Ekumeniczny Festiwal Wokalny ADVENTUS 9-17.12.2023

W dniach 9-17 grudnia 2023 r. w Lublinie odbywać się będą koncert drugiego Ekumenicznego Festiwalu Wokalnego ADVENTUS. To druga edycja adwentowego festiwalu organizowany przez Archidiecezję Lubelską. Będą to cztery koncerty wykonywane w lubelskich kościołach w okresie adwentu.

Ekumeniczny Festiwal Wokalny – Adventus to uroczyste spotkanie z muzyką wokalną. W okresie adwentu, warto szukać sposobności do wspólnotowego doświadczenia duchowości, wykraczającego poza codzienne schematy. Adventus jest wydarzeniem ekumenicznym, radosnym, opartym o wykonania muzyki chóralnej z różnych tradycji religijnych. W lubelskich kościołach wybrzmi entuzjastyczny ton oczekiwania na święto wierzącej ludzkości – kontakt z istotą boską. Wystąpią zespoły chóralne i soliści, a swoją działalność będzie kontynuował lubelski chór powołany do projektu Adventus w 2022 roku.

Koncertom adwentowym towarzyszyć będą warsztaty wokalne, animacje szopki bożonarodzeniowej, opowieści o lubelskich zabytkach sakralnych, okolicznościowe wykłady i spotkania z artystami. Jest to druga edycja Festiwalu, którego pilotaż skutecznie był realizowany w 2022 roku.

Chór Młodzieżowy Miasta Lublin

Aleksander Kościow – kompozytor
Karolina Filipczak-Sulima – dyrygentka, prowadzenie chóru

W 2023 roku do współpracy zaprosiliśmy kompozytora Aleksandra Kościowa, który skomponował program, premierowo przedstawiony przez Chór Młodzieżowy Miasta Lublin. Jest on inspirowany tradycjami ludowymi i liturgicznymi okresu adwentu.

Aleksander Kościow (ur. 1974) – kompozytor, pisarz, pedagog i prorektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Ukończył warszawski Uniwersytet Muzyczny w klasie kompozycji i altówki w 1998 roku. Od tego też roku jest wykładowcą na macierzystej uczelni, wykładał również w USA, Niemczech i Korei Południowej (jako visiting professor). Jego utwory były wykonywane w Europie, Azji i Ameryce. Pisze muzykę kameralną, chóralną, symfoniczną, solową. Współpracował z takimi zespołami jak ProModern, NeoQuartet, Hybrid Ensemble, London Sinfonietta, Orkest de Ereprijs, Kronos Quartet (m.in. jako uczestnik projektu Fifty for the Future). Jest również autorem tekstów o muzyce (publikowanych na łamach takich periodyków jak Strony, Perspektywy, Scontri i in.) oraz powieściopisarzem. Stypendysta Fundacji Fulbrighta (2005), członek Akademii Fonograficznej, ZKP i ZAiKS.

LINK DO WYDARZENIA: https://tiny.pl/c2rxk

Stanisław Moniuszko – E-śpiewnik

Agata Zubel – głos
Andrzej Bauer – wiolonczela
Cezary Duchnowski – opracowanie muzyczne, elektronika

E-ŚPIEWNIK – Niezwykła interpretacja Śpiewnika Stanisława Moniuszki. Biorąc na aranżacyjny warsztat lirykę ze „Śpiewników” Moniuszki, artyści potraktowali ją jako niewyczerpane źródło inspiracji; żywą zachętę do podróży przez tradycje, style i nurty wokalistyki XX wieku – od folku, poprzez jazz, do poezji śpiewanej. Wspólnym mianownikiem jest litera „e” i możliwości współczesnej elektroniki, zdolnej przekształcić dźwięk wiolonczeli w brzmienie niemal każdego instrumentu (np. fletni Pana), a pojedynczy głos ludzki zwielokrotnić, zdialogizować, wygiąć w zaplanowany kształt sonorystyczny.

LINK DO WYDARZENIA: https://tiny.pl/c2rx1

Pieśni przejścia”

Paweł Grochocki – śpiew
Paweł Odorowicz – altówka
Olga Kozieł – śpiew

„PIEŚNI PRZEJŚCIA” – to koncert zbudowany z polskich pieśni obrzędowych, ze zdecydowaną dominacją lubelskich pieśni żałobnych. Minimalistyczny skład sprawdza się w tym przypadku doskonale, a wykonawcy stanowią na scenie kompletną, spójną całość. Zdystansowany śpiew i kreacja Pawła Grochockiego przybliża słuchaczowi tradycyjny kontekst repertuaru żałobnego. W kontrze do niego stoi dynamiczna i ekspresyjna gra Pawła Odorowicza, dopełniająca silny i emocjonalny przekaz wykonywanych pieśni. Paweł Grochocki i Paweł Odorowicz jako „lubelacy” poznali się w Szczecinie, stojąc w kolejce po nagrody zdobyte podczas II Turnieju Muzyków Prawdziwych. Uznali to za wystarczający powód do rozpoczęcia współpracy i zawojowania świata polskimi pieśniami pogrzebowymi. Ich interpretacja poruszyła publiczność i jurorów XX edycji Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja” – już jako duet Grochocki_Odorowicz zdobyli tam Grand Prix. Obecnie pracują nad płytą prezentującą współczesne interpretacje ludowych pieśni pogrzebowych.

LINK DO WYDARZENIA: https://tiny.pl/c29fg

Ramirez – Navidad Nuestra oraz pieśni adwentowe i bożonarodzeniowe

Chór Akademicki Politechniki Lubelskiej
Prowadzenie chóru: Prof. Elżbieta Krzemińska

Podczas finałowego koncertu Festiwalu Adventus Chór wykona repertuar Ramirez – Navidad Nuestra oraz pieśni adwentowe i bożonarodzeniowe

LINK DO WYDARZENIA: https://tiny.pl/c29cq

Dodatkowym wydarzeniem będzie spacer z lubelską przewodniczką Jolą Michalak – „Spacer ekumeniczny – tradycje chrześcijańskie Lublina”. W ramach spaceru odwiedzimy Wzgórze Zamkowe wraz z Kaplicą Trójcy Świętej, Klasztor oo. Dominikanów na Starym Mieście oraz Archikatedrę św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. Tematyka spaceru będzie związana z Obrzędami i tradycjami chrześcijańskimi Lublina.

Wstęp wolny, obowiązują zapisy pod tym linkiem: https://tiny.pl/c27xq

LINK DO WYDARZENIA: https://tiny.pl/c29j9

Uzupełnieniem wydarzeń muzycznych w lubelskich kościołach będzie koncert w szopce bożonarodzeniowej w centrum Lublina, w wykonaniu Młodzieżowego Chóru Miasta Lublin.

Organizator: Archidiecezja Lubelska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

Partnerzy: Anthill, Miasto Lublin, Chór La Musica, Dominikanie Lublin, Archikatedra Lubelska, Kościół Rektoralny pw. św. Piotra Apostoła, Parafia Matki Bożej Różańcowej w Lublinie

Patronat medialny: TVP3 Lublin, Radio Lublin, Kurier Lubelski, Radio Plus, Niedziela, Gość Niedzielny Lubelski, Lubelski.pl