Dzień Flagi RP oraz Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju – 2.05.2023

We wtorek, 2 maja 2023 r., przypada Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w Lublinie rozpoczną się 2 maja o godz. 10.00 przed gmachem Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. O godz. 10.00 nastąpi uroczyste podniesienie flagi Rzeczypospolitej Polskiej na maszt przed Lubelskim Urzędem Wojewódzkim, a następnie przed gmachem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego i na maszt na balkonie Urzędu Miasta Lublin.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej ustanowiony został przez Sejm RP ustawą z dnia 20 lutego 2004 roku o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, pozwalając jednocześnie na użycie biało-czerwonej flagi dla podkreślenia znaczenia uroczystości, świąt i innych wydarzeń czy rocznic, a nie tylko podczas oficjalnych świąt państwowych.
Art.5.1. Barwy Rzeczypospolitej Polskiej stanowią składniki flagi państwowej Rzeczypospolitej Polskiej.
2. Każdy ma prawo używać barw Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności w celu podkreślenia znaczenia uroczystości, świąt lub innych wydarzeń, z uwzględnieniem art.1 ust.2.
Art. 6a. Ustanawia się dzień 2 maja Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

W dniu 2 maja, wraz z Dniem Flagi, obchodzony jest także w Polsce Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju, uchwalony jednogłośnie przez Sejm RP ustawą z dnia 20 marca 2002 r. o ustanowieniu 2 maja Dniem Polonii i Polaków za Granicą.

Uznając wielowiekowy dorobek i wkład Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc Krajowi w najtrudniejszych momentach, w celu potwierdzenia więzi z Macierzą i jedności wszystkich Polaków, tak mieszkających w Kraju, jak i żyjących poza nim (…) – Ustawa z dnia 20 marca 2002 r. o ustanowieniu 2 maja Dniem Polonii i Polaków za Granicą. Dz.U. 2002 nr 37 poz. 331

Kochani Rodacy żyjący poza granicami Ojczyzny! Z okazji przypadającego 2 maja Dnia Polonii i Polaków za granicą pragnę zapewnić Was o jedności i modlitwie. W tym dniu o godzinie 12.00 w kaplicy Jasnogórskiej przed Obliczem Królowej Polski będę celebrował Eucharystię w Waszej intencji. Niech polskie korzenie, które wydały kochanego na całym świecie Ojca Świętego Jana Pawła Wielkiego oraz z Bożej Opatrzności przypomniały światu o miłosierdziu i solidarności, w was też wydają wielkie owoce szlachetności i dobra ku pożytkowi ludzi wśród których żyjecie i na chwałę Matki Naszej – Kochanej Ojczyzny – Polski.

Bp Piotr Turzyński, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Biuro Programu „Niepodległa” po raz kolejny zaprasza do włączenia się do akcji #mojaflaga organizowanej z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja, czyli wywieszenia biało-czerwonej flagi, a także do sfotografowania swojej flagi i podzielania się zdjęciem w mediach społecznościowych z hasztagiem #mojaflaga.

więcej: https://niepodlegla.gov.pl/
https://www.facebook.com/niepodlegla1918
https://twitter.com/niepodlegla


Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej z symbolicznym jej podniesieniem na maszt oraz wywieszeniem na instytucjach, urzędach, na naszych domach, to nie mechaniczny i nic nie znaczący rytuał. To przypomnienie naszego wspólnego, narodowego dziedzictwa, ale równocześnie przyczynek do wezwania o wspólne działania i wspólną troskę o dobro naszej wspólnoty narodowej. Niech flagi w narodowych barwach załopoczą nad budynkami urzędów państwowych i samorządowych, nad instytucjami i przedsiębiorstwami, nad szkołami i każdym polskim domem. Świętujmy w poczuciu dumy z pięknych kart naszej przeszłości, odpowiedzialności za teraźniejszość i troski o przyszłość naszego państwa

Lech Sprawka, wojewoda lubelski

Program obchodów Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w Lublinie

2 maja 2023 roku

godz. 10.00 – Uroczyste podniesienie flagi Rzeczypospolitej Polskiej na maszt przed Lubelskim Urzędem Wojewódzkim w Lublinie (ul. Spokojna 4)

  • Podniesienie flagi RP i odegranie hymnu polskiego 
  • Przemówienie wojewody lubelskiego

godz. 10.45 – Uroczyste podniesienie flagi Rzeczypospolitej Polskiej na maszt na gmachu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego (ul. Grottgera 4)

  • Podniesienie flagi i odegranie hymnu polskiego 
  • Przemówienie marszałka województwa lubelskiego

godz. 11.45 – Uroczyste podniesienie flagi Rzeczypospolitej Polskiej na maszt na balkonie Urzędu Miasta Lublin (Plac Łokietka 1)

  • Podniesienie flagi i odegranie hymnu polskiego
  • Przemówienie prezydenta Miasta Lublin
  • Odegranie hejnału Miasta Lublin
  • Rozdawanie flag lokalnej społeczności przez przedstawicieli władz rządowych i samorządowych

więcej: https://www.lublin.uw.gov.pl/

Print Friendly, PDF & Email