Dziękujemy za chleb – Święto Dziękczynienia – 4.06.2017

W niedzielę 4 czerwca 2017 r. obchodzone będzie po raz dziesiąty w Kościele w Polsce Święto Dziękczynienia. W trwającym Roku św. Brata Alberta świętowanie odbywać się będzie pod hasłem „Dziękujemy za chleb”. Będzie to okazja do dziękczynienia za życie św. Brata Alberta Chmielowskiego, z jego przesłaniem „Bądź dobry jak chleb” oraz za wszystkie dzieła charytatywne i osoby włączające się w dzieła miłosierdzia i posługę potrzebującym.

Święto Dziękczynienia zostało ustanowione w 2008 r. przez abp. Kazimierza Nycza. Odwołuje się jednak bezpośrednio do historycznych tradycji. W czasie obrad Sejmu Czteroletniego (1792) postanowiono, że w podzięce za możliwość uchwalenia Konstytucji 3 Maja złożony zostanie Bogu wotywny dar w postaci Świątyni Najwyższej Opatrzności. Ówczesnego planu nie zrealizowano z powodu rozbiorów. Prace nad rzecz budowy Świątyni podjęto na krótko po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. Z kolejną inicjatywą budowy Świątyni wystąpił w 1989 r. prymas Polski kard. Józef Glemp. Obecnie budowana jest jako wotum za Konstytucję 3 Maja, odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz pontyfikat Jana Pawła II. [KAI]

 
Głównym punktem obchodów Święta Dziękczynienia w Warszawie będzie Msza św. w Świątyni Opatrzności Bożej sprawowana o godz. 12.00 z udziałem Episkopatu Polski. Eucharystii przewodniczyć będzie i wygłosi homilię kard. Francesco Montenegro, arcybiskup archidiecezji Agrigento, na terenie której leży Lampedusa – wyspa będąca miejscem przybywania łodzi i tratw z uchodźcami z Afryki i Bliskiego Wschodu. Poprzedzi ją procesja z relikwiami św. Brata Alberta Chmielowskiego i uroczyste wprowadzenie ich do Świątyni.
 
Świątynia Bożej Opatrzności Bożej jest wotum narodowym. Jej budowa finansowana jest ze zbiórek pieniędzy, z dotacji oraz z wpłat od darczyńców. Również w dniu tegorocznego Święta Dziękczynienia odbywać się będą zbiórki ofiar na budowę Świątyni Opatrzności.
 
źródło:

EPISKOPAT: 4 czerwca – X Święto Dziękczynienia

KAI: „Dziękujemy za chleb” – X Święto Dziękczynienia

Print Friendly, PDF & Email