.00, niedziela- godz. 18.00) w kaplicy szpitalnej SPSK 4 przy ul. Jaczewskiego 8. Rekolekcje poprowadzi Ks. dr Marek Sapryga. W piątek po Mszy odbędzie się Droga krzyżowa a w sobotę ? uwielbienie prowadzone przez Zespół Guadalupe?.  Zapraszamy Ks. Wojciech Iwanicki, ks. Tomasz Dumański

Misterium Wielkopostne

14 marca 2015  r. /sobota/ Osoby Życia Konsekrowanego i żyjące w stowarzyszeniach życia apostolskiego bardzo serdecznie zapraszamy na dedykowane im Misterium Wielkopostne. Rozpocznie się w Archikatedrze Lubelskiej o  godz.15.30. To wyjątkowe wydarzenie artystyczne przygotowuje Scholares Minores pro Misica Antiqua i inn.

Pielgrzymka do Rzymu

?Centrum Jana Pawła II w Lublinie organizuje pielgrzymkę do Rzymu dla uczczenia Roku Świętego Jana Pawła II. Pielgrzymka autokarowa planowana jest w dniach 30.04 ? 08.05.2015 r. Zapisy w siedzibie Centrum, ul. Wyszyńskiego 2 w Lublinie. Istnieje możliwość wpłat ratalnych. Informacja i zapisy ks. Mirosław Matuszny. tel. 604988929.? Wolontariusze Centrum będą kontaktować się z Księżmi Proboszczami, celem dostarczenia materiałów ? programów i plakatów związanych z organizowaną pielgrzymką. Uprzejmie proszę o umożliwienie im dystrybucji ww. materiałów oraz spotkania z wiernymi, chcącymi wziąć udział w pielgrzymce. Wszelkich informacji udziela ks. Mirosław Matuszny ? m.matuszny@opoka.org.pl

Kongregacja Ruch Światło ? Życie

20-23 lutego br. odbędzie Kongregacja Ruchu Światło ? Życie

Droga Krzyżowa Krucjaty Wyzwolenia człowieka

20 marca br. droga krzyżowa Krucjaty Wyzwolenia Człowieka

Droga Krzyżowa w katedrze

W każdy piątek okresu Wielkiego Postu w kościołach są nabożeństwa drogi krzyżowej. Np. w katedrze 6 marca br. o godz. 18. rozważania drogi krzyżowej prowadzą bankowcy Miasta Lublin.

Czytanki na maj i czerwiec 2015

Czytanki na maj są tradycją, zaś czerwcowe są w tym roku okazjonalne, z racji na 250 rocznicę liturgicznego ustanowienia kultu Najświętszego Serca Jezusa. Będą dostępne na półce dziekańskiej dla parafii dekanatu.

Noc Konfesjonałów

Chcemy dotrzeć do osób przebywających na pograniczu wiary i niewiary. Chcemy dotrzeć do osób, które dały się ponieść wirowi pracy, pogoni za dobrami oferowanymi przez współczesne czasy ? w konsekwencji oddalając się od wspólnoty Kościoła

Akcja cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, szczególnie ze strony ludzi świeckich, a w tej grupie zwłaszcza wśród ludzi młodych, w przedziale 16-35 lat. ? Bardzo często księża w swoich parafiach organizują tą akcję widząc potrzebę wypływającą ze strony wiernych. ? ?ludzie coraz częściej są zabiegani i skupieni na sprawach związanych z przygotowaniem materialnym świąt, w ostatniej chwili zauważają, że nie załatwili jeszcze spraw duchowych?. Właśnie wtedy szukają spowiedników.

Noc Konfesjonałów w szczególny sposób jest odpowiedzią na potrzeby związane z migracją. ? Na święta przybywa wielu naszych rodaków z emigracji, z państw, w których pracują. Wracają na kilka dni do domów i chcą skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania. Ta akcja jest właśnie odpowiedzią na to zapotrzebowanie.

Noc Konfesjonałów to nie tylko spowiedzi ale także wcześniej poprzedzające ją działania marketingowe w przestrzeni publicznej. Kilka dni przed świętami pojawiają się plakaty, komunikaty informujące i przypominające o duchowym wymiarze świąt. Organizatorzy chcą w ten sposób przypomnieć ludziom, że święta to nie tylko zakupy, odświętne stroje czy szczególne pokarmy, ale przede wszystkim przestrzeń duchowa. ? Ta akcja w przestrzeni publicznej jest skierowana do ludzi, którzy zapomnieli o tym wymiarze lub oddalili się od Kościoła. Także przed świętami rozdajemy w największych centrach handlowych kilka tysięcy rachunków sumienia. Młodzież i wolontariusze rozdają je tym, którzy robią zakupy, zachęcając w ten sposób do wzięcia udziału w świątecznej spowiedzi

Akcja polega na zorganizowaniu w Wielki Piątek w wybranych kościołach dodatkowych spowiedzi do późnych godzin nocnych oraz towarzyszących im adoracji i czuwań. Noc Konfesjonałów cieszy się wśród wiernych dużym powodzeniem.

Jak mówili podczas spotkania w Warszawie księża z Rzeszowa, podczas ostatniej akcji w jednym z kościołów przez całą noc do dyspozycji wiernych było 16 konfesjonałów, kolejki były aż do 8.00 rano.

Podczas ubiegłorocznej wizyty polskich biskupów w Watykanie, zadowolenie z cieszącej się coraz większym zainteresowaniem wielkopostnej akcji wyraził sam papież Franciszek. Z inicjatywy papieża w diecezjach całego świata odbyła się podobna akcja o nazwie ?24 godziny dla Pana? polegająca na całodobowej adoracji i czuwaniu w konfesjonałach.

Ks. Adamski: Noc Konfesjonałów to także odpowiedź na zachętę Przewodniczącego KEP, w związku z bieżącym programem roku duszpasterskiego, na poszukiwanie nowych form towarzyszenia ludziom w nawracaniu się.

Informacje o tym, jak zorganizować Noc Konfesjonałów można uzyskać pod adresem kontakt@nockonfesjonalow.pl.

Źródło: www.deon.pl

Ekstremalna droga krzyżowa

?Ekstremalna Droga Krzyżowa odbędzie się 13 marca br. na trasie z Lublina do Wąwolnicy. Rozpocznie ją Msza św. w archikatedrze lubelskiej o godz. 19.00. Po liturgii wszyscy uczestnicy udadzą się do kościoła oo. Dominikanów, w którym będzie adoracja relikwii Krzyża Świętego. Potem indywidualnie, w ciszy wyruszą na drogę krzyżową. Organizatorem jest duszpasterstwo pielgrzymkowe archidiecezji lubelskiej. Organizatorzy mają nadzieję, że na ekstremalną drogę znajdą się chętni także ?ekstremalni? księża. Zapisy oraz szczegółowe informacje na www.edk.pielgrzymka.lublin.pl. Strona ogólnopolska to: www.edk.org.pl /źródło: www.lublin.gosc.pl/

Weekendowe Seminarium w Wigrach

nt. ?Dzieci i młodzież w świecie mediów?

6-8 marca 2015 r.

Prowadząca:

Małgorzata Więczkowska ? pedagog, medioznawcza, nauczyciel dyplomowany.Zainteresowania i główne kierunki pracy to pedagogika medialna, zwłaszcza wychowanie do mass mediów, manipulacja i zagrożenia oraz profilaktyka medialna. Prowadzi szkolenia rad pedagogicznych i kursy dla nauczycieli, katechetów i rodziców w Polsce i zagranicą. Autorka licznych artykułów i recenzji w czasopismach oraz pracach zwartych,a także SERWISU internetowego Edukacja Medialna. Bierze czynny udział w Konferencjach Naukowych. Współpracuje z mediami. Uczestniczka cyklu audycji radiowych i telewizyjnych. Przygotowuje prace doktorską dotyczącą przekazów medialnych skierowanych do dzieci i młodzieży.

Koszt udziału w seminarium: 300 zł. (w tym opłata konferencyjna, zakwaterowanie i wyżywienie).

Zgłoszenia są przyjmowane pocztą elektroniczną recepcja@wigry.pro, tel. recepcja 87 566 24 99 do dnia 27 lutego 2015 r.

Wielcy Obrońcy Życia, KUL, 23 marca 2015 roku

9.00 Rejestracja uczestników

9.45 WPROWADZENIE W TEMATYKĘ KONFERENCJI ? Dr hab. Krzysztof Narecki, prof. KUL ? Prorektor ds. Studenckich

10.00 OCHRONA ŻYCIA W POLSCE I NA ŚWIECIE: KAROL WOJTYŁA ? JAN PAWEŁ II ? Dr Marek Czachorowski ? Lublin

10.30 BOHATERSKIE OBROŃCZYNIE ŻYCIA W AUSCHWITZ-BIRKENAU ? Dr inż. Antoni Zięba PSOŻC Kraków

11.00 ŚWIĘTOŚĆ ŻYCIA W PRACY GINEKOLOGA-POŁOŻNIKA PROF. WŁODZIMIERZA FIJAŁKOWSKIEGO ? Prof. dr hab. Bogdan Chazan, UJK Kielce

11.30 ODDANY ŻYCIU KAPŁAN I ETYK KS. PROF. TADEUSZ STYCZEŃ ? Dr Cezary Ritter KUL Lublin

12.00 Modlitwa Anioł Pański ? Ks. dr hab. Jarosław Jęczeń ? Dyrektor INoRiPS KUL Lublin Sesja plakatowa Obrońcy życia w różnych krajach i ich działania na rzecz obrony życia

UKRAIŃSCY OBROŃCY ŻYCIA Doc. dr Oksana Martsynyak-Dorosh, Międzyregionalna Akademia Zarządzania Personelem, Instytut Lwowski. Ukraina, Mgr Julia Sak, KUL ? Lublin.

LITEWSCY OBROŃCY ŻYCIA Prof. dr. Birute Obeleniene, lic. Juste Milusauskiene, Vytauto Didziojo Universitetas, Kowno, Litwa.

BIAŁORUSCY OBROŃCY ŻYCIA Dr Władysław Wołochowicz Instytut Katechetyczny Baranowice Białoruś.

SŁOWACCY OBROŃCY ŻYCIA Mgr. Bc. Richard Kucharčík, M.A. PhD., Katolícka univerzita v Ružomberku/Teologická fakulta v Košiciach/ Katedra spoločenských vied, Słowacja, Dr Katarzyna Zielińska-Król, KUL.

POLSCY OBROŃCY ŻYCIA Dr hab. Urszula Dudziak, prof. KUL. ANGIELSCY OBROŃCY ŻYCIA Mgr Maria McKinnon Wielka Brytania, Mgr lic. Magdalena Lemieszek KUL.

WŁOSCY OBROŃCY ŻYCIA Dr Francesca Romana Poleggi ? dyrektor wydawniczy miesięcznika Notizie Pro Vita ? Włochy. GANNA BERETTA MOLLA I INNI OBROŃCY ŻYCIA Z WŁOCH Mgr Karolina Komsta ? Tokarzewska KUL, Mgr Monika Malec Katolicki Uniwersytet Najświętszego Serca w Mediolanie, Sacro Cuore Catholic University of Milano ? Włochy.

NIEMIECCY OBROŃCY ŻYCIA Ks. doc. Dr hab. Zbigniew Waleszczuk, Katolicki Uniwersytet Eichstaett ? Ingolstadt, Niemcy.

AUSTRIACCY OBROŃCY ŻYCIA Mgr Grzegorz Orłowski MOPR Lublin, Klara Broucek Leopold Franzens-Universität Innsbruck ? Austria

IZRAELSCY OBROŃCY ŻYCIA Mgr Sandy Shoshani, National Director of Be?ad Chaim, Izrael.

12.30 TROSKA O ŻYCIE W POSŁUDZE TERESY STRZEMBOSZ ? Dr hab. Urszula Dudziak, prof. KUL Lublin.

13.00 ARCYBISKUP KAZIMIERZ MAJDAŃSKI ? WIĘZIEŃ DACHAU I ZAŁOŻYCIEL ISNaR ? Ks. dr Krzysztof Wolski ? prodziekan WSnR Łomianki.

13.30 SŁUŻBA ŻYCIU REALIZOWANA PRZEZ WALENTEGO MAJDAŃSKIEGO ? Mgr lic. Agnieszka Dowejko ? Instytut Świętej Rodziny. Łomianki

14.00 OBRONA ŻYCIA W POSŁUDZE DUSZPASTERSKIEJ KS. JANA ZIEI ? Mgr lic. Maria Jolanta Wołochowicz i Mgr lic. Piotr Wołochowicz Misja Służby Rodzinie ? Warszawa

14.30 przerwa na obiad

15:30 SPOTKANIE POLSKIEGO STOWARZYSZENIA FAMILIOLOGICZNEGO

Pismo Emaus

O piśmie opowiada Marzena Olędzka: http://emaus.parafia.info.pl/art_images/art_1095/img59771.pdf

Dzisiaj skład redakcji stanowi 10 osób wraz z ks. Proboszczem Andrzejem Lupą jako naszym asystentem kościelnym. Cztery osoby, w tym redaktor naczelna pracują w redakcji od założenia pisma. Raz na kwartał gromadzimy się na spotkaniu redakcyjnym w domu parafialnym, by wraz z ks. Proboszczem przedyskutować i ustalić tematykę danego numeru oraz rozdzielić odpowiedzialnych za teksty. W piśmie mamy stałe rubryki np. Kronika parafialna, Poradnia Rodzinna, Zachęta do życia duchowego, Parafia pod Lupą, a także krzyżówka przygotowana przez redaktorów, we wrześniu podjęty został nowy cykl: Poznaj okoliczne sanktuaria. Pismo drukowane jest w nakładzie 3200 egzemplarzy i zanoszone jest do każdej rodziny w parafii. Zanoszą je radni z Rady Duszpasterskiej przyjmując jednocześnie ofiary na Kościół. Ten sposób dystrybucji zachowany jest od początku tj. od 1992 r. kiedy to pismo się ukazało. Jeśli będą potrzebne jakieś informacje wówczas proszę o pytania.

Skład obecnego numeru powinnam zrobić do końca tygodnia, wtedy prześlę najświeższe informacje jeszcze przed wydrukiem.
Pismo ma swoje młodsze odpowiedniki:
Małe Emaus ? redagują katecheci, są to numery tematycznie związane z wydarzeniami podejmowanymi w parafii. Pisemko jest wykorzystywane na katechezie, dostaje je każde dziecko. Katecheta w ten sposób przygotowuje dzieci do uczestnictwa w wydarzeniu parafialnym.
Młode Emaus ? również jest redagowane przez katechetów i trafia do młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej. Spełnia podobną funkcję jak pismo dla dzieci.

Z kalendarium 2015 uzupełnienie

1 marca ? Misterium Wielkopostne w Opolu Lub. o godz. 16

5 marca ? adoracja kapłańska, katedra godz. 20

7 marca ? Misterium Wielkopostne w Piotrawinie o godz. 16

6-7 marca (piątek-sobota) ? III turnus kursu ceremoniarza w Dąbrowicy

13 marca ? msza św. w intencji papieża Franciszka w katedrze o godz. 19. Przewodniczy bp Ryszard Karpiński

13 marca ? ekstremalna droga krzyżowa, katedra godz. 19

14 marca ? Misterium Wielkopostne, katedra godz. 15:30

16 marca ? konferencja księży dziekanów w Lublinie

16-17 ? marca spotkanie dyrektorów wydz. duszpasterstwa w W-wie

20 marca   spotkanie formacyjne duszpasterstwa prawników i Msza św. o godz. 18.00 w kościele pobrygidkowskim

20 marca ? droga Krzyżowa Krucjaty Wyzwolenia Człowieka

27 marca ? Akademicka droga krzyżowa (kościół akademicki)

27 marca ? Droga krzyżowa Krucjaty Wyzwolenia Człowieka ulicami Starego Miasta w Lublinie (godz. 17.00; msza św. w katedrze, godz. 19.00)

26 marca ? Światowe Dni Młodzieży

Piątek ? Droga Krzyżowa na Majdanku

Sobota ? Forum Młodych

29 marca          Niedziela Palmowa

 

Z duchowości

?Czasami tracimy ludzi, ponieważ nie rozumieją, o czym mówimy, ponieważ zapomnieliśmy prostego języka i wprowadzamy intelektualizm obcy naszym wiernym[?] Bez prostego języka Kościół traci wszelką możliwość, by było możliwe łowienie Boga w głębokich wodach jego tajemnicy? (Franciszek, Przemówienie do biskupów Brazylii w Rio de Janeiro dnia  27.07.2013).

?Kościół jest instytucją, ale kiedy stawia siebie w ,,centrum? sprowadza siebie jedynie do wymiaru funkcjonalnego i przekształca się po trosze w jakąś organizację pozarządową. Wtedy Kościół wyobraża sobie, że ma swoje własne światło i przestaje być owym misterium lunae, o którym mówią nam Święci Ojcowie. Staje cię coraz bardziej odnoszącym do samego siebie i osłabia się w nim potrzeba bycia misyjnym. Z ?instytucji? przekształca się w ?dzieło?. Przestaje być Oblubienicą, aby stać się w ostateczności zarządcą. Z sługi przekształca się w ?kontrolera?. Aparecida [Maryja] chce Kościoła Oblubienicy, Matki, Służebnicy, pośrednika w wierze, a nie kontrolera wiary? (Franciszek, Przemówienie do biskupów Brazylii w Rio de Janeiro dnia  27.07.2013).

Liczy się tylko uczucie

Młodzi ludzie coraz częściej podkreślają, że w relacji z drugą osobą liczy się dla nich uczucie, a formalności i tzw. papier nie są już tak ważne. Zwłaszcza, że pary żyjące w wolnym związku, mieszkające razem ze sobą przed ślubem, nie są już narażone na społeczne wykluczenie. Nawet rodzice coraz częściej takie związki aprobują. Przyczyny życia w konkubinacie sprowadzają się przede wszystkim do konsumpcyjnego stylu życia. Tu nie chodzi tylko o sakrament, ale i o ślub cywilny. W związkach, podobne jak z wieloma artykułami konsumpcyjnymi, rozszerza się tendencja do nienaprawiania tylko wymieniania na nowy. Wiąże się to z nierozumieniem istoty miłości, jej rozwoju w ciągu wspólnego życia, roli zobowiązania, a także brakiem rozumienia, czym jest sakrament małżeństwa i zdolność korzystania z jego łask. Dlatego nie uważają ślubu ani cywilnego, ani kościelnego za konieczny. Odrzucają go jako niepotrzebną imprezę. Szkoda, że pojmowanie ślubu jako imprezy idzie w kierunku odrzucenia go, a nie pogłębienia rozumienia. /IDK 24.02.15/

ITVAL

Zaproszenie dla osób konsekrowanych na Misterium Wielkopostne; p>

 • O św. Walentym:
 • https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=6YT91jgrRk0
 • Biskup Irkucka Cyryl ? gość ITVAL:
 • https://www.youtube.com/watch?v=CAT_dCzn0ac&feature=youtu.be
 • Warto tam zerknąć: http://archidiecezjalubelska.pl/
 • O ekstermalnej drodze krzyżowej 2015 z katedry do Wąwolnicy:
 • https://www.youtube.com/watch?v=kaWd3YUD5iE&feature=youtu.be
  • Za życiem bez warunków wstępnych ? wywiad z Kają Godek:
  • https://www.youtube.com/watch?v=MP_eXldSgTE

   

  • Pasje Księdza Janusza Kozłowskiego:
  • https://www.youtube.com/watch?v=a7z4bAq6ywA

   

 • Serwis przygotował ks. Ryszard Podpora

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email